8 грудня: це цікаво знати

Posted by

У народі 8 грудня, вшановуючи Климента або по-народному Клима-Холодного, говорили, що зима цього дня клин клином вишибає, тобто, зазвичай, варто очікувати великих морозів. А ще говорили, якщо півні заспівали раніше звичного – варто чекати відлигу.

8 грудня за релігійним календарем католики святкують Свято Непорочного зачаття. Згідно з католицькою церквою, навіть, народившись з лона звичайних людей, Марія не ввібрала в себе первородного гріха. А це значить, що вона не була здатна чинити гріха з дня свого народження.

Свято Богородиці було офіційно введено в перелік церковних урочистостей Папою римським Сікстом IV в XV столітті. Догмат про чистоту і непорочність Діви Марії був закріплений в 1956 році Папою Пієм IX. Ця подія сталася саме 8 грудня.

У православних вірян 8 грудня день пам’яті священномученика Петра Олександрійського. В період, коли християн переслідували за їхню віру, мученик став на чолі Олександрійського храму і проповідував християнське вчення. До нього ходило багато містян, які разом зі своїми сім’ями приймали хрещення. Саме через це Петра Олександрійського було засуджено до страти.

Також 8 грудня у православній церкві – день пам’яті священномученика Климента Римського. Він був четвертим Папою Римським і проповідував народу християнське вчення. Климент був сподвижником Петра, проте через релігійні погляди, був відправлений на вапнякові копальні. В засланні він знайшов інших християн, які також проповідували слово Боже. Згідно з легендами, Климент своїми руками вирубав у скелі храм.

Імператор, дізнавшись про те, що Климент навіть у засланні намагається нести християнську віру, засудив його до мученицької смерті через утоплення у морі. Існує навіть повір’я, що з цього часу морські хвилі відступають 8 грудня щоразу, щоб віряни могли вшанувати пам’ять священномученика.

Іменинники 8 грудня:
Олександр, Клементій, Віктор, Петро, Василь, Іларіон, Іван, Кузьма, Климент, Павло, Микола, Семен, Фива, Серафім, Ярослав, Катерина.

8 грудня народились:

1876 – Марія Крушельницька (Слобода) – українська драматична акторка українського театру товариства «Руська бесіда», письменниця, громадська діячка. Брала участь у виданні читанок, організації театральних гуртків та культурно-освітніх закладів.
1907 – Антон Хижняк – український письменник, журналіст, головний редактор «Літературної газети» (1950 – 1961). Автор збірок оповідань «Львівські оповідання», «Килимок», «Краса життя», повістей «Невгамовна», «Онуки спитають», «Нільська легенда» та ін.

Події 8 грудня:

1609 – в Мілані відкрилася Амброзіанська бібліотека, друга найбільша в Європі  публічна бібліотека після Бодлеанської, відкритої в Оксфорді у 1602 році. До Амброзіанської бібліотеки входить також картинна галерея.
1868 – у Львові засновано культурно-освітню громадську організацію «Просвіта».
1881 – згорів віденський Рінгтеатр, у якому загинуло близько 850 людей (найжахливіша театральна пожежа у світовій історії).
1919 – коаліція союзників (члени Антанти) визнала східним кордоном Польщі «лінію Керзона», юридично затвердивши анексію Польщею деяких українських етнічних земель – Холмщини, Підляшшя, Лемківщини та Посяння.
1941 – США та Велика Британія оголосили війну Японії.
1942 – іспанський диктатор Франциско Франко оголосив: «Світ вибирає між  комунізмом і фашизмом, і я вибираю останнє».
1963 – у Неваді викрадений син американського співака Френка Сінатри.
1963 – розпочав свою роботу Український католицький університет імені святого Климента в Римі.
1966 – в Егейському морі затонув грецький пором «Іракліон», здійснюючи черговий рейс з острова Крит. Причиною катастрофи стала вантажівка-рефрижератор, яка зірвалася з кріплення і проламала ворота. Загинуло 217 людей.
1980 – кількома пострілами в спину 25-річний Марк Чепмен вбив Джона Леннона, який ввечері повертався з дружиною Йоко Оно додому. Убивця навіть не намагався втекти з місця злочину.
1987 – у Вашингтоні генеральний секретар ЦК КПРС Михайло Горбачов і президент США Рональд Рейган підписали договір про ліквідацію ракет середньої та малої дальності.
1991 – відбулася зустріч лідерів України, Білорусі та Російської Федерації у Біловезькій Пущі. Зустріч завершилася підписанням Біловезької угоди, що юридично засвідчила факт припинення існування СРСР як держави.
1991 – на позачерговому засіданні уряду Чехо-Словацької Федеративної Республіки прийнято рішення про визнання незалежності України.
2004 – Верховна Рада України проголосувала за «великий пакет» – внесення змін до Конституції, внесення змін до Конституції в частині місцевого самоврядування, та закон «Про особливості застосування закону України „Про вибори Президента України“ при переголосуванні повторного голосування у грудні 2004 року».
2010 – із другим запуском SpaceX Falcon 9 та першим – SpaceX Dragon, SpaceX стає першою приватною компанією, якій вдалося успішно запустити, вивести на орбіту та безпечно повернути космічний апарат.
2010 – японський космічний апарат IKAROS із живленням від сонячного вітрила – пролітає повз планету Венера на відстані 80 000 км.
2013 – о 18:00 в Києві під час мітингу на Євромайдані повалено пам’ятник Леніну на Бесарабці.

Чи знаєте ви, що:

Про тотемного птаха давніх українців – лелеку

Цього птаха у різних місцинах ще називають бузьком або буслом. Віддавна він користувався повагою людей, бо не лише «приносив до хати дітей».

Вважалося, що хата, де лелека звів собі гніздо, буде щасливою. А якщо господарі його зруйнують, то в оселю вдарить блискавка і спалить її. Якщо ж лелека сам покидав своє кубло й не повертався, це значило, що буде пожежа або хата стане пусткою.

Також люди вірили, якщо навесні вперше побачиш лелеку, який летить, то будеш літати, тобто, матимеш здоров’я протягом всього року, а якщо він сидить у гнізді – то сидітимеш цілий рік удома, хворітимеш.