7 жовтня: це цікаво знати

Posted by

За народним календарем 7 жовтня – день Фекли (Текли) Загравниці. Їй молилися, аби вберегла хліб від пожежі, який з цього дня починали молотити на токах. Зазвичай цю роботу доручали найстаршому чоловіку в родині. Починали молотити хліб з того самого зажинного першого снопа, який влітку після збирання врожаю ставили в кутку хати. Випікали особливий хліб, який потрібно було розділити на всіх членів сім’ї, а залишки віддати худобині. Вважали, що саме так всі долучаються до священної їжі, яка дає достаток і добробут.

Вважалося, що день Фекли є останнім для збору царя грибів – боровика. Також підмічали, що з Фекли ночі ставали темнішими, а день вже зменшувався «кінськими кроками».

Існувало повір’я – що цього дня зав’яжеш, ніколи не розв’яжеться. Тобто зав’язані цього дня знайомства залишаться на довгі роки та перейдуть у міцну дружбу, а подружнє життя – не розв’яжеться довіку.

Народні прикмети та повір’я на 7 жовтня  наступні:

  • яскраве сонце на Теклю обіцяє різку зміну погоди;
  • грім гримить 7 жовтня – зима буде теплою;
  • зима буде теплою, якщо на дубі багато жолудів;
  • якщо опинитеся в цей день у лісі, поспостерігати за білками – тварина линяє від голови до хвоста, значить, зима буде сльотава і довга, а коли, навпаки, від хвоста до голови, чекайте холодні зимові місяці;
  • зима буде холодна і рання, якщо на день Теклі птиці низько над землею літають;
  • зверніть увагу на врожай жолудів. Якщо їх багато, значить, зима очікується м’яка, а майбутній рік врожайним;
  • сьогодні не можна думати погано про рідних або близьких, аби не накликати на себе біду;
  • не слід у цей день об’їдатися та зловживати алкоголем;
  • не бажано нині відмовляти нужденним, аби цілий наступний рік не бути нужденним;
  • ще не можна брехати, щоб не накликати на свій рід лиха.

За церковним календарем 7 жовтня вшановують пам’ять першомучениці Теклі, послідовниці апостола Павла, яка зазнала багато страждань за свою святість і чистоту дівочу. У віці 18 років вона звернулася в християнську віру, усвідомлено ставши нареченою Нареченого  Небесного.

Християнська віра допомогла Теклі перенести всі страждання і муки від гонителів християн і від чоловіків, які посягали на її дівоцтво (свята відрізнялася прекрасною зовнішністю). Її намагалися спалити на багатті, але пішов дощ з градом і вогонь погас. Теклу не розшматували й дикі звірі, а лише покірно лизали їй ноги. П’яні хлопці хотіли збезчестити святу діву, але Господь розгорнув перед нею гору і вкрив її від переслідувачів в печері. Свята рівноапостольна Текла дожила до 90 років, зцілюючи стражденних духом і плоттю, проповідую Істину і багатьох звертаючи до віри.

Іменинники 7 жовтня:
Владислав, Данило, Фекла, Галактіон.

Події 7 жовтня:

1253 – коронація в Дорогичині галицько-волинського князя Данила Романовича  королівською короною, надісланою від Папи Римського Інокентія IV.
1571 – битва при Лепанто. У п’ятигодинній битві флот Священної ліги (союзу  Іспанії, Венеції та Папської держави) під командуванням Дона Хуана Австрійського розбив османський флот, зупинивши експансію Османської імперії на південь  Європи. У бою втратив ліву руку іспанський письменник Сервантес.
1620 – біля Могилева османи й татари розгромили військо Речі Посполитої, що відступало після Цецорської битви. Загинув великий коронний гетьман Станіслав Жолкевський, поліг Михайло Хмельницький та в полон потрапив його син Богдан.
1806 – у Великій Британії вперше запатентовано копіювальний папір.
1879 – Австро-Угорська імперія уклала таємну угоду з Німецькою імперією – перший крок у створенні Троїстого Союзу.
1903 – в провінції Онтаріо (Канада) відкриті поклади срібла.
1913 – уперше у світі на заводі Генрі Форда в Детройті весь виробничий процес збирання автомобілів почали виконувати за новою технологічною схемою – на  конвеєрі.
1918 – перервані російсько-українські мирні переговори через розбіжності з питань територіальної приналежності Донбасу і Криму.
1920 – перші сто жінок прийняті до Оксфордського університету.
1926 – фашистська партія Італії проголошена «партією держави».
1943 – Остапа Вишню звільнили з ув’язнення в радянських таборах.
1944 – США, СРСР, Велика Британія і Китай домовилися про заміну Ліги Націй Організацією Об’єднаних Націй.
1950 – війська ООН вступили на територію Північної Кореї.
1952 – отримано патент на штрих-код.
1959 – радянський супутник Луна-3 зробив перші знімки зворотного боку Місяця.
1976 – у Китаї заарештована «банда чотирьох» на чолі з удовою Мао Цзедуна.
1977 – ухвалено останню Конституцію СРСР (брежнєвську).
1982 – у Нью-Йорку відбулася прем’єра мюзиклу Ендрю Веббера і Тіма Райса  «Коти», який до закриття у вересні 2000 року був зіграний на Бродвеї 7486 разів.
1988 – у Ризі вперше з 1940 року підняли латвійський національний прапор.
1990 – в Ізраїлі у зв’язку з погрозами Саддама Хусейна піддати країну газовій атаці почали видавати населенню протигази.
1992 – Національна Рада Азербайджану проголосувала проти вступу республіки до СНД.
1997 – засновано Українську універсальну біржу в Полтаві.
1999 – британські вчені оголосили про можливе існування 10-ї, найвіддаленішої та найбільшої, планети Сонячної системи.
2001 – в небо піднявся перший вертоліт незалежної України – АК1-3, політ здійснив заслужений льотчик-випробувач СРСР Полуйчик Станіслав Дем’янович.
2001 – у відповідь на проведені 11 вересня теракти в Нью-Йорку і Вашингтоні та після відмови руху Талібан видати США Осаму бен Ладена, звинуваченого в їх організації, о 19.27 за київським часом американські війська почали операцію «Відплата», завдавши ракетно-бомбових ударів по стратегічних позиціях талібів у Афганістані. З підтримкою дій США виступили керівники Великої Британії, Німеччини та Росії.
2006 – вбито російську опозиційну журналістку Анну Політковську.
2007 – 4-й президент Чеченської Республіки Ічкерія Доку Умаров проголосив на території Північного Кавказу Ісламську Державу Імарат Кавказ.

Чи знаєте ви, що:

В українській історіографії Данила Романовича Галицького вважають найвидатнішим з усіх правителів західних князівств.

Данило Галицький (1201–1264) відновив і розбудував Галицько-Волинську державу. Сприяв розвитку міст, залучаючи туди ремісників і купців. За його правління були побудовані міста Холм, Львів, Кременець, Данилів, Стіжок. За часів його князювання Галицько-Волинська держава, маючи кордони по Карпатах, Дніпру та Дунаю, була фактично найбільшою державою Європи, прообразом першої української національної держави.

«Історичною заслугою Данила Романовича було об’єднання в одне князівство земель Галичини та Волині, роз’єднаних після смерті Романа… Данилові не вдалося здійснити свого найголовнішого наміру – визволити західні землі з-під ординського ярма. Але державна організація, яку він створив, була настільки сильна, що ханські орди не змогли її зруйнувати, і Галицько-Волинське князівство знову підвелося із занепаду і набрало нової сили» (Іван Крип’якевич)

На тлі тих складних обставин, в яких йому доводилося жити й діяти, його досягнення були справді видатними. Водночас із відновленням і розширенням володінь батька Данило Галицький стримував польську та угорську експансію. Подолавши могутність бояр, він досяг найвищого розвитку своїх володінь серед держав Східної Європи.

Проте, не всі його плани вінчалися успіхом. Данилові не вдалося втримати Київ, як і не вдалося здійснити свою найважливішу мету – позбутися монголо-татарського ярма. І все ж, він спромігся звести тиск монголо-татар до мінімуму.

Намагаючись відгородитися від впливів зі Сходу, Данило звернувся на Захід, тим самим подавши західним українцям приклад, який вони наслідуватимуть в усі наступні століття.