7 липня: це цікаво знати

Posted by

В ніч на 7 липня ми відзначаємо свято Івана Купала. У давніх українців Купало був богом земних плодів, якому в жертву приносили хліб – головний плід землі. Свято Купала було одним із найяскравіших молодіжних свят. В основі всіх обрядів було вшанування Води та Сонця – богині Дани та бога світла Ора, союз яких дає життя всьому живому на землі. І тому цей день був насамперед святом кохання.

Дівчата причаровували хлопців, – пускаючи на воду вінки та спостерігаючи, до якого берега вони пристануть, туди й заміж піде. Хлопці ж стежили за ворожінням і виловлювали вінки своїх коханих. Також для закоханих вважалося гарною прикметою, якщо вони, перестрибуючи через купальське вогнище, не роз’єднували рук, а особливою святістю вважалася зустріч світанку.

За церковним календарем 7 липня відзначається Різдво славного Пророка, Предтечі та Хрестителя Господнього Івана.

Іменинники 7 липня:
Іван, Петро, Яків і Логвин.

7 липня народились:

1921 – Петро Яцик – канадський підприємець українського походження, меценат. Серед найголовніших проектів профінансованих П.Яциком –Український науковий інститут Гарвардського університету, Канадський інститут українських студій, «Енциклопедії українознавства», Міжнародний конкурс знавців української мови.

7 липня відзначаємо:

  • День працівника природно-заповідної справи.

Події 7 липня:

1438 – французький король Карл VII проголосив Прагматичну санкцію, за якою затвердився пріоритет королівської влади над владою Папи Римського.
1572 – зі смертю короля Речі Посполитої Сигізмунда II перервалась чоловіча лінія династії Ягеллонів, котра правила Польщею і Литвою з 1386 року.
1659 – козацькі загони на чолі з Іваном Виговським розбили московське військо під Конотопом.
1709 – шведський король Карл XII під час бойової вилазки під Полтавою отримав вогнестрільне поранення в ногу.
1881 – у «Журналі для дітей» (Рим) уперше надрукована казка «Піноккіо».
1915 – в османському місті Трабзон почався вірменський погром.
1923 – у Празі відкрито Український педагогічний інститут імені Драгоманова.
1940 – у Львові відкрито Літературно-меморіальний музей Івана Франка.
1941 – початок оборони Києва.
1954 – відбувся радіодебют Елвіса Преслі — його пісня «That’s All Right (Mama)» прозвучала на УКХ-станції Мемфіса.
1967 – у Великій Британії The Beatles випустили свій хіт «All You Need Is Love».
1977 – США провели перше випробування «гуманної» зброї — нейтронної бомби, після вибуху якої гинуть лише живі істоти, а будівлі та техніка  залишаються неушкодженими.
1978 – проголошено незалежність Соломонових островів.
1987 – у Чорнобилі розпочався судовий процес над трьома керівниками Чорнобильської АЕС, котрих звинуватили у вибуху на станції.
1989 – в Сімферополі почалася видаватися газета кримськотатарською мовою.
1990 – в Римі вперше виступили разом три видатні тенори сучасності — Лучано Паваротті, Пласідо Домінго і Хосе Каррерас. Концерт був добродійною акцією, а запис виступу співаків розійшовся рекордним тиражем в історії класичної музики.
2005 – серія вибухів бомб в лондонському метро і міських автобусах.
2009 – поховали короля поп-музики Майкла Джексона

Чи знаєте ви, що:

Про вітер

  • вітер має свій особистий день, свято, яке відзначають 15 червня. Ініціатором цього стали дві організації – Рада з енергії вітрів і Європейська асоціація вітроенергетики. Навіщо вони зробили це? Для того, щоб привернути загальну увагу до потенціалу енергії, яку має вітер. Свій початок це свято взяло в далекому 2007 році в Європі. Міжнародним він став через 2 роки.
  • у нашій Сонячній системі найшвидшим вітром володіє планета Нептун, де швидкість стихії сягає 2200 км на годину!
  • вітер буває вертикальним. Однак через зміну траєкторії руху такий вітер дуже сильно втрачає у швидкості.
  • дана стихія має свої ступені вимірювання, починаючи з часу вітрильного мореплавства, – це шкала ботфорти. Відповідно до неї, крім усім відомих шторму і штилю, існує третій – «чистий вітер», який дме між 8 і 10 м/с.
  • графік, де зображаються тривалі спостереження за напрямком, швидкістю, силою цієї стихії, називається «розою вітрів».
  • таке явище як торнадо може виникнути де завгодно і в будь-який час, проте частіше їх помічають між 15.00 і 21.00 годинами. Смерч зазвичай триває пару хвилин, протягом яких встигає забрати багато життів і завдати величезних збитків. Однак зафіксовані такі екземпляри, які тривали годинами. Складно навіть уявити, наскільки руйнівними вони були.
  • метеорологи США заявили, що зафіксували найпотужніший потік повітря за останнє двадцятиріччя, де швидкість його склала 70 м/с. А світовий абсолютний рекорд належав потоку вітру, який пройшов там же в 1934 році, зі швидкістю 103 м/с. Однак в 1996 році вітер, що пройшов під час циклону «Олівія» на острові Барроу, побив усі рекорди. Його швидкість становила 113 метрів у секунду або 408 кілометрів на годину.
  • найнебезпечніший і грізний потік повітря бушує в Антарктиді. Вся справа навіть не в його швидкості (близько 60 кілометрів на годину). Його міць проявляється в поєднанні з шістдесятиградусним вологим холодом. Дивно, що саме там, в таких нелюдських умовах імператорський пінгвін висиджує свої  яйця.
  • торнадо, або смерч – найшвидший вітер на землі, щоб його наздогнати, потрібно їхати на машині зі швидкістю понад 100 км/год. У Міссісіпі в 31 році XX століття торнадо проніс 40 метрів поїзд, що важив 83 тонни!
  • кожне торнадо ексклюзивне в природі. Кожне з них має своє звучання, запах, тон, вид. Два однакових ви просто не знайдете в навколишньому середовищі. Все залежить від речей, які торнадо несе, по якій місцевості та ґрунту