5 вересня: це цікаво знати

Posted by

За народним календарем з 5 вересня, у день Луппа, починала осипатися осика. І якщо її листя падало «горілиць», то це означало холодну зиму, а «долілиць» – теплу. Якщо ж падолист затримувався, готувалися до сухої осені та суворої зими. За традицією в цей день очікували перші заморозки.

Також придивлялися до журавлів. Вважалося, що якщо на Луппа журавлі на південь потягнулися, зима буде рання. Якщо журавлі летять низько, то зима має бути тепла, а якщо високо – то холодна. Журавлі летять низько, швидко, без курликання – чекай швидкої негоди.

У народі Луппа називали брусничники, оскільки до 5 вересня вже достигала брусниця. Зазвичай брусницю шукали в лісах і на болотах. Її дуже цінували за цілющі властивості. Наприклад, брусниця допомагає впоратися з проявами туберкульозу, застуди. З листя брусниці варили спеціальний чай, який використовувався для лікування хвороб печінки і кишечника.

За церковним календарем вшановують пам’ять святого Луппа Солунского, який раніше був рабом Димитрія Солунського. Як відомо, перед стратою останній доручив Луппу роздати все своє майно бідним людям. Після смерті Димитрія Лупп взяв собі закривавлену ризу пана, а також його перстень. Саме ці реліквії згодом допомогли йому створити безліч різних чудес. Луппу також було призначено загинути мученицькою смертю. У той час були організовані гоніння щодо християн з ініціативи імператора Максиміліана, який засудив Луппа до страти.

Іменинники 5 вересня:
Арсен, Юрій, Єлизавета, Флор.

5 вересня народились:

1870 – Володимир Сікевич – український військовий і політичний діяч. Генерал-хорунжий армії Української Народної Республіки.
1883 – Євген Форостина – український композитор, педагог, диригент. Твори: оперети, струнні квартети, хори, солоспіви. На слова Т. Шевченка написав хорові твори «Тополя», «Реве та стогне…».
1923 – Григорій Бойко – український дитячий письменник, поет і перекладач. Переклав твори С. Маршака, К. Чуковського, А. Барто. Автор текстів до пісень «Ніченька-чарівниченька», «Вишневий цвіт», «На місточку», «Соловейку, щебечи!».

5 вересня відзначають:

  • Міжнародний день благодійності.

Події 5 вересня:

1015 – у боротьбі за київський престол князь Святополк убив брата Гліба.
1698 – щоб прищепити своїм підданим моду, прийняту в інших європейських країнах, Петро I встановив податок на бороди.
1755 – британська влада почала депортацію французьких поселенців з Нової Шотландії (Канада).
1793 – Французький національний конгрес встановив Режим Терору для захисту революції.
1800 – Королівство Великої Британії захопило Мальту.
1905 – Підписання Портсмутського договору, закінчення російсько-японської війни.
1918 – Раднарком Російської СФРР видав декрет про початок червоного терору.
1918 – Рін-Тін-Тін, німецька вівчарка — перша кінозірка. В Першу світову війну у Французькій республіці американський солдат підібрав у розбомбленому розпліднику крихітне цуценя й відвіз із собою. Пес виріс незвичайно розумним, знявся майже в трьох десятках фільмів кіностудії «Warner Brothers», вів на радіо власне шоу й заслужив почесну Зірку на голлівудській Алеї слави.
1929 – прем’єр Французької республіки Арістід Бріан запропонував об’єднати європейські держави в одну.
1939 – США проголосили нейтралітет в Другій світовій війні.
1944 – Радянський Союз оголосив війну Болгарії – ніякого опору радянським військам вчинено не було і жоден радянський солдат не загинув у роки Другої світової війни на території Болгарії.
1957 – вийшов у світ роман Джека Керуака «На дорозі» — одна з найкращих книг про покоління бітників.
1958 – у США вперше опубліковано роман Бориса Пастернака «Доктор Живаго», заборонений до друку на його батьківщині в СРСР.
1964 – група The Animals посіла перше місце в американському хіт-параді зі своєю версією пісні «The House of the Rising Sun».
1971 – у Тулузі відкрито пам’ятник Тарасові Шевченку – перший у Західній Європі.
1991 – відбувся перший відкритий фестиваль кіно країн СНД і Балтії — «Кіношок».
1998 – пісня «If You Tolerate This» групи Manic Street Preachers очолила чарт. Того ж дня вперше за свою довгу історію група Aerosmith очолила американський хіт-парад з піснею «I Don’t Want to Miss a Thing», саундтреком до фільму «Армагеддон».
2014 – у засідці під Веселою Горою і Цвітними Пісками на Луганщині українські війська втратили 42 бійця загиблими і зниклими безвісти.

Чи знаєте ви, що:

Слово «осінь» походить від назви одного з найбільших богів давньоукраїнського пантеону, богу поліття й осені, щедрого врожаю й статків – Овсеня. Ще його називали АВСЕНЬ, ГОВСЕНЬ, ОКСЕНЬ, ОСІНЬ, УСЕНЬ.

Зображувався він у вигляді вершника на коні з плодами в руках та в мішку. Вшановували Овсеня по закінченню всіх осінніх польових робіт. Свято тривало до свята КОЛЯДИ.