4 жовтня: це цікаво знати

«Як не з дощем, то з снігом», так лаконічно характеризували другий місяць осені наші пращури. Адже у жовтні дерева починають швидко скидати свої жовто-багряні шати. У лісах замовкає пташине багатоголосся, а левади та видолинки все частіше вкриваються сизою памороззю. Осінь запросила до господи свого другого брата, якого наші предки ще називали «грязень», «хмурень», «листопадник» та «зазимник».

У дохристиянські часи існувала ще одна назва другого місяця осені, що, можливо, найточніше передавала глибинну суть цієї найшанованішої нашими предками пори – «весільник». Адже за українською обрядовістю саме з Покрови, 14 жовтня, вже дозволялося справляти весілля. Чому саме з Покрови? Тому, що все життя давніх українців підлягало чіткій регламентації. Турбота про врожай, що починалася навесні: «Квітневої роботи на май не відкладай, то їстимеш коровай», продовжувалася влітку: «Червень тому зелениться, хто працювати не ліниться»,   «Хто в липні жари боїться, то взимку не має чим погріться» та «Серпневого дня зимовим тижнем не заміниш» – закінчувалася у вересні. І лише у жовтні, коли врожай вже зібрано, а ниву засіяно озиминою, селянин нарешті міг собі дозволити відпочити та влаштувати особисте життя. «У маю розумний жениться, а дурна заміж йде, а у жовтні розумна заміж іде, а дурний жениться».

У народі 4 жовтня, на Кіндрата, зазвичай читали замови, а також виконували обряди, які дозволяли сподіватися на родючий майбутній рік. Говорили, що в цей день обов’язково потрібно працювати, оскільки саме це обіцяє благополуччя, багато грошей найближчим часом. А про тих, хто доживши до 4 жовтня, ще легковажив із підготовкою до зими говорили: «Пустий господар по Кіндраті не має ще кожуха в хаті».

На Кіндрата приступали до робіт у стодолах. Ці двоповерхові споруди використовували для того, щоб молоти зерно. 4 жовтня молотники збиралися біля стодол, співали пісень та розмовляли. Роботи починалися опівночі з розведення багаття, жар від якого потім підсушував снопи. Обов’язковими стравами 4 жовтня для селян були: вівсяна каша та пироги.

Також підмічали, якщо цього дня дув різкий північно-західний вітер, очікували холодної та сніжної зими. Існувала ще одна прикмета: погода цього дня мала не змінюватись ще 4 тижні.

За церковним календарем 4 жовтня відзначають знайдення мощей святого Димитрія, митрополита Ростовського та вшановують апостола від 70­ох Кондрата; преподобного Даниїла Шужгорського; преподобного Йосипа Заоникиївського; священномучеників Іпатія, єпископа, та Андрія, пресвітера; святих Ісакія і Мелетія, єпископів Кіпрських; мучеників Євсевія і Приска.

Іменинники 4 жовтня:
Андрій, Агнія, Овсій, Мелетій, Кіндрат, Дмитро.

4 жовтня народились:

1891 – Юрій Клен (Освальд Бургардт) – український поет, перекладач, літературний критик. Автор збірки «Каравели», епопеї «Попіл імперій», есе «Спогади про неокласиків», перекладів з англійської, німецької, французької та інших мов.

1895 – Дмитро Андрусенко – український диригент, бандурист, педагог; організатор і диригент капел бандуристів. Майстер з виготовлення українських народних музичних інструментів (бандур, цимбал, сопілок).

4 жовтня відзначають:

  • Всесвітній день тварин.
  • Всесвітній тиждень космосу.

Події 4 жовтня:

1535 — надруковано першу англомовну Біблію («Біблія короля Якова»).

1582 — Папа Римський Григорій XIII оголосив про проведення реформи  календаря, яка мала за мету ліквідувати помилку в обчисленні дат: з моменту введення юліанського календаря до XVI століття «набігла» різниця в 10 днів у порівнянні з астрономічною датою. Згідно з нововведенням Папи, після 4 жовтня 1582 року одразу ж наступало 15 жовтня. Новий календар отримав назву «григоріанського».

1675 — нідерландський фізик Хрістіан Гюйґенс запатентував кишеньковий  годинник.

1762 — у Відні відбулась прем’єра опери німецького композитора Крістофа Ґлюка (1714–1787) «Орфей і Еврідіка».

1772 — під час церемонії у Львові Антон фон Перґен від імені імператорів Марії Терези та Йозефа II офіційно проголосив про повернення Королівства Галичини та Володимирії під владу монарха Королівства Угорщина, який мав право претендувати на Галицько-Волинське князівство — Руське королівство — з часів Середньовіччя.

1780 — після загибелі свого керівника члени експедиції британського  мореплавця Джеймса Кука повернулися на батьківщину.

1800 — у Луганську стала до ладу перша доменна піч в Україні.

1812 (21 вересня за ст. ст.) — в Криму заклали Нікітський ботанічний сад.

1830 — у результаті повстання в Брюсселі проти нідерландського короля  Вільгельма I Оранського було проголошено незалежність Бельгії.

1853 — розпочалася Кримська війна, Російською Імперією і союзницькими військами Османської імперії, Великої Британії, Французької імперії та Сардинського Королівства.

1875 — декретом австро-угорського цісаря Франца-Йосифа I засновано  університет у Чернівцях (тепер Чернівецький національний університет імені  Юрія Федьковича).

1883 — вперше вирушив у рейс «Східний експрес», що з’єднав Османську імперію з Західною Європою.

1890 — у Львові створено Русько-Українську Радикальну Партію — першу українську політичну партію.

1900 — розпочала роботу Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької Львівська опера.

1904 — у Швеції створено футбольний клуб «Ґетеборґ».

1910 — у Португалії скинуто королівську владу, країну проголошено  демократичною республікою.

1911 — у Лондоні введено в дію перший у світі ескалатор.

1916 — заснований Романов-на-Мурмані.

1927 — у Брюсселі за ініціативою Міжнародної організації праці засновано Міжнародну асоціацію соціального забезпечення.

1937 — у газеті «Правда» з’явилася критична стаття, згідно з якою українську мову потрібно більше наблизити до російської (див. Харківський правопис).

1941 — в ході Другої Світової війни німецькі війська зайняли місто Запоріжжя.

1947 — ЦК КП(б)У ухвалив рішення про створення 7 спеціальних груп НКВС для ліквідації борців за незалежність України, членів Центрального та крайових проводів ОУН.

1948 — Рада Міністрів СРСР прийняла ухвалу про виселення сімей «бандитських і націоналістичних елементів».

1957 — з космодрому Тюратам в Казахській РСР запущено перший у світі штучний супутник Землі під назвою «Супутник-1». ООН проголосив цей день Днем початку космічної ери людства.

1958 — із Лондона до Нью-Йорку розпочалися перші регулярні трансатлантичні  рейси реактивних літаків.

1965 — Папа Римський Павло VI видав буллу, якою зняв з євреїв звинувачення у смерті Ісуса Христа.

1968 — відбувся перший політ пасажирського літака Ту-154.

1989 — у Києво-Печерській лаврі відкрито духовну семінарію Руської Православної церкви.

1991 — лідери всіх республік СРСР, крім балтійських, підписали договір про економічне співробітництво.

1992 — Конфедерація народів Кавказу зажадала від Росії та Грузії визнання незалежності Чеченської республіки Ічкерія, Республіки Абхазія та Південної Осетії.

1993 — після 10-годинної атаки урядові війська взяли штурмом будівлю Верховної Ради РФ. Були заарештовані лідери антиєльцинської опозиції.

1994 — У Швейцарії спалили себе 48 членів секти «Орден Храму Сонця».

2001 — британські вчені розшифрували генетичний матеріал бактерії, що викликає чуму.

2001 — катастрофа пасажирського літака Ту-154 авіакомпанії «Сибір» над Чорним морем під час навчальних стрільб ПС ЗС України.

Чи знаєте ви, що:

  • 99% живих істот, які існували на Землі, вже вимерли.
  • За останні 4000 років не було приручено жодної тварини.
  • Кицька – єдина домашня тварина, яка не згадується у Біблії.
  • Крокодили не вміють висолоплювати язик.
  • Іспанія у перекладі означає «земля кролів».

Comments

152 Переглядів