5 квітня: це цікаво знати

Posted by

У народі п’ятого квітня було прийнято прибирати в будинку й у дворі. Витрушували ліжка, матраци, прибирали сміття. Щоб вигнати з дому нечисть, в цей день використовували настій м’яти, яким мили столи, підлоги, лавки. Вважалося, що вигнати нечисту силу можна, якщо побілити піч. Також білили печі, бо вірили, що це теж дозволяло позбутися від непрошених гостей. Заварювали м’ятний чай – це обіцяло здоров’я для всієї сім’ї.

Вважається, що цей день прилітає зяблик. Птахи були носіями різних прикмет, у тому числі й погодних, тому у давнину, як тільки птахи повертались з теплих країв, селяни зазивали їх на ганок, годували крихтами, зернятками, насінням льону. Наші пращури помітили: якщо перелітні птахи летять дружними зграями, весна хорошою буде.

За церковним календарем 5 квітня вшановується пам’ять святого Никона, якому моляться і служать молебні. У Никонів день висаджували яблуні, горобину, червону та чорну порічку. Також в цей день було заведено прибирати в будинку та у дворі. Витрушували ліжка, прибирали сміття, міняли солому в матрацах.

Іменинники 5 квітня:
Лідія, Марія, Василь, Никон.

5 квітня народились:

1894 – Дмитро Чижевський – учений-культуролог, філософ, літературознавець, релігієзнавець, дослідник української і слов’янської літератур. Автор праць «Філософія на Україні», «Нариси з історії філософії на Україні», «Філософія Г.С. Сковороди», «Історія української літератури: від початків до доби реалізму» та ін.

1906 – Анатолій Шиян – український письменник. Автор романів «Магістраль», «Гроза», «Хуртовина», нарисів та оповідань, кількох п’єс, сценарію фільму «Гроза над полями», низки казок та оповідань для дітей.

Події 5 квітня:

56 до н.е. – у Луці проходить урочиста зустріч тріумвірів Гая Юлія Цезаря,  Марка Ліцинія Красса і Гнея Помпея (Перший тріумвірат).

1242 – «Льодове побоїще» між військом новгородського князя Олександра Невського та німецькими лицарями Тевтонського ордена на льоду  Чудського  озера.

1340 – арабський флот розбив іспанську ескадру в Гібралтарській протоці.

1398 – німці вибили піратів (віталійських братів) з острова Готланд.

1453 – османський султан Мехмед II почав облогу Константинополя, який захопив в кінці травня.

1614 – в Королівстві Англія починає засідати «тухлий парламент» (англ. Addled Parliament), який назвуть так через те, що він не ухвалить жодних  законопроектів.

1710 – у Бендерах прийняті «Пакти й Конституції законів та вольностей Війська Запорозького», написані гетьманом Війська Запорозького Пилипом Орликом та його сподвижниками Г.Герциком, А.Войнаровським. Це є перша українська Конституція в сучасному її розумінні. «Пакти й Конституції законів та вольностей Війська Запорозького» складені як угода між гетьманом та Військом Запорозьким (народом України), що було характерним для західноєвропейської традиції і відрізнялося від ідей східного патримоніалізму.

1722 – голландський мореплавець Якоб Роґґевен відкрив острів Пасхи.

1792 – Джордж Вашингтон вперше в історії США застосовував президентське  вето.

1793 – Жан-Поль Марат обраний президентом якобінського клубу.

1797 – в Росії видано указ імператора Павла I, за котрим поміщикам заборонялось «примушувати у неділю селян до праці», а кількість днів панщини було рекомендовано скоротити до трьох.

1814 – після вступу військ союзників – Росії, Пруссії, Австрії та Великої Британії – до Парижа французький імператор Наполеон I зрікся престолу. Союзники зберегли за ним титул імператора й віддали йому у володіння острів Ельба.

1815 – почалося виверження вулкана Тамборо (Тамбора) на острові  Сумбава (нині Індонезія). Тривало до 12 квітня, спричинило загибель майже 4900 осіб і знаменитий «рік без літа» (за приблизними підрахунками, вулкан викинув із себе 1,7 млн т уламків і попелу).

1818 – біля Сантьяго (Чилі) південноамериканські війська під проводом Хосе де Сан-Мартіна розбили іспанську армію.

1818 – в Парижі барон Карл де Дрез продемонстрував перший двоколісний засіб пересування (прообраз сучасного велосипеда).

1843 – Гонконг оголошений володінням Британії.

1910 – у Франції було заборонено поцілунки на залізниці – з огляду на те, що через тривалі цілування затримувалося відправлення поїздів.

1913 – Нільс Бор завершив статтю «Про будову атомів і молекул», яка дала початок квантовій теорії.

1941 – за добу до нападу німецько-італійських військ на Королівство Югославія у Москві уклали радянсько-югославський договір про дружбу та ненапад.

1941 – британські війська вступили в Аддис-Абебу, столицю окупованої фашистською Італією Абісинії.

1945 – початок грузинського повстання на острові Тексел (Голландія).

1956 – американські хіміки Маршалл Гейтс – молодший  та Гільг Чуді здійснили повний синтез морфіну.

1961 – Президент США Джон Кеннеді санкціонував початок військової операції проти Куби.

1989 – уряд Польщі дозволив діяльність профспілкового об’єднання «Солідарність».

1992 – в ході Боснійської війни розпочалась облога Сараєва — найдовша облога у сучасній історії та одна з наймасштабніших облог міста у світовій історії загалом.

1992 – Боснія і Герцеговина оголосила про вихід зі складу Югославії.

2005 – Аскар Акаєв складає з себе повноваження президента Киргизії.

2017 – в Німеччині в складі Бундесверу заснований новий рід військ — кібервійська, 13.500 службовців.

Чи знаєте ви, що:

Працював Чижевський швидко, невпинно й продуктивно. Як науковцеві, йому стали у великій пригоді п’ять особистих рис:

  • по-перше, феноменальна пам’ять (часто скаржився, що негоден забути номери квитків у громадському транспорті);
  • по-друге, досконале знання культурного процесу й літературних пам’яток як Східної, так і Західної Європи (мав особливе замилування до бібліографії та стародруків);
  • по-третє, здатність негайно орієнтуватися на місці, тільки-но переступивши вперше поріг бібліотеки;
  • по-четверте, неймовірна працездатність;
  • по-п’яте, власна, чітко спланована й поступово вдосконалювана система зберігання нотаток.

Спав він зазвичай не більше чотирьох-п’яти годин на добу.

Кишені йому завжди надималися від чистих карточок, на котрих примудрявся робити записи за будь-якої нагоди – навіть, розмовляючи з гостем.

Проте в трьох випадках цей безмежно заклопотаний, поважний учений виявляв щиру привітність і блискуче почуття гумору: коли власноруч готував усілякі екзотичні страви; коли в супроводі колег чи студентів ходив «попастися» у книгарнях і, нарешті, за столом, під час ритуальних вечірок, якими, за німецькою університетською традицією («Gemutlichkeit»), закінчувались у нього вдома щотижневі засідання семінару.

Дарма що інтелігент і філософ, Чижевський, як і Гоголь, не жартома вірив у існування диявола, якого раз був упізнав у подобі візника.

Предмет його особливої чулості становили коти – як хатні, так і приблудні: любив подовгу з ними «спілкуватися», запевняючи, що вони далеко ліпші од людей  співрозмовники.

Такі були химери цього видатного чоловіка.