6 вересня: це цікаво знати

Posted by

У народі 6 вересня, на Євтихія, підмічали: зазвичай, цей день тихий і безвітряний. А якщо станеться дощ – буде осінь суха, сніг добре землю вкриє, а навесні вчасно зійде.

З цим днем не пов’язані особливі прикмети та обряди. Врожай був зібраним, тож селяни могли насолоджуватися відпочинком. Також 6 вересня продовжувалася традиція збиратися жінкам у будинку когось із місцевих вдів і проводити вечори за спілкуванням та дрібною роботою.

Народні прикмети та повір’я на 6 вересня

  • якщо на Євтихія вітру немає, то, згідно з прикметами, лляне насіння на корені буде
  • дощ 6 вересня віщує хороший врожай наступного року і суху осінь
  • якщо людина народилася 6 вересня, то за прикметами, в якості талісмана рекомендується носити халцедон
  • синиця кричить 6 вересня – скоро прийде справжня осінь з дощами і холодною погодою
  • багато жолудів зросло 6 вересня – зима буде довгою і суворою
  • кажуть, що потрібно встигнути зібрати врожай 6 вересня, щоб його не пошкодили вітри, опади і холод.

За церковним календарем

6 вересня вшановується пам’ять мученика Євтихія, який відомий як один з учнів святих апостолів Павла та Івана Богослова. Правда, сам Євтихій не входив до числа 70 апостолів, наближених до Христа. Між тим, навіть в цьому випадку він став іменуватися апостолом, оскільки зіграв значну роль у формуванні християнської віри на місцях своїх проповідей.

Він був родом з міста Севастополь (Севастія), жив на початку I століття н. е. Почувши розповіді про Спасителя, знайшов апостола і євангеліста Іоанна Богослова і став його учнем. Потім разом з апостолом Павлом ходив по містах і проповідував Слово Боже. Також подорожував і сам, відвідавши не одну країну.

Страждання, які випали на його долю, Євтихій мужньо переносив і не раз був врятований від неминучої загибелі Богом. Ні багатоденний голод, ні полум’я багаття, ні хижаки не змогли похитнути віру істинного християнина.

За свої труди нарівні з іншими Євтихій був призначений старшими проповідниками єпископом. Після смерті святий був зарахований до сонму 70 молодших апостолів.

Ще 6 вересня – день святкування на честь Петровської ікони Божої Матері. Ікона була написана святителем Петром, митрополитом Київським і всієї Русі, в той період, коли він був ігуменом Ратьского монастиря на Волині.

Святитель згодом подарував цей образ Максиму, митрополиту Київському і всієї Русі, коли той відвідав Ратьску обитель. Після смерті митрополита Максима ікону взяв ігумен Геронтій, який вирішив поїхати до Константинополя для висвячення. Під час його подорожі по морю розігралася сильна буря. Вночі ігумену явилася Богоматір і сказала, що не на нього покладен святительский сан, а на того, хто написав Її образ. І дійсно незабаром святий Петро був поставлений митрополитом.

Іменинники 6 вересня:
Петро, Арсен, Георгій, Євтихій.

6 вересня народились:

1863 – Дмитро Граве – відомий математик, доктор математики. В 1897–1899 рр. професор Харківського університету, а з 1899 р. й до самої смерті – Київського. Творець математичної школи, з якої вийшли провідні математики наступного покоління.
1897 – Іван Микитенко – український письменник, автор п’єс «Диктатура», «Кадри», «Справа честі», «Соло на флейті», збірки оповідань «На сонячних гонах», повістей для дітей і про дітей «Брати», «Вуркагани», «Гавриїл Кириченко – школяр», роману «Ранок» та ін.
1924 – Михайло Брайчевський – український історик, археолог, письменник та суспільний діяч. Почесний професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», знаний в усьому світі історик і археолог, автор численних праць з етногенезу слов’ян і давньої Русі.

Події 6 вересня:

1716 – у Бостоні закінчилося будівництво першого американського маяка.
1770 – почалося будівництво Олександрівського форштадта, з якого згодом виросло місто Олександрівськ (тепер Запоріжжя).
1776 (ніч проти 7 вересня) – під час війни північно-американських штатів за незалежність американська субмарина Turtle провела першу у світі підводну атаку (спроба підірвати британський корабель Eagle).
1819 – Томас Бланчард запатентував токарний верстат.
1852 – у Манчестері відкрита перша безкоштовна бібліотека Великої Британії.
1859 – в дагестанському аулі Гуніб російські війська полонили Імама Шаміля, духовного та політичного лідера мусульман Північного Кавказу, чим припинили регулярний спротив народів Чеченії та Дагестану.
1873 – створена Шотландська федерація футболу, одна з найстарших у світі.
1885 – Князівство Болгарія і напівавтономна область Османської імперії Східна Румелія оголосили про своє об’єднання.
1891 – зійшовши з пароплава «Орегон» у порту Квебек, уродженці с. Небилів Іван Пилипів і Василь Єлиняк започаткували хвилю української еміґрації до Канади.
1928 – затверджено новий український правопис («скрипниківський»), що діяв до 1933 р.
1939 – Третій Рейх окупував Краків.
1952 – у Женеві підписана Всесвітня конвенція про авторське право.
1968 – під час запису так званого «Білого альбому» Бітлз Ерік Клептон записав гітарне соло для пісні Джорджа Гаррісона While My Guitar Gently Weeps.
1770 – почалося будівництво Олександрівського форштадта, з якого згодом виросло місто Олександрівськ (нині Запоріжжя).
1974  – офіційне відкриття АЕС «Козлодуй» у Народній Республіці Болгарія.
1852 – у Манчестері відкрита перша безкоштовна бібліотека Британії.
1952 – у Женеві підписана Всесвітня конвенція про авторське право.
1989 – через комп’ютерну помилку 41 тисяча парижан одержали листи, які сповіщали про те, що замість порушень правил дорожнього руху ними скоєні вбивства й грабежі.
1991 – на засіданні Держради СРСР визнано незалежність Литви, Латвії та Естонії.
2007 – Національний банк України випустив у обіг пам’ятну монету «Іван Богун» із серії «Герої козацької доби».

Чи знаєте ви, що:

У своїх історичних дослідження Михайло Брайчевський стверджував:

  • напівлегендарний Кий був абсолютно реальною історичною особою, очільником могутнього слов’янського державного об’єднання, полянським князем.
  • знаменитий Аскольд, володар Давньокиївської держави у 60–80-х роках ІХ століття, був правителем полянської династії Києвичів, а не варягом! І саме Аскольд здійснив відомі літописні походи на Візантію, а не оспіваний Пушкіним князь Олег (його вбивця).
  • радянську теорію про «спільну колиску» – єдність походження російського, українського та білоруського народів, Брайчевський піддав серйозній критиці. Адже лінгвістичні, археологічні й антропологічні джерела свідчать, що державне об’єднання слов’янських племен ІХ сторіччя – «Русь» – виникло у Східноєвропейському (українському) Лісостепу, мало чітке первинне «ядро» – середня Наддніпрянщина з Києвом, Черніговом, Переяславом. Що ж до територій, розташованих на Північ та Північний Схід від цього первинного осередку, то вони були залучені до слов’янізації значно пізніше, бо були на той час заселені іншими етносами.