7 грудня: це цікаво знати

Posted by

Наші предки вірили, що долю дає Бог та мати, від неї не втечеш і не сховаєшся. Хіба, що прохатимеш її бути хоч час від часу милостивою.

У народі 7 грудня вважалося жіночим святом. Дослідники дохристиянських вірувань вважають, що колись це було свято «Дівочої долі», але згодом церква пов’язала його з великомученицею Катериною, мощі якої поховані 307 року і віднайдені у VIII сторіччі.

Напередодні свята дівчата клали під подушку листочки з різних дерев, помічаючи у такий спосіб кількох хлопців. Серед них мав бути і яблуневий листочок «для дівчини». Лягаючи спати юнка читала молитву Долі, а вдосвіта прохала найменшого в родині хлопця витягти один з листків. В день Катерини зносили продукти «в складчину» до одної з осель і готували вечерю на святій воді. Потім брали миску зі стравою, обгортали її рушником і йшли до воріт закликати Долю: «Доле, доле, де тебе виглядати? Йди до нас вечеряти!», – примовляли, залізаючи на ворота або тин. І прислухалися: якщо озвався десь півень – це означало, що доля обізвалася, коли ж ні – значить доля не хоче чути дівочого голосу. І тоді дівчина благала: «Доле, доле, не опусти, прийди до мене, навісти!».

На спільну трапезу мали право приходити всі парубки без запрошення, щоправда, лише тоді, коли дівчата закінчували ворожити. Після обрядової вечері влаштовували «пісні вечорниці», де всі брали участь у різноманітних іграх та забавах.

За церковним календарем 7 грудня вшановують пам’ять мучениці Катерини Олександрійської, яка жила у 3-4 століттях.

Дівчина була освіченою, вивчала роботи відомих філософів, письменників, лікарів, знала кілька мов, мала ораторську майстерність. У християнство Катерину навернув сирійський ченець; за переказами, після хрещення їй уві сні з’явився Ісус Христос і вручив обручку.

Катерина прийшла на церемонію жертвопринесення, яке вчинялося в язичницькому храмі імператором Максиміном, і закликала його відвернутися від ідолів. Правитель, вражений красою дівчини, намагався спочатку переконати її словами, а потім наказав піддати катуванням. Одне зі знарядь тортур було зруйноване ангелом, що зійшов з неба. Дізнавшись про це, дружина Максиміна теж звернулася до християнства і почала звинувачувати свого чоловіка в тому, що він відмовляється визнати істинного Бога. У результаті і правителька, і свята Катерина були страчені.

Іменинники 7 грудня:
Катерина, Порфирій, Август, Симон, Меркурій.

7 грудня народились:

1811 – Микола Устиянович – український письменник і громадський діяч. Окремі його вірші «Верховино, світку ти наш», «Гей, браття опришки» стали українськими народними піснями.
1871 – Микола Вороний – український поет, громадсько-політичний діяч, театрознавець, перекладач. У 1917 р. став одним із засновників і режисерів Українського національного театру. Автор поетичних збірок «Ліричні поезії», «В сяйві мрій», поеми «Євшан-Зілля».
1900 – Катерина Білокур – українська художниця-самоучка, майстер українського народного декоративного живопису. Автор картин «Півонії», «Богданівські яблука», «За селом», «Натюрморт», «Хата в Богданівці», «Гай», «Колгоспне поле» та ін.

7 грудня відзначають:

  • День місцевого самоврядування.
  • Міжнародний день цивільної авіації.

Події 7 грудня:

1678 – Луї Геннепін першим з-поміж європейців побачив Ніагарський водоспад.
1732 – у Лондоні відкрився театр Ковент-Гарден, домашня сцена Лондонського королівського балету та Лондонської королівської опери.
1920 – ліквідована Кубанська область; утворена Кубано-Чорноморська область РРФСР.
1941 – японська авіація знищила американську морську базу Перл-Харбор.
1972 – вирушила 11-та та остання у програмі «Аполлон» пілотована людьми місія на Місяць.
1982 – у Форт-Ворті (Техас) уперше у світі застосована страта смертельною ін’єкцією.
1988 – землетрус у Вірменії силою 6,9 бала зруйнував міста Спітак та Ленінакан. Загинуло близько 25 тисяч людей.
1991 – на зустрічі президентів Білорусі, Росії та України ліквідовано СРСР.
2009 – в США вийшла The Legend of Zelda: Spirit Tracks для Nintendo DS.
2017 – курс Bitcoin досяг свого історичного максимуму в 17,7 тис. дол.

Чи знаєте ви, що:

Точна дата народження Катерини Білокур невідома. Сама вона називала і 23-є, і 24 листопада, і 1900, і 1901 рік. Офіційною датою її народження зрештою визнали 25 листопада (7 грудня) 1900 року. Це було найлогічніше, адже цей день – день великомучениці Катерини.

Цікава деталь. Катерина знехтувала чоловіком через те, що він подарував їй букет квітів. Сказала «Якщо ти до квітів жорстокий, то на яку ласку мені сподіватися від тебе?».