7 березня: це цікаво знати

У народі на 7 березня, на Маврикія, приходиться перший ранній приліт граків, прилітають перші шпаки, а це вказує на ранню весну. У цей день можна почути спів польового жайворонка. У давнину помітили, що прохолодний день 7 березня вказує на те, що літо, скоріш за все, буде дощовим.

За церковним календарем 7 березня відзначають день пам’яті преподобного Мойсея Білозерскього, віднайдення мощей мучеників, знайдених в Євгенії, а також вшановують мучеників Маврикія і 7-ми воїнів та преподобного Афанасія.

Іменинники 7 березня:
Петро, Опанас, Пилип, Федір, Анфіса.

7 березня народились:

1925 – Микола Зінчук – відомий фольклорист, збирач українських народних казок, казкар, історик, педагог. Зібрав, упорядкував та літературно опрацював збірку «Українські народні казки» в 40 т.

1932 – Володимир Дахно – український кінорежисер і художник-аніматор. Створив 23 стрічки, серед яких анімаційна серія «Козаки» та анімаційний фільм «Енеїда».

«Мій почерк – український… «Козаки…» допомогли усім в усіх усюдах українську анімацію одразу ідентифікувати, бо вони були колоритні й незвичайні. Можна сказати, що це була підтримка національної анімації».

Події 7 березня:

1483 – відомий український вчений Юрій Дрогобич у Римі в Ехуаріуса Зільбера видав книгу «Прогностична оцінка поточного 1483 року», яка є першою відомою друкованою книгою українського автора.

1831 – польський Сейм затвердив червоно-білий прапор як національний.

1876 – 29-річний американський винахідник Александр Грехем Белл отримав патент на телефон. Його право на цей винахід неодноразово оскаржувались іншими винахідниками, проте судові рішення неодмінно виносились на користь Белла.

1889 – американець Герман Голлеріт (Herman Hollerit; 1860–1929) запатентував першу електричну обчислювальну машину.

1906 – сигнал SOS вперше був запропонований як міжнародний сигнал біди (замість коду CQD, який раніше використовували на суднах).

1933 – в американському місті Атлантик-Сіті Чарльз Дарроу придумав популярну й нині гру «Монополія».

1968 – пісня групи Beatles Sergeant Pepper’s Lonely Hearts Club Band отримала премію «Ґреммі» (Grammy).

1992 – Республіка Бенін визнала незалежність України.

1992 – були зіграні перші матчі першого футбольного чемпіонату України.

2010 – відбувся другий тур президентських виборів в Україні, на яких переміг  Віктор Янукович.

2018 – розгром та знищення передових загонів російських Сил Спеціального Призначення («ПВК Вагнера») під Дайр-ез-Заур американськими військами у Сирії в ніч з 7 на 8 лютого.

Чи знаєте ви, що:

Ще з часів Київської Русі в Україні народною мораллю засуджувалося пияцтво. Пили лише на великі релігійні й родинні свята.

У всі часи в народі алкоголь вважався звеселяючим засобом і вживати його варто було помірковано. Ще на рубежі XIX–XX сторіч на середнє весілля (не дуже велике й не дуже маленьке), де присутнє було майже все доросле населення села, готували зо три літри горілки, а на хрестини – не більше літра. Поминки взагалі нерідко обходилися без спиртного.

На застіллі користувалися однією чаркою, яку пускали по колу. Зазвичай, чарка обходила коло не більше трьох разів. За цей час гості встигали поїсти, наговоритися, поспівати та з-за столу виходили майже тверезі й задоволені.

Comments

355 Переглядів