8 лютого: це цікаво знати

Posted by

У народі 8 лютого колись передбачати погоду нашим пращурам допомагали миші: якщо на Ксенофонта вони вилазять з-під снігу, слід чекати відлиги. У давнину в цей день побоювались заметілі, оскільки вона вказувала на поганий урожай у майбутньому році: «Заметіль на хати – будуть погані харчі».

За церковним календарем 8 лютого день пам’яті Феодора Студита. Народився він у Візантії 759 року у досить побожній та заможній сім’ї місцевого чиновника. Отримав гідну освіту і в 22-річному віці разом зі своїми батьками вирішив зректися світського житя та прийняти постриг. Оселився в Віфінському монастирі біля гори Олімп. Згодом навіть став його настоятелем.

Феодор був ревним іконошанувальником та прихильником інституту сім’ї, а тому виступив проти розлучення імператора Костянтина VI, який був, до того ж, заступником іконоборців. За цей свій вчинок потрапив до в’язниці. Звільнили його звідти лише після смерті правителя. Тоді ж він став керувати Студійським монастирем.

Феодора протягом життя ув’язнювали тричі. І всі рази були за викриття незаконних дій влади. Попри це він зміг повністю реформувати чернече життя, а також вніс чималий внесок у просвітництво, завдяки своїм катехізисам та великій кількості релігійних творів. Помер 826 року в Віфінському монастирі. 845 року його мощі перенесли до Студійського монастиря.

Іменинники 8 лютого:
Федір, Марія, Давид, Павло, Аркадій.

8 лютого народились:

1822 – Опанас Маркевич (Маркович) – український фольклорист, народознавець, етнограф, громадський діяч, член Кирило-Мефодіївського Братства, чоловік М. Вілінської (Марко Вовчок).
1850 – Іван Похитонов  – український живописець та графік.
1904 – Ігор Белза (Дорощук) – історик культури, композитор і педагог. Праці у галузі музичної славістики.
1922 – Григорій Василенко – український економіст та історик. Дослідник зарубинецької, черняхівської культур (праці «Руси», «Велика Скіфія»).
1930 – Діана Петриненко – народна артистка України, співачка (лірико-колоратурне сопрано), професор Національної музичної академії України ім. П.Чайковського.
1939 – Раїса Колесник – українська оперна співачка.
1956 – Катерина Амосова – науковець у галузі кардіології, ректор НМУ імені О. О. Богомольця. Дочка академіка НАН і АМН України Миколи Амосова.
1969 – Роман Сущенко – український журналіст, кореспондент національного державного агентства Укрінформ, політв’язень.
1971 – Володимир Балух – український громадський активіст, фермер,  політв’язень.

Події 8 лютого:

1106 – Великий князь Київський Володимир Мономах склав «Повчання» – перший дидактично-художній твір княжої Русі.
1587 – після 19 років ув’язнення у замку Фотерінгей за звинуваченням у змові проти королеви Англії Єлизавети I страчена колишня шотландська королева і претендентка на англійський престол Марія Стюарт.
1600 – суд інквізиції виніс смертний вирок Джордано Бруно.
1627 – перше письмово зафіксоване застосування у гірництві вибухової технології.
1807 – біля прусського міста Ейлау відбулась найкривавіша битва російсько-прусько-французької війни за участю майже 150 тисяч осіб.
1879 – інженер Сенфорд Флемінг вперше запропонував розподілити земну кулю на 24 часові пояси.
1885 – опубліковане перше оповідання Бернарда Шоу.
1908 – перше виконання 2-ї симфонії Сергія Рахманінова (Москва).
1914 — у Монреалі створили українське видавництво «Новий Світ».
1915 – у Лос-Анджелесі відбулася прем’єра фільму Девіда Ґріффіта «Народження нації», включеного згодом до списку 100 найкращих фільмів усіх часів і народів.
1916 – у Цюриху (Швейцарія) група поетів оголосила про появу нової мистецької течії – дадаїзму.
1921 – Рада Народних Комісарів УСРР ухвалила декрет про заповідник «Асканія-Нова».
1928 – перша передача телесигналу через океан — із Лондона до Нью-Йорку.
1929 – у Ленінграді заарештували майбутнього академіка (тоді ще студента)  Дмитра Лихачова (засуджений на 5 років і відправлений на Соловки).
1969 – відбувся перший політ найбільшого у світі пасажирського літака Boeing 747 (зараз найбільший – Аеробус A380).
1964 – Beatles прибули в аеропорт «Кеннеді» й Америку охопила хвиля бітломанії.
1965 – у Британії заборонили рекламу сигарет на телебаченні.
1972 – у лондонському Альберт-холі скасували концерт Френка Заппи та Mothers of Invention, бо деякі їхні пісні були визнані непристойними.
1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Ватиканом і Азербайджаном.
1997 – у Києві була створена партія Християнсько-Народний Союз, яку у 2003 році було перейменовано на Християнсько-Демократичний Союз.

Чи знаєте ви, що:

Про 8 лютого

В цей день 1828 року народився Жюль Верн – французький письменник, «батько наукової фантастики» («Навколо світу за 80 днів», «Таємничий острів», «Діти капітана Гранта»…). Чи знаєте ви, що відома українська письменниця Марко Вовчок була особисто знайома з Жулем Верном, котрий передав їй виключне право перекладу його творів російською мовою. Згідно з даними ЮНЕСКО, за кількістю перекладів мовами народів світу, книги Жуля Верна займають третє місце, поступаючись лише творам сценаристів студії Уолта Діснея і книгам Агати Крісті.

8 лютого 1834-го року народився Дмитро Менделєєв, російський хімік, автор періодичної таблиці хімічних елементів (1869 рік). Чи знаєте ви кілька фактів, які пов’язують вченого з Україною? По-перше, ще молодим, після закінчення педінституту, Менделєєв захворів на туберкульоз, прогнози лікарів були не дуже оптимістичними та він терміново виїхав на консультацію до Миколи Пирогова, котрий тоді працював у Сімферополі. Той заспокоїв Менделєєва і сказав, що він житиме ще довго. І справді – Менделєєв досить швидко видужав і повернувся до Росії. А у 1903 році Менделєєв був першим головою екзаменаційної комісії недавно заснованого Київського політехнічного інституту.

В цей день у 1837 році відбулася дуель Олександра Пушкіна із Жоржем Дантесом на Чорній річці у Петербурзі, в результаті якої російський поет був поранений: куля перебила шийку стегна і проникла в живіт. Поранення  виявилось смертельним.

В цей день 1879-го інженер Сенфорд Флемінг вперше запропонував розподілити земну кулю на 24 часові пояси.

8 лютого у 1928 році відбулася перша передача телесигналу через океан – із Лондона до Нью-Йорку.

А 1931 року відбулося урочисте відкриття нової столиці Індії – Нью-Делі. Місто розташоване в межах агломерації Делі та було сплановано Едвіном Лютьєном, відомим британським архітектором XX століття.