7 січня: це цікаво знати

За церковним календарем 7 січня православні християни відзначають РІЗДВО ГОСПОДА БОГА І СПАСА НАШОГО ІСУСА ХРИСТА. Як стверджує християнське вчення, діва Марія народила сина в яслах, через те пісну кутю та узвар на покуті тримали в кубельці сіна.

З 7 січня вже можна вживати скоромні страви, тобто, закінчується різдвяний піст.

У народі до цього свята у селах кололи свиней, щоб було з чим після обіду йти у гості. До обіду в гості, як правило, не ходили, особливо це стосувалося жінок. Відтак пополудні молодь починала колядувати. Заходячи до подвір’я, колядники просили дозволу колядувати, і потім починали виставу з віншувальних пісень, де в жартівливій формі зичили щастя та здоров’я господарям. Віншувальників господарі обдаровували гостинцями.

Щодо погоди, то за різдвяним днем колись визначали і погоду, і врожай. Отже, якщо на Різдво йде сніг – заврожаїться озимина, і який день на Різдво, такий і на Петра – 12 липня.

Іменинники 7 січня:
Леонід, Марія.

7 січня народились:

1847 – Олександр Карпінський – геолог.
1853 – Микола Аркас – український культурно-освітній діяч, історик, письменник, композитор. Автор історичної поеми «Гетьман Пилип Орлик», наукової праці «Історія України-Русі», опери «Катерина».
1889 – Михайло Рудницький – літературознавець і письменник. Перекладач творів О. Бальзака, П. Меріме, В. Гюго.
1909 – Степан Щурат – учений-літературознавець, переслідуваний в часі погрому наукових установ України на початку 1970-х.
1910 – Гліб Лозино-Лозинський – український і російський конструктор авіаційних і космічних двигунів (його день народження традиційно відзначають «за старим стилем» — 25 грудня).
1919 – Євген Загданський – український сценарист та кінознавець. Заслужений працівник культури України. Фільми: «Сім кроків за горизонт» (приз Міжнародного кінофестивалю в Трієсті), «Коли зустрічаються двоє», «Аліса в Країні Див».
1928 – Антон Муха – український композитор, музикознавець.
1930 – Володимир Денисенко – український кінорежисер  і сценарист. Чоловік Наталії Наум. Батько Тараса та Олександра Денисенків.
1945 – Юхим Гусар – український письменник, журналіст, лауреат літературно-мистецьких премій імені Івана Бажанського, Григорія Шабашкевича, Сидора Воробкевича, Олекси Романця.

Події 7 січня:

1558 – французи зайняли Кале, останнє континентальне володіння Королівства Англія у Франції.
1610 – Галілео Галілей відкрив перші три супутники Юпітера — Іо,  Європу  і  Ганімед.
1714 – британець Генрі Мілль запатентував друкарську машинку (яка ніколи не була прийнята до виробництва).
1782 – відкрився перший американський комерційний банк, Bank of North America.
1785 – француз Жан-П’єр Бланшар і американець Джон Джеффріс на повітряній кулі перелетіли з британського Дувра до французького Кале.
1797 – вперше використаний сучасний італійський прапор.
1839 – день народження фотографії. Франсуа Араго під час засідання Французької академії наук детально розповів перший в історії людства оптико-хімічний спосіб отримання зображення.
1887 – американець Томас Стівенс із Сан-Франциско завершив першу навколосвітню подорож на велосипеді. Почавши мандрівку у квітні 1884 року, відчайдух проїхав 13 500 миль.
1919 – після переходу влади від Директорії до червоноармійських загонів в Житомирі та навколишніх містечках почалися єврейські погроми, що тривали тиждень.
1924 – в Одеській окрузі під час різдвяних торгів відбулися єврейські погроми, які проходили під антирадянськими і антисемітськими гаслами, що перекинулися і на Ольвіополь.
1927 – зроблений перший трансатлантичний телефонний дзвінок з Нью-Йорка у Лондон.
1929 – у Нью-Йорку молоко вперше у світі почали продавати в картонних пакетах.
1929 – вийшов друком один із перших пригодницьких коміксів – «Тарзан».
1949 – університет Південної Каліфорнії в Лос-Анджелесі оголосив про одержання першої фотографії генів.
1949 – офіційно ліквідовано концтабір у Явожні, започаткований ухвалою Політбюро ЦК ПРП, як транзитний табір для українців запідозрених у зв’язках з ОУН та УПА, і створений на базі філії німецького концтабору Аушвіц, який перепрофілювали у «табір праці». У 1947–1949 рр. в концтаборі померло або закатовано понад 160 українців.
1953 – президент США Гаррі Трумен оголосив про наявність у Сполучених Штатів водневої бомби.
1979 – в’єтнамські війська повалили режим Пол Пота в Камбоджі.
1980 – Індіра Ганді знов стає прем’єр-міністром Індії.
1989 – наслідний принц Японії Акіхіто проголошений новим імператором. В Японії настала нова ера Хейсей.
1992 – Португалія визнала незалежність України.
1992 – телефонна компанія AT&T випустила перший відеотелефон. Він коштував 1499 доларів.
1999 – у Сенаті США почалися слухання щодо імпічменту президента. Білла Клінтона звинуватили у брехні під присягою про стосунки з Монікою Левінскі.
2015 – теракт у Парижі: двоє озброєних ісламських терористів в масках напали на редакцію сатиричного журналу «Charlie Ebdo» і вбили 12 осіб. Наступного дня їх спільники знову вбили невинних. Тільки через два дні терористи були оточені загонами поліції і застрелені під час штурму.

Чи знаєте ви що:

На Заході на Різдво головна страва – гуска, індичка, качка, курка або риба, запечені цілком. Це – символ єдності присутніх за столом.

У жителів Британських островів на столі обов’язково має бути пудинг, а також в Англії – смажена або фарширована індичка, в Шотландії – смажений гусак, в Ірландії та Уельсі – копчена гуска.

У Франції – криваві ковбаси, смажена гуска або індичка, запечена свиняча голова, горох, квасоля, чечевиця, горіхи, каштани.

В Італії на столі має бути у Святвечір 7 обов’язкових страв: сочевиця, біла квасоля, турецький горох, боби з медом, капуста, рис, макарони.

У Німеччині – смажений гусак і пиріг з горіхами та родзинками.

У Данії – качка з яблуками та напій «глег» – суміш кориці, гвоздики, вина і води.

У країнах Скандинавії їдять різдвяний окіст, кашу, рибу, спеціальний хліб, а також гусака з яблуками й сливами.

У Португалії та Іспанії готують мигдальний суп, медово-горіхову халву, а в перший день Різдва – м’ясні страви

Comments

216 Переглядів