За церковним календарем 7 січня православні християни відзначають РІЗДВО ГОСПОДА БОГА І СПАСА НАШОГО ІСУСА ХРИСТА. Як стверджує християнське вчення, діва Марія народила сина в яслах, через те пісну кутю та узвар на покуті тримали в кубельці сіна.
З 7 січня вже можна вживати скоромні страви, тобто, закінчується різдвяний піст.
У народі до цього свята у селах кололи свиней, щоб було з чим після обіду йти у гості. До обіду в гості, як правило, не ходили, особливо це стосувалося жінок. Відтак пополудні молодь починала колядувати. Заходячи до подвір’я, колядники просили дозволу колядувати, і потім починали виставу з віншувальних пісень, де в жартівливій формі зичили щастя та здоров’я господарям. Віншувальників господарі обдаровували гостинцями.
Щодо погоди, то за різдвяним днем колись визначали і погоду, і врожай. Отже, якщо на Різдво йде сніг – заврожаїться озимина, і який день на Різдво, такий і на Петра – 12 липня.
Іменинники 7 січня:
Леонід, Марія.
7 січня народились:
1847 – Олександр Карпінський – геолог.
1853 – Микола Аркас – український культурно-освітній діяч, історик, письменник, композитор. Автор історичної поеми «Гетьман Пилип Орлик», наукової праці «Історія України-Русі», опери «Катерина».
1889 – Михайло Рудницький – літературознавець і письменник. Перекладач творів О. Бальзака, П. Меріме, В. Гюго.
1909 – Степан Щурат – учений-літературознавець, переслідуваний в часі погрому наукових установ України на початку 1970-х.
1910 – Гліб Лозино-Лозинський – український і російський конструктор авіаційних і космічних двигунів (його день народження традиційно відзначають «за старим стилем» — 25 грудня).
1919 – Євген Загданський – український сценарист та кінознавець. Заслужений працівник культури України. Фільми: «Сім кроків за горизонт» (приз Міжнародного кінофестивалю в Трієсті), «Коли зустрічаються двоє», «Аліса в Країні Див».
1928 – Антон Муха – український композитор, музикознавець.
1930 – Володимир Денисенко – український кінорежисер і сценарист. Чоловік Наталії Наум. Батько Тараса та Олександра Денисенків.
1945 – Юхим Гусар – український письменник, журналіст, лауреат літературно-мистецьких премій імені Івана Бажанського, Григорія Шабашкевича, Сидора Воробкевича, Олекси Романця.
Події 7 січня:
1558 — французи зайняли Кале, останнє континентальне володіння Королівства Англія у Франції.
1610 — Галілео Галілей відкрив перші три супутники Юпітера — Іо, Європу і Ганімед.
1714 — британець Генрі Мілль запатентував друкарську машинку (яка ніколи не була прийнята до виробництва).
1782 — відкрився перший американський комерційний банк, Bank of North America.
1785 — француз Жан-П’єр Бланшар і американець Джон Джеффріс на повітряній кулі перелетіли з британського Дувра до французького Кале.
1797 — вперше використаний сучасний італійський прапор.
1839 — день народження фотографії. Франсуа Араго під час засідання Французької академії наук детально розповів перший в історії людства оптико-хімічний спосіб отримання зображення.
1887 — американець Томас Стівенс із Сан-Франциско завершив першу навколосвітню подорож на велосипеді. Почавши мандрівку у квітні 1884 року, відчайдух проїхав 13 500 миль.
1919 — після переходу влади від Директорії до червоноармійських загонів в Житомирі та навколишніх містечках почалися єврейські погроми, що тривали тиждень.
1924 — в Одеській окрузі під час різдвяних торгів відбулися єврейські погроми, які проходили під антирадянськими і антисемітськими гаслами, що перекинулися і на Ольвіополь.
1927 — зроблений перший трансатлантичний телефонний дзвінок з Нью-Йорка у Лондон.
1929 — у Нью-Йорку молоко вперше у світі почали продавати в картонних пакетах.
1929 — вийшов друком один із перших пригодницьких коміксів — «Тарзан».
1949 — університет Південної Каліфорнії в Лос-Анджелесі оголосив про одержання першої фотографії генів.
1949 — офіційно ліквідовано концтабір у Явожні, започаткований ухвалою Політбюро ЦК ПРП, як транзитний табір для українців запідозрених у зв’язках з ОУН та УПА, і створений на базі філії німецького концтабору Аушвіц, який перепрофілювали у «табір праці». У 1947—1949 рр. в концтаборі померло або закатовано понад 160 українців.
1953 — президент США Гаррі Трумен оголосив про наявність у Сполучених Штатів водневої бомби.
1979 — в’єтнамські війська повалили режим Пол Пота в Камбоджі.
1980 — Індіра Ганді знов стає прем’єр-міністром Індії.
1989 — наслідний принц Японії Акіхіто проголошений новим імператором. В Японії настала нова ера Хейсей.
1992 — Португалія визнала незалежність України.
1992 — телефонна компанія AT&T випустила перший відеотелефон. Він коштував 1499 доларів.
1999 — у Сенаті США почалися слухання щодо імпічменту президента. Білла Клінтона звинуватили у брехні під присягою про стосунки з Монікою Левінскі.
2015 — теракт у Парижі: двоє озброєних ісламських терористів в масках напали на редакцію сатиричного журналу «Charlie Ebdo» і вбили 12 чоловік. Наступного дня їх спільники знову вбили невинних. Тільки через два дні терористи були оточені загонами поліції і застрелені під час штурму.
Чи знаєте ви що:
На Заході на Різдво головна страва – гуска, індичка, качка, курка або риба, запечені цілком. Це – символ єдності присутніх за столом.
У жителів Британських островів на столі обов’язково має бути пудинг, а також в Англії – смажена або фарширована індичка, в Шотландії – смажений гусак, в Ірландії та Уельсі – копчена гуска.
У Франції – криваві ковбаси, смажена гуска або індичка, запечена свиняча голова, горох, квасоля, чечевиця, горіхи, каштани.
В Італії на столі має бути у Святвечір 7 обов’язкових страв: сочевиця, біла квасоля, турецький горох, боби з медом, капуста, рис, макарони.
У Німеччині – смажений гусак і пиріг з горіхами та родзинками.
У Данії – качка з яблуками і напій «глег» – суміш кориці, гвоздики, вина і води.
У країнах Скандинавії їдять різдвяний окіст, кашу, рибу, спеціальний хліб, а також гусака з яблуками і сливами.
У Португалії та Іспанії готують мигдальний суп, медово-горіхову халву, а в перший день Різдва – м’ясні страви