6 квітня: це цікаво знати

У ніч на 6 квітня колись спостерігали за погодою. «Якщо ніч тепла – на добру весну, а холодна – «не чекай з моря погоди». Бо 6-те квітня у народі називається на честь Захарія і Якова, а «на Захарія і Якова весна бува ніякова».

Крім того, день 6 квітня був присвячений підготовці до Благовіщення. Слов’яни намагалися переробити всю нагальну і важливу роботу. Обов’язковою була вечеря. Існувала прикмета: якщо незаміжня дівчина в цей день відправитися в храм, то в цьому році вона обов’язково вийде заміж. У церкву цього дня також відправлялися для того, щоб освятити насіння для посадки — вважалося, що в цьому випадку воно дасть чудовий урожай. Для подорожніх ввечері запалювали багаття, що вказували їм дорогу до храму і відганяли нечисту силу. Люди цього дня відвідували в’язниці, щоб роздати гостинці ув’язненим.

Селяни 6 квітня обов’язково обкурювали зимову одежу і домашній скарб ялівцем, що, згідно з стародавніми віруваннями, дозволяло людям захиститися від пристріту.

За церковним календарем 6 квітня вшановується пам’ять святих Якова і Захара. Цей день також присвячений підготовці до великого свята Благовіщення.

Іменинниками 6 квітня є:
Артем, Захар, Петро, Яків, Стефан.

6 квітня народились:

1836 – Микола Скліфосовський – визначний військово-польовий хірург. Один із перших запровадив у Російській Імперії асептику та антисептику у хірургічній практиці, сприяв жіночій медичній освіті, організації медичного факультету при університеті в Одесі.

1873 – Борис Підгорецький – український композитор і музичний критик, етнограф, педагог. Автор опер «Купальна іскра», «Бідна Ліза», хорів, романсів,  фортепіанних творів.

1883 – Олександр Марзеєв – учений-гігієніст, академік Академії медичних наук СРСР. Ім’я О. Марзеєва присвоєне Інституту гігієни та медичної екології НАМНУ, засновником і директором якого він був.

1965 – Едуард Драч – український бандурист, поет, бард, лавреат фестивалю  «Червона Рута-1989».

6 квітня відзначають:

 • Міжнародний день спорту на благо миру та розвитку.

Події 6 квітня:

 • 1327 – італійський поет Франческо Петрарка вперше зустрів свою кохану Лауру. Їй поет присвятив свої сонети.
 • 1384 – португальці розбили кастильців у битві при Атолейруші.
 • 1722 – Петро I увів податок на бороди в розмірі 50 карбованців на рік.
 • 1748 – в Італії виявлені руїни Помпеї.
 • 1818 – у Парижі барон Карл Де Дрез продемонстрував перший двоколісний засіб пересування (прообраз сучасного велосипеда).
 • 1869 – запатентовано целулоїд.
 • 1896 – в Афінах почалися Олімпійські ігри – традиційні для античної Греції змагання, заборонені півтори тисячі років перед тим римським імператором Теодосієм I та відроджені завдяки ініціативі барона П’єра де Кубертена. Перші Олімпійські ігри сучасності за участю спортсменів з 13 країн відкрив грецький король Георгій I у присутності 60 тисяч глядачів.
 • 1909 – американський офіцер Роберт Пірі першим у світі досягнув Північного полюса.
 • 1917 – початок роботи Всеукраїнського Національного конгресу.
 • 1917 – після семи років в’язниці до Гуляйполя повернувся Нестор Махно.
 • 1919 – у Києві пройшов «День пролетарської культури», перше масове  радянське свято.

  1941 – німецько-італійські війська почали воєнні дії проти Королівства Югославія. Того ж дня частини Вермахту перейшли кордони Греції, яка від осені 1940 року відбивала італійську агресію.

 • 1945 – Різня в Горайці, винищення українського населення села Гораєць, здійснене підрозділами Другого Окремого Операційного батальйону Корпусу Внутрішньої Безпеки Польщі.
 • 1946 – частина Східної Пруссії як Калінінградська область увійшла до складу СРСР. Територію Східної Пруссії згідно з Потсдамською угодою поділили Радянський Союз і Польська Народна Республіка.
 • 1950 – секретною постановою Ради Міністрів СРСР спецпоселенці стали вважатися засланими навічно.
 • 1968 – групу Pink Floyd покинув засновник і ідейний натхненник Сід Барретт.
 • 1970 – під час п’ятого турне по США музиканти Led Zeppelin стали почесними громадянами міста Мемфіс.
 • 1992 – міністри закордонних справ Росії, України, Румунії, Молдавії прийняли спільну декларацію про припинення вогню в Наддністрянщині.
 • 1994 – початок геноциду в Руанді, після того, як екстремісти збили літак, на борту якого перебували президенти Руанди Жювеналь Хабіарімана  і  Бурунді Сипрієн Нтарьяміра.
 • 2005 – президентом Іраку став Джалаль Талабані.
 • 2009 – о 03:32 в Італії (провінція Абруццо) стався землетрус магнітудою від 5,8 до 6,3.
 • 2016 – Нідерланди на консультативному референдумі відкинули асоціацію України та ЄС.

 

Чи знаєте ви, що:

Першим творцем мультфільмів був не Уолт Дісней і навіть не ті, хто понад сто років тому почали демонструвати рухомі картинки.

Перші мультфільми з’явилися щонайменше… 4-6 тисяч років до нашої ери на стінах печер. Археологи впевнені, що наскальні зображення, принаймні, деякі з них, є примітивною версією мультфільму, бо «кадри» там мальовані.

Наші пращури, щоб передати ілюзію бігу, зображували оленів з шістьма або десятьма ногами. І оскільки ці малюнки часто знаходяться у місцях з особливою акустикою, то можна сказати, що картинки створювали у свідомості глядача історію, як у кіно.

В Україні мультфільми почали створювати у 1959 р., коли на базі студії Київнаукфільм було створено Творче об’єднання художньої мультиплікації. Перші мультфільми вийшли у 1961 р. – «Пригоди Перця» та «Веснянка».

Найбільш відомими і популярними дотепер залишаються: «Пригоди трьох козаків», «Пригоди капітана Врунгеля», «Острів скарбів» та «Лікар Айболить».

Comments

343 Переглядів