8 березня: це цікаво знати

Posted by

У народі підмітили, що з 8 по 15 березня не виключене повернення холодів: «Березень місяць любить колобродити: морозом пишається й на ніс усідається».

Спостерігали за поведінкою сорок: якщо вони лізуть під стріху – бути завірюсі.

У цей день незаміжні дівчата сумували й прибирали свої сукні. Адже якщо весілля не зіграли до масляної, то далі вже чекали кінця весни.

За церковним календарем 8 лютого шанує пам’ять Теодора Студита (759-826) – візантійського церковного діяча. Преподобний Теодор з 798 року був поставлений настоятелем монастиря Студійського в Константинополі. Він боровся з іконоборством, залишив цікаві богословські листи та твори.

Теодор був сином чиновника і родичем святого Романа Солодкоспівца. Під керівництвом матері отримав гарну освіту, а під впливом дядька Платона, ігумена монастиря Саккудіон, у віці 22 років постригся в цьому монастирі. Молода дружина Теодора Анна теж прийняла чернецтво.

Іменинники 8 березня:
Іван, Дем’ян, Олександр, Полікарп, Мусій.

8 березня народились:

1919 – Арсен Каспрук – письменник і літературознавець, дослідник класичної української поезії (І. Франка, П. Грабовського, М. Старицького, В. Самійленка, І. Манжури). Автор текстів пісень «Ти прийди», «Лілея».

1940 – Леонід Осика – український кінорежисер, сценарист. Основні праці: «Камінний хрест», «Захар Беркут», «Тривожний місяць вересень», «Етюди про Врубеля».

8 березня відзначають:

  • Міжнародний жіночий день.

Події 8 березня:

1106 – великий князь Київський Володимир Мономах склав «Повчання» — перший дидактично-художній твір Київської Русі.

1587 – після 19 років ув’язнення у замку Фотерінгей за звинуваченням у змові проти королеви Англії Єлизавети I страчена колишня шотландська королева і претендентка на англійський престол Марія Стюарт.

1600 – суд інквізиції виніс смертний вирок Джордано Бруно.

1627 – перше письмово зафіксоване застосування у гірництві вибухової технології.

1807 – біля прусського міста Ейлау відбулась найкривавіша битва російсько-прусько-французької війни за участю майже 150 тисяч осіб.

1879 – інженер Сенфорд Флемінґ вперше запропонував розподілити земну кулю    на 24 часові пояси.

1885 – опубліковане перше оповідання Бернарда Шоу.

1908 – перше виконання 2-ї симфонії Сергія Рахманінова (Москва).

1914 – у Монреалі створили українське видавництво «Новий Світ».

1915 – у Лос-Анджелесі відбулася прем’єра фільму Девіда Ґріффіта «Народження нації», включеного згодом до списку 100 найкращих фільмів усіх часів і народів.

1916 – у Цюриху (Швейцарія) група поетів оголосила про появу нової мистецької течії – дадаїзму.

1921 – РНК УСРР ухвалила декрет про заповідник «Асканія-Нова».

1928 – перша передача телесигналу через океан — із Лондона до Нью-Йорку.

1929 – у Ленінграді заарештували майбутнього академіка (тоді ще студента)  Дмитра Лихачова (засуджений на 5 років і відправлений на Соловки).

1946 – псевдособор у Львові під тиском комуністичної влади скасував Берестейську унію 1596 р. Початок знищення Української Греко-Католицької  Церкви.

1969 – відбувся перший політ найбільшого у світі пасажирського літака Boeing 747 (зараз найбільший – Аеробус A380).

1964 – Beatles прибули в аеропорт «Кеннеді» й Америку охопила хвиля бітломанії.

1966 – Міжнародний жіночий день 8 березня оголошено вихідним днем.

1965 – у Британії заборонили рекламу сигарет на телебаченні.

1972 – у лондонському Альберт-холі скасували концерт Френка Заппи та Mothers of Invention, бо деякі їхні пісні були визнані непристойними.

1983 – Рональд Рейган у виступі назвав СРСР «Імперією зла».

1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Ватиканом і Азербайджаном.

Чи знаєте ви, що:

Своєю появою Міжнародний жіночий день завдячує Кларі Цеткін. З її ініціативи, секретаря Міжнародного жіночого секретаріату, на Міжнародній конференції жінок-соціалісток у Копенгагені в 1910 р. прийняли рішення про святкування Міжнародного жіночого дня.

Однак чому саме день 8 березня став символом жіночої боротьби за свої права?

Версія 1: радянська офіційна.

8 березня обрали на честь страйку, організованого робітницями текстильних фабрик Нью-Йорка 8 березня 1857 року. Вони вимагали покращання умов праці: світлих і сухих робочих приміщень, 10-ти годинного робочого дня, рівної платні з чоловіками.

Версія 2: день феміністок.

Восьме березня народилося як свято жінок-феміністок. Саме феміністками називала Клара Цеткін жінок, які боролися за свої права. Фемінізм у ті часи був переважно соціалістичного спрямування, адже йшлося про одночасне здобуття політичних (участь у виборах) і соціальних (8-годинний робочий день, оплачувана відпустка по вагітності, рівна зарплата з чоловіками) прав працюючих жінок. І названий цей день був з щиро німецькою ґрунтовністю: «День міжнародної солідарності жінок у боротьбі за економічне, політичне й соціальне рівноправ’я».

Вперше свято боротьби жінок за рівні права відзначалося… 19 березня. Його прив’язали до дня перемоги німецьких робітників у барикадних боях далекого 1848 року.

Ініціатива встановити це свято навесні, у березні, належала німецькій соціалістці-феміністці Єлені Ґрюнберг. До 1914 року у різних країнах Європи Міжнародний жіночий день відзначали у різні дні березня – відповідно до політичних і культурних особливостей тих держав. Це було політичне дійство, яке нерідко супроводжувалося зіткненнями соціалісток-феміністок із поліцією й військами. І тільки напередодні Першої світової війни з’явилася дата 8 березня.

Версія 3: свято повій.

Робітниці текстильних фабрик Нью-Йорка до вибору дати не причетні. На демонстрації американських жінок 8 березня в 1857 році за свої права боролися повії.

Жінки вимагали, аби матросам видали зарплату, адже останні не мали чим заплатити за інтимні послуги, і станом на 8 березня 1857 року вже добряче заборгували повіям. Поліція розігнала маніфестацію, однак галасу жінки наробили.

Історія продовжилася. Цього ж дня, тільки у 1894 р., паризькі повії вийшли на вулиці, вимагаючи визнати їх права і дозволити створити профспілки. А у 1908 році знову ж 8 березня схожі виступи відбулися в Нью-Йорку. У 1910 році 8 березня відомі німецькі революціонерки Роза Люксембург і Клара Цеткін вивела на вулиці німецьких міст місцевих повій, вимагаючи припинити безчинства поліції, дозволити їм створити профспілку і в такий спосіб захистити права жінок найдавнішої професії.

Отже, якби там не було, 8 березня за ідеєю – день, коли жінки мають з подвійною енергією боротися за свої права – проти будь-якої влади та будь-якої політичної, економічної чи суспільної сили, що ці права обмежує.