8 серпня: це цікаво знати

Posted by

8 серпня радувало гарною погодою, а тому на Єрмолая, як у народі називали цей день, селяни намагалися розправитися з усіма польовими роботами, примовляючи: «Єрмолай – хліб прибирай».

З Єрмолая починали збирати ранні яблука, але їсти їх ще не можна, оскільки прийнято було чекати Яблучного Спаса. Їх використовували для домашніх наливок, варення та інших заготовок, сушили. Крім того, до цього дня достигала рання картопля, з якої готували млинці, котлети, вінегрет, окрошку – такі страви прикрашали стіл у спекотний день.

Знахарі ж відправлялися збирати цілющі трави, оскільки, згідно з прикметами, вважається, що на Єрмолая, після ранкової роси, вони будуть володіти корисними властивостями.

За церковним календарем 8 серпня вшановують пам’ять святого Єрмолая, відомого як один із мучеників разом з Ермократом і Ерміппом. Як говорить Святе Письмо, в IV столітті в результаті гонінь, організованих у відношенні християн імператором Максиміліаном, в Никомідійській церкві при підпалі загинули 20 тисяч віруючих, проте саме три вищевказаних людини змогли врятуватися. Після цього вони тривалий час переховувалися на території імперії, продовжуючи навчати вірі в Христа всіх бажаючих.

Як свідчить переказ, одного разу повз будинок, в якому жив Єрмолай, проходив юнак, був язичником. Єрмолай вийшов йому назустріч і почав роз’яснювати йому хибність язичницьких вірувань. Після цього юнак покаявся і став щодня відвідувати Єрмолая. Цікаво, що згодом саме він став відомий як мученик Пантелеймон. Зрештою Єрмолай, а також його учні Ермократ і Ерміпп були викриті й арештовані.

Їм запропонували відректися від віри в Христа, але вони відмовилися зробити це. Тоді їм почали погрожувати муками, але в ту ж мить стався сильний землетрус, у результаті якого ідоли впали з постаментів і розбилися. Імператор Максиміліан, дізнавшись про це, виніс смертний вирок мученика.

Іменинники 8 серпня:
Мусій, Параска, Єрмолай.

8 серпня народились:

1834 – Юрій Федькович (Осип Гординський) – український письменник романтичного напрямку, передвісник українського національного відродження Буковини. Уклав український «Буквар» і видав для народних шкіл «Співанки для господарських діточок».

Події 8 серпня:

449 – скликаний другий Ефеський собор.
626 – авари розбиті під обложеним Константинополем, частина слов’ян вийшла з-під їхньої влади, заснувавши державу Само, відкрився шлях булгарам до завоювань на Балканах.
1648 – яничари скинули з престолу і стратили душевнохворого османського султана Ібрагіма.
1786 – Мішель Паккар першим скорив найвищу вершину Європи — Монблан.
1815 – Наполеон відправився в заслання на острів Святої Єлени.
1899 – американець А. Маршалл запатентував холодильник.
1944 – у Берліні вісім німецьких офіцерів, звинувачених у підготовці замаху на Гітлера, у тому числі фельдмаршал фон Віцлебен, повішені на струнах від піаніно.
1945 – СРСР розірвав пакт про ненапад з Японією і оголосив їй війну, розпочавши введення військ у Маньчжурію.
1949 – у Страсбурзі відбулася перша сесія Ради Європи.
1965 – у Шешорах (Івано-Франківська область) відбувся мітинг з нагоди відкриття пам’ятника Тарасові Шевченку.
1966 – у Китайській Народній Республіці оголошений початок «культурної революції».
1967 – у Бангкоку (Таїланд) засновано Асоціацію держав Південно-Східної Азії (АСЕАН).
1968 – Рада Міністрів СРСР прийняла ухвалу про відкриття в Києві Державного інституту культури.
1969 – уперше (і востаннє) Кубок СРСР з футболу виграла команда I ліги «Карпати» (Львів).
1974 – Президент США Річард Ніксон оголосив, що йде у відставку в зв’язку з Вотергейтським скандалом.
1985 – розпочалося виведення радянських військ з Афганістану після дев’яти років війни.
1998 – американець Майкл Кірні став наймолодшим магістром наук (у біохімії) — диплом він отримав у віці 14 років 8 місяців.
2000 – учені Великої Британії, США й Італії офіційно оголосили про початок дослідів з клонування людини.
2000 – у Москві в підземному переході станції метро «Пушкінська»  підірвано  бомбу,  від вибуху котрої постраждало близько ста людей, з них 18 загинуло.
2004 – введено в дію другий енергоблок Хмельницької АЕС.
2008 – під приводом захисту російських громадян в Південній Осетії почалась агресія Росії проти суверенної Грузії.
2012 – Президент України Віктор Янукович підписав антиукраїнський Закон про мови Колесніченка-Ківалова.
2017 – компанія Coca-Cola встановила перший в історії тривимірний білборд.

8 серпня відзначають:

  • День військ зв’язку України.
  • Міжнародний день офтальмології.
  • День альпініста (міжнародний день альпінізму).
  • Всесвітній день кішок.

Чи знаєте ви, що:

«Товариські» коти ходять за Вами з кімнати до кімнати, щоб контролювати Ваші дії. Коли вони труться об людину, то намагаються «перебити» чужі запахи. Коти ніколи не нявкають один з одним. Цей звук призначений спеціально для людей. Хоча вони можуть видавати близько 100 різних звуків. Для порівняння – собаки лише близько 10.

Чим більше ви говорите з котами, тим більше вони говорять з вами. Малюнок поверхні носа котів унікальний, як і відбиток пальця людини. Жираф, верблюд і кіт – це єдині тварини-іноходці, при ходьбі у них йдуть спочатку ліві лапи, а потім праві. Така ходьба гарантує швидкість, спритність і тишу.

За даними Ліонського університету, у світі близько 400 мільйонів домашніх котів. Пальму першості віддають Австралії, де на 10 жителів доводиться 9 котів. На азійському континенті перше місце за Індонезією, тут понад 30 мільйонів пухнастих звірів, а в Європі – за Францією, жителі якої мають під своєю опікою 8 мільйонів котів. Водночас є країни, наприклад Перу, Габон, де домашній кіт майже не зустрічається.