7 квітня: це цікаво знати

Posted by

7 квітня ми відзначаємо двонадесяте свято – Благовіщення Пресвятої Богородиці, в основі якого – повідомлення Архангела Гавриїла Діві Марії «благої вісті» – про народження у неї Спасителя роду людського.

У народі кажуть, що 7 квітня «Бог благословляє землю і всі рослини», а тому братися за будь-яку роботу великий гріх. Навіть птахи на Благовіщення гнізд не в’ють, бо зозуля спробувала, то Бог їй пам’ять відібрав. І тепер вона не має свого кубла.

З Благовіщенням у народі пов’язано багато різних повір’їв. Наприклад, вважається, що від Введення (4 грудня) до Благовіщення «земля відпочиває і набирається сили», і лише після того, як 7 квітня Господь благословить землю, можна починати працювати коло неї.

Також вважалося, що цього дня господарям треба обов’язково випустити на вулицю всю худобу, бджіл і навіть пса, щоб чули весну і починали самі про себе дбати. Окрім цього дівчатам радили на Благовіщення шукати проліски – символ надії, щастя і молодої краси.

Звичайно, спостерігали і за погодою. Казали: який день 7 квітня, таким буде кінець місяця, Великдень, а також Юрія – 6 травня. А ще на Благовіщення «зими не лай, і саней не ховай».

Іменинниками 7 квітня є:
Марія, Йосип, Тихон, Сава.

7 квітня народились:

1880 – Олександр Богомазов – український художник, видатний представник і теоретик українського та російського художнього авангардизму.

1919 – Омелян Пріцак – український історик, мовознавець, організатор української науки у світі, засновник і довголітній директор Українського наукового інституту Гарвардського університету (США).

7 квітня відзначають:

  • Благовіщення
  • Всесвітній день здоров’я

Події 6 квітня:

1348 – чеський король і імператор Священної Римської імперії Карл IV заснував у Празі Карлів університет – перший у Центральній Європі.

1652 – голландець Ян Ван Рібек (Jan van Riebeeck) заснував в Південній Африці форт Кейптаун.

1738 – Папа Климент XII особливою буллою звинуватив «вільних каменярів» в лицемірстві, удаванні, єресі та збоченнях. У особливу провину їм була поставлена таємничість і скритність. Винним в приналежності до масонства загрожувало відлучення.

1795 – у Франції прийнятий закон, який ввів метричну систему і визначив одиниці довжини метр і маси – кілограм.

1827 – англійський фармацевт Джон Вокер (John Walker) винайшов сірники.

1906 – виверження вулкана Везувій спустошує Неаполь.

1918 – 2-й Запорозький полк (командир – Петро Болбочан) Армії УНР розгромив червоні війська на станції Люботин під Харковом.

1927 – здійснено першу публічну телепередачу на велику відстань: з Вашингтона до Нью-Йорка показали виступ міністра торгівлі Герберта Гувера.

1930 – в СРСР виданий указ про розширення системи трудових таборів, переданих в підпорядкування створеному Головному управлінню таборів (ГУЛАГ) у складі ОГПУ.

1934 – Закон (Постанова ЦВК та РНК СРСР) від 7.04.1935 № 3/598 «Про заходи боротьби зі злочинністю серед неповнолітніх», яка передбачала смертну кару через розстріл для дітей віком від 12 років.

1943 – швейцарський хімік Альберт Гофманн синтезував ЛСД (цей день ввійшов до історії як День велосипеда).

1946 – колишню Східну Пруссію перетворено на Кенігсберзьку область у складі РРФСР.

1948 – набув чинності статут Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Нині цей день відзначають як Всесвітній день здоров’я.

1964 – IBM анонсувала обчислювальну систему System/360.

1969 – символічна дата народження Інтернету, публікація RFC 1.

1989 – у результаті пожежі, яка виникла на радянському атомному підводному човні «Комсомолець», субмарина затонула, загинуло 42 з 68 членів екіпажу.

1992 – Республіка Сербія проголосила незалежність.

2003 – американські війська зайняли Багдад.

2014 – у Донецьку проголошено державний суверенітет маріонеткової ДНР, у Харкові – ХНР.

2017 – бомбардування авіабази Шайрат.

Чи знаєте ви, що:

Омелян Пріцак – український та американський історик і філолог, директор Українського наукового інституту Гарвардського університету, співзасновник Міжнародної асоціації україністів. Член академій наук багатьох країн та Почесний доктор найпрестижніших світових університетів. Його називають «тим, хто відкрив Схід».

Для Омеляна Пріцака вивчення Сходу стало сенсом життя. Він володів кількома десятками східних мов та вільно користувався ними на лекціях. Професор доводив, що вивчення історії України неможливе без знання східної культури. Та й світ не міг би розвиватись гармонійно без Сходу.

Він – автор близько 1000 наукових праць на тему історії України та Східної Європи, Азії, алтайської, тюркської та слов’янської філології («Караханідські студії», «Хазарсько-єврейські документи Х століття», «Слов’яни і авари», «Походження Русі», «Що таке історія України?», «Шевченко-пророк»). Його концепція про походження Русі та зв’язок давньої історії України та тюркомовного світу – одна з найважливіших у вітчизняній історіографії.

У книзі «Коли і ким було написано «Слово о полку Ігоревім» Омелян Пріцак, підсумовуючи свою 50-літню працю, спростовує більшість тверджень інших науковців про те, що «Слово…» є фальсифікатом і містифікацією. Попри те, що академік не завершив цю працю, за твердженнями Марка Роберта Стеха, «це чи не найсерйозніше дослідження нашого шедевру коли-небудь написане українським вченим».

Весь особистий архів та бібліотека за заповітом Пріцака були передані Національному університету «Києво-Могилянська академія» та склали основу Центру орієнталістики ім. Омеляна Пріцака, в якому щорічно проводяться однойменні читання.