8 лютого: це цікаво знати

У народі 8 лютого колись передбачати погоду нашим пращурам допомагали миші: якщо на Ксенофонта вони вилазять з-під снігу, слід чекати відлиги. У давнину в цей день побоювались заметілі, оскільки вона вказувала на поганий урожай у майбутньому році: «Заметіль на хати – будуть погані харчі».

За церковним календарем 8 лютого вшановують преподобних Ксенофонта, дружину його Марію та синів їхніх Аркадія та Іоанна; преподобного Ксенофонта Робейського; мучеників Ананія, пресвітера, Петра, сторожа в’язниці, з ними сімох воїнів; преподобного Симеона Ветхого; перенесення мощей преподобного Федора, ігумена Студійського; святителя Йосифа, архієпископа Солунського; благовірного Давида III Відновителя, царя Іверії та Абхазії.

Іменинники 8 лютого:
Федір, Марія, Давид, Павло, Аркадій.

8 лютого народились:

1822 – Опанас Маркевич (Маркович) – український фольклорист, народознавець, етнограф, громадський діяч, член Кирило-Мефодіївського Братства, чоловік М. Вілінської (Марко Вовчок).

1850 – Іван Похитонов  – український живописець та графік.

1904 – Ігор Белза (Дорощук) – історик культури, композитор і педагог. Праці у галузі музичної славістики.

1922 – Григорій Василенко – український економіст та історик. Дослідник зарубинецької, черняхівської культур (праці «Руси», «Велика Скіфія»).

1930 – Діана Петриненко – народна артистка України, співачка (лірико-колоратурне сопрано), професор Національної музичної академії України ім. П.Чайковського.

1939 – Раїса Колесник – українська оперна співачка.

1956 – Катерина Амосова – науковець у галузі кардіології, ректор НМУ імені О. О. Богомольця. Дочка академіка НАН і АМН України Миколи Амосова.

1969 – Роман Сущенко – український журналіст, кореспондент національного державного агентства Укрінформ, політв’язень.

1971 – Володимир Балух – український громадський активіст, фермер,  політв’язень.

Події 8 лютого:

1106 – Великий князь Київський Володимир Мономах склав «Повчання» – перший дидактично-художній твір княжої Русі.

1587 – після 19 років ув’язнення у замку Фотерінгей за звинуваченням у змові проти королеви Англії Єлизавети I страчена колишня шотландська королева і претендентка на англійський престол Марія Стюарт.

1600 – суд інквізиції виніс смертний вирок Джордано Бруно.

1627 – перше письмово зафіксоване застосування у гірництві вибухової технології.

1807 – біля прусського міста Ейлау відбулась найкривавіша битва російсько-прусько-французької війни за участю майже 150 тисяч осіб.

1879 – інженер Сенфорд Флемінг вперше запропонував розподілити земну кулю на 24 часові пояси.

1885 – опубліковане перше оповідання Бернарда Шоу.

1908 – перше виконання 2-ї симфонії Сергія Рахманінова (Москва).

1914 — у Монреалі створили українське видавництво «Новий Світ».

1915 – у Лос-Анджелесі відбулася прем’єра фільму Девіда Ґріффіта «Народження нації», включеного згодом до списку 100 найкращих фільмів усіх часів і народів.

1916 – у Цюриху (Швейцарія) група поетів оголосила про появу нової мистецької течії – дадаїзму.

1921 – Рада Народних Комісарів УСРР ухвалила декрет про заповідник «Асканія-Нова».

1928 – перша передача телесигналу через океан — із Лондона до Нью-Йорку.

1929 – у Ленінграді заарештували майбутнього академіка (тоді ще студента)  Дмитра Лихачова (засуджений на 5 років і відправлений на Соловки).

1969 – відбувся перший політ найбільшого у світі пасажирського літака Boeing 747 (зараз найбільший – Аеробус A380).

1964 – Beatles прибули в аеропорт «Кеннеді» й Америку охопила хвиля бітломанії.

1965 – у Британії заборонили рекламу сигарет на телебаченні.

1972 – у лондонському Альберт-холі скасували концерт Френка Заппи та Mothers of Invention, бо деякі їхні пісні були визнані непристойними.

1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Ватиканом і Азербайджаном.

1997 – у Києві була створена партія Християнсько-Народний Союз, яку у 2003 році було перейменовано на Християнсько-Демократичний Союз.

Чи знаєте ви, що:

Про 8 лютого

В цей день 1828 року народився Жюль Верн – французький письменник, «батько наукової фантастики» («Навколо світу за 80 днів», «Таємничий острів», «Діти капітана Гранта»…). Чи знаєте ви, що відома українська письменниця Марко Вовчок була особисто знайома з Жулем Верном, котрий передав їй виключне право перекладу його творів російською мовою. Згідно з даними ЮНЕСКО, за кількістю перекладів мовами народів світу, книги Жуля Верна займають третє місце, поступаючись лише творам сценаристів студії Уолта Діснея і книгам Агати Крісті.

8 лютого 1834-го року народився Дмитро Менделєєв, російський хімік, автор періодичної таблиці хімічних елементів (1869 рік). Чи знаєте ви кілька фактів, які пов’язують вченого з Україною? По-перше, ще молодим, після закінчення педінституту, Менделєєв захворів на туберкульоз, прогнози лікарів були не дуже оптимістичними та він терміново виїхав на консультацію до Миколи Пирогова, котрий тоді працював у Сімферополі. Той заспокоїв Менделєєва і сказав, що він житиме ще довго. І справді – Менделєєв досить швидко видужав і повернувся до Росії. А у 1903 році Менделєєв був першим головою екзаменаційної комісії недавно заснованого Київського політехнічного інституту.

В цей день у 1837 році відбулася дуель Олександра Пушкіна із Жоржем Дантесом на Чорній річці у Петербурзі, в результаті якої російський поет був поранений: куля перебила шийку стегна і проникла в живіт. Поранення  виявилось смертельним.

В цей день 1879-го інженер Сенфорд Флемінг вперше запропонував розподілити земну кулю на 24 часові пояси.

8 лютого у 1928 році відбулася перша передача телесигналу через океан – із Лондона до Нью-Йорку.

А 1931 року відбулося урочисте відкриття нової столиці Індії – Нью-Делі. Місто розташоване в межах агломерації Делі та було сплановано Едвіном Лютьєном, відомим британським архітектором XX століття.

Comments

334 Переглядів