6 грудня: це цікаво знати

Posted by

Напередодні дня Катерини (7 грудня) парубки колись постилися, щоб доля послала добрих дружин, а дівчата питали Долю, кого саме вона їм пришле.

У народі дівчата починали гадати напередодні дня вшанування святої Катерини, а саме – ввечері 6 грудня. І робили це у такий спосіб: у чужому садку виламували гілочку вишні та ставили її у воду. Якщо до Різдва вона зацвітала, то вже у цьому році дівчина мала вийти заміж. Інколи ще клали під подушку гребінець і замовляли, щоб уві сні суджений розчесав волосся, або ж ставили під ліжко миску з водою, чекаючи, що суджений уві сні переведе через місток. Можемо запевнити, що різноманітних способів гадання є багато і, до речі, саме наближаються дні, коли всі їх можна буде випробувати.

За церковним календарем 6 грудня вшановують пам’ять Митрофана Воронезького, єпископа що жив приблизно в XVII-XVIII столітті і є одним зі святих.

Митрофан народився в сім’ї благочестивих батьків, був одружений і мав сина, але в сорок років овдовів і прийняв чернечий постриг у Золотниківській пустелі, а пізніше став настоятелем цієї обителі. 1682 року Митрофан став єпископом Воронезьким. Він усіляко дбав про зміцнення православ’я та позицій церкви, займався зведенням нових обителів, вживав заходів для підвищення морального рівня духовних осіб, боровся зі старообрядництвом.

Іменинники 6 грудня:
Григорій, Олександр, Митрофан, Макар.

6 грудня народились:

1899 – Олександр Оглоблін – український історик, архівіст та політичний діяч, автор близько 1000 наукових праць.
1903 – Микола Колесса – український композитор, диригент, педагог.
1913 – Микола Амосов – видатний український лікар, хірург, вчений, багаторічний директор Інституту серцево-судинної хірургії, який нині має його ім’я.
1948 – Анатолій Костецький – український письменник, перекладач, видавець, педагог. Автор поетичних та прозових книжок для дітей, зокрема «А метеликам – весело», «Все про мене», «Лист до птахів», «Пісня для всіх», «Нас батьки не розуміють», «Постукай у моє вікно», «Пригодам – ура» та ін.

6 грудня відзначають:

  • День Збройних сил України.

Події 6 грудня:

1240 –Київ було захоплено та поруйновано військом монгольського хана Батия.
1492 – перша експедиція Колумба відкрила острів Гаїті.
1637 – відбулася Кумейківська битва між козацьким і польсько-шляхетським військами, якою завершилось придушення повстання Павлюка.
1741 – здійснено державний переворот в Росії, в результаті якого імператрицею стала Єлизавета Петрівна.
1768 – у Шотландії надруковано перше видання «Britannica», всесвітньовідому та одну з найпопулярніших досі енциклопедій.
1869 – у Південній Африці відкрито кімберлітові трубки, поклади алмазів. Нині регіон забезпечує 50 % світового видобутку алмазів.
1877 – вийшов перший номер газети «Вашингтон пост».
1877 – винахідник Томас Едісон зробив на своєму новому фонографі найперший запис людського голосу, процитувавши слова дитячої пісеньки «Мері мала маленьке телятко».
1917 – парламент Фінляндії проголосив незалежність країни від Росії.
1917 – в порту Галіфакса вибухнуло французьке судно «Монблан», навантажене боєприпасами. Загинуло близько 2000 осіб.
1919 – під командуванням Михайла Омеляновича-Павленка розпочався Перший зимовий похід Армії УНР тилами Червоної та Добровольчої армій.
1921 – підписано Англо-ірландський договір, за яким рівно через рік (6 грудня 1922) Ірландія отримала незалежність.
1932 – Раднарком України звинуватив куркулів і контрреволюціонерів у зриві хлібозаготівлі.
1956 – «Кров у басейні»: знаменитий матч з водного поло між збірними Угорщини й СРСР на Олімпійських іграх у Мельбурні, що відбувся менш ніж за місяць після придушення радянськими військами Угорського повстання 1956 року.
1991 – набрала чинності нова конституція Болгарської республіки.
1991 – Верховна Рада прийняла Закони «Про оборону України» та «Про Збройні Сили України», якими створено Збройні сили України..
1991 – незалежність України визнали Естонія і Куба.
1997 – військово-транспортний літак Ан-124 ВПС Росії впав на житловий будинок в Іркутську. Загинуло 72 людини.
2000 – відкритий ліверморій (стара назва – унунгексій) – хімічний елемент з атомним номером 116.
2003 – засновано Львівський муніципальний духовий оркестр «Галицькі Сурми» (тоді – Оркестр ветеранів військово-оркестрової служби).
2008 – у Греції спалахнули масові заворушення через вбивство в Афінах  поліціянтом підлітка.

Чи знаєте ви, що:

Про Миколу Амосова
«Мама була повитухою, працювала в селі неподалік від міста Череповець. Родина жила дуже бідно, однак мама ніколи не брала подарунків від породіль, і залишилася для мене прикладом на все життя», – зізнавався Микола Михайлович.

«Хоча я глибоко російська людина, народився й виріс на Півночі, досі розмовляю по-вологодському, але одразу ж виступив за незалежність України… Тільки ж не так просто відлучитися від імперії. Ось зараз полеміка: яка орієнтація – російська чи західна? Я особисто за західну. Тому що, крім російської літератури, на якій кристалізуються моральні стандарти всього світу, нічого принадного в сучасній науці, культурі Росії я не бачу…» (Микола Амосов)

У 60-х, на початку 70-х Микола Михайлович, захворівши на туберкульоз, лікувався в Старокримському санаторії. Повністю вилікувавшись від недуги, організував у санаторії пульмонологічне хірургічне відділення. Неодноразово приїжджаючи на два-три місяці в Старий Крим до своїх родичів, Амосов привозив з собою своїх учнів і навчав їх лікувати хворих на туберкульоз.

«Бійтеся потрапити в полон до лікарів. Вони схильні перебільшувати людські слабкості та могутність своєї науки, створюючи у людей уявні хвороби».

Микола Амосов