9 червня: це цікаво знати

Posted by

У народі є приказка: «На Федору не винось із хати сміття». У цей день не підмітали в домі і не мили підлоги, щоб не накликати біду. У минулі часи в цей день слідкували за мурахами: якщо навколо мурашника багато мурашок – на гарну погоду.

За церковним календарем 9 червня вшановується пам’ять священномученика Ферапонта, єпископа Сардійсього і мучениці Феодори діви. У народі є приказка: “На Федору не винось із хати сміття”. У цей день не підмітали в домі та не мили підлоги, щоб не накликати біду. У минулі часи в цей день слідкували за мурахами: якщо навколо мурашника багато мурашок – на гарну погоду.

Іменинники 9 червня:
Федір, Фотій, Нил, Феодора.

9 червня народились:

1878 – Іван Мар’яненко (Петлішенко) – український актор, режисер, педагог. Автор книг «Минуле українського театру», «Сцена, актори, ролі».
1888 – Олександр Яната – український агроном і ботанік. Організатор та редактор «Українського ботанічного журналу», один із засновників заповідників у Конча-Заспі та Каневі.
1930 – Володимир Войцюк – український меценат, педагог. Працюючи двірником у США, майже всі свої заощадження виділяв на меценатство: на створення кінострічок «Голод-33», «Нескорений» та «Атентат – Осіннє вбивство у Мюнхені»; пам’ятників Т. Шевченку та І. Франку тощо.
1937 – Микола Гвоздь – бандурист і диригент. Керівник Національної Капели бандуристів України з 1978 р.

9 червня відзначають:

    • Міжнародний день друзів.

Події 9 червня:

1534 – Жак Картьє відкрив річку Св. Лаврентія.
1786 – у Нью-Йорку вперше надійшло в продаж морозиво.
1866 – метеорит «Княгиня» – упав на Закарпатті.
1801 – в Російській імперії заборонено публікацію в пресі оголошень про продаж кріпаків без землі.
1822 – у США запатентована штучна щелепа.
1847 – російський імператор Микола I підписав вирок, за яким маляр і поет Тарас Шевченко віддавався в солдати.
1889 – на місці спалення Джордано Бруно в Римі відкритий його пам’ятник.
1898 – Велика Британія отримала від Китаю територію Гонконгу в оренду строком на 99 років.
1920 – відступаючими польськими військами у Києві зруйновано усі мости через Дніпро, у тому числі Миколаївський ланцюговий міст.
1931 – у СРСР запущено швидкісний потяг «Червона стріла» (Москва – Ленінград).
1934 – на екранах уперше з’явився герой мультфільмів каченя Дональд Дак.
1984 – у Гільдію кіноакторів США як почесного члена прийняли каченя Дональда Дака.
1988 – стрибун із жердиною Сергій Бубка у Братиславі встановив світовий рекорд — 6,05 м.
1994 – президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв оголосив про перенесення столиці з Алма-Ати до Акмоли (колишній Цілиноград, нині Нур-Султан).
1995 – у Сочі президенти Росії та України підписали договір про розділ  Чорноморського флоту.
2009 – українська прем’єра та кінотетральний реліз фільму «Las Meninas»  (режисер Ігор Подольчак).

Чи знаєте ви, що:
Про друзів наших менших

Люди, що мають удома собаку, рідше страждають від підвищеного тиску.  Це підтвердили вчені Нью-Йоркського університету. За спостереженнями спеціалістів, коли людина гладить собаку, у неї уповільнюється серцевий ритм, вирівнюється дихання і зменшується напруга в м’язах. Можливо, саме тому серед господарів собак, що перенесли інфаркт, одужує 94 відсотки.

Вчені стверджують, що собаки позитивно впливають на людей завдяки своїй енергії, виключно позитивної. Так вони влаштовані: у них дуже активно проходять всі процеси в організмі. І їм обов’язково треба спілкуватися з людиною, щоб було кому віддавати енергію. Крім того, в слині собак є лізоцим – фермент, що руйнує поверхню бактеріальних клітин. Сьогодні лізоцим випускається деякими фармацевтичними фірмами як лікарський антибактеріальний препарат.