9 квітня: це цікаво знати

Posted by

У народі 9-те квітня колись відзначали, як день Мотрони Настовиці, яка вважалася покровителькою господинь. В цей день жінки просили у неї підтримки та допомоги у клопотах по господарству, яким повністю присвячували цей день.

Про Мотрону також говорили, що вона виходить з хати пташок зустрічати. Вважалося, що вже 9 квітня завершується приліт ранніх птахів. І як завжди у такі дні спостерігали за погодою. «Якщо перелітні птахи летять високо і швидко, голосно повідомляючи про себе – на зміну погоди».

За церковним календарем  9 квітня згадують святу мученицю Мотрону Солунську.

Іменинники 9 квітня:
Мануїл, Мефодій, Мотрона, Феодосій.

9 квітня народились:

1860 – Антон Чехов – видатний російський письменник та драматург українського походження. Автор класичних творів «Палата № 6», «Чайка», «Дядя Ваня», «Три сестри», «Вишневий сад». Створив в м. Ялті фонд для будівництва медичного центру для малозабезпечених, а також фонд, на кошти якого було відкрито муніципальну бібліотеку.

1879 – Андрій Лівицький – український громадсько-політичний діяч. Президент УНР в екзилі (1926–1954).

Події 9 квітня:

193 – Септимій Север був проголошений Римським імператором

1667 – у Парижі відбулася перша у світі публічна мистецька виставка.

1860 – французький винахідник Едуард-Леон Скотт де Мартінвілл зробив перший аудіозапис, який зберігається в паризькому архіві.

1921 – будинок Антона Чехова в Ялті був оголошений національним надбанням і створено Дім-музей А.П.Чехова.

1930 – в Нью-Йорку вперше продемонстрували роботу відеотелефона. Зв’язок встановлено між офісами компаній Bell Laboratories і AT&T

1963 – екс-прем’єр-міністр Британії Вінстон Черчилль став першим іноземцем, якому Конгрес США надав звання почесного громадянина США

1966 – у Франції Софі Лорен вийшла заміж за продюсера Карло Понті

1966 — Ватикан скасував Індекс заборонених книг, що проіснував понад четверо століть.

1969 – відбувся дебютний концерт гурту King Crimson у лондонському клубі «Спікізі»

1970 – Пол Маккартні заявив, що більше не буде співпрацювати із Джоном Ленноном, поклавши кінець існуванню «The Beatles» як групи

1977 – шведська група ABBA на тиждень очолила американський хіт-парад з піснею «Dancing Queen»

1983 – англійський хіт-парад очолив Девід Боуї з піснею «Let’s Dance»

1989 – антирадянська демонстрація в Тбілісі, розігнана військами, в результаті 20 людей загинуло, а тисячі дістали поранення.

1990 – у Львівській опері відбулося перше засідання Львівської обласної ради першого демократичного скликання

1991 – у Львові засновано творче об’єднання Фонд Мазоха (засновники Роман Віктюк, Ігор Подольчак та Ігор Дюрич)

2003 – Європарламент схвалив вступ у Європейський союз 10 нових членів: Кіпру, Мальти, Естонії, Латвії, Литви, Угорщини, Польщі, Чехії, Словаччини й Словенії

2005 – спадкоємець британського престолу Чарльз, принц Уельський одружився із Каміллою Паркер-Боулз.

2015 – Україна заборонила пропаганду комунізму й нацизму.

Чи знаєте ви, що:

У родині Чехових існувала легенда про виникнення їхнього прізвища. Дядько письменника, Митрофан Єгорович, розказував історію про те, що їхнім далеким пращуром був чех, який утік з Богемії внаслідок релігійних утисків. При цьому він додавав, що напевно, той чех був високого походження, бо простому селянину втекти з батьківщини практично неможливо.

Науковці ж, що досліджували родовід Чехова до 17–18 сторіччя стверджують, що родичі Чехова жили в Україні, були кріпаками та називалися «чехами» тому, що носили «чех» – чуприну, оселедець.

Один з прадідів Чехова Петро покинув родину і пішки обійшов майже всю Російську імперію, збираючи гроші на храм, який і побудував у Києві. Цей факт відгукнувся на наступних поколіннях Чехів. Всі вони були дуже набожними.

Чехов відмовився від подарованого йому Миколою II дворянського титулу. І оскільки у тогочасній Росії жити без чину було неможливо, то ж в Антона Павловича він був – «відставний позаштатний молодший медичний чиновник».