9 липня: це цікаво знати

Posted by

У дохристиянські часи 9 липня наші предки відзначали Літнє свято Місяця. Цього дня готували обіди, де обов’язковою стравою мали бути вареники, оскільки за формою вони нагадують Місяць. Вареники вважалися жертвоприношенням нічному світилу.

До речі, прикмета, за якою ми боїмося розколотого або розбитого дзеркала, напряму пов’язана з Місяцем. Адже у дохристиянські часи люди вірили, що дзеркало – це вікно у потойбічний світ, з якого до нас виходять темні сили у той час, коли нічне світило, так би мовити, старіє і вмирає. При народженні ж нового Місяця вся нечисть вмирає. Однак, якщо дзеркало кололось або ж билось, люди боялись, що зло може прийти в оселю у будь-який момент.

А ще наші предки молилися Місяцю і за його «грою» визначали погоду на жнива: якщо він змінював колір, ховався у хмарах і знову виринав – чекали хорошого  врожаю.

За церковним календарем 9 липня вшановують преподобного Давида Солунського. Спочатку він був ченцем у монастирі святих мучеників Феодора і Меркурія, однак згодом покинув обитель і оселився поблизу Солуня, де влаштував собі під мигдальним деревом курінь. У ньому він прожив 70 років, проводячи час у молитвах і дотримуючись суворого посту. За переказами, преподобний Давид отримав у нагороду за своє подвижництво дар чудотворення. Багатьох він зцілив від хвороб; всім людям, які приходили до нього, давав спасенні поради.

Іменинники 9 липня:
Іван, Тихон, Денис, Давид.

9 липня народились:

1882 – Михайло Слабченко – український історик і правник. Автор 13 праць і понад 200 статей, присвячених майже всім періодам історії України і виданих українською, російською, німецькою та ін. мовами.

«Де б я не був, в яких би умовах не перебував, я завжди служив науці. І дещо для науки я зробив. Я поклав підвалини для історії українського права періоду Гетьманщини, я відкрив економічну історію України, я побудував нову історію України. Що гірше, що краще, з більшими чи меншими помилками, але це було мною зроблено».  (Михайло Слабченко)

Події 9 липня:

1357 – король Карл IV заклав в Празі Карлов міст через Влтаву.
1686 – сім європейських держав створили Аугсбурзьку лігу з метою зупинити експансію Королівства Франція в Західній Європі.
1789 – Національні збори у Королівстві Франція проголосили себе Установчими.
1811 – велика пожежа на Подолі у Києві. Вогонь знищив більшість з 2068 подільських будинків.
1816 – Аргентина оголосила незалежність від Іспанської імперії.
1877 – перший фінал тенісного турніру у Вімблдоні, переможцем став Спенсер Гір.
1900 – Королева Вікторія схвалила Закон про утворення Австралійської федерації, на підставі якого створена нова держава Федерація Австралії (з 1 січня 1901 року).
1928 – Сталін висунув гасло про загострення класової боротьби у міру просування до соціалізму.
1955 – заснований Пагуошський рух учених за мир, роззброєння і міжнародну безпеку (опубліковано Маніфест Рассела-Ейнштейна).
1955 – знаменита рок-н-рольна пісня «Rock Around the Clock» (автор Біл Гейлі, виконання гурту Bill Haley & His Comets) зайняла перше місце в Американському чарті «Білбоард».
1961 – у Вінніпегу (Канада) відкрито пам’ятник Т. Г. Шевченку.
1972 – в околицях села Хрестище (Харківська область) провели перший в Україні ядерний вибух (підземний).
2002 – Організація Африканської Єдності, об’єднуюча 53 держави Африки, офіційно перетворена в Африканський союз.
2006 – фінальний матч чемпіонату світу з футболу в Німеччині. Італія в серії післяматчевих пенальті перемагає Францію і вчетверте стає чемпіоном світу.
2018 – саміт Україна-ЄС, між Україною та ЄІБ підписано угоду про виділення позики на EUR75 млн для реалізації проекту «Підвищення безпеки автомобільних доріг у містах України».

Чи знаєте ви, що:

Життя у великих містах провокує появу занепокоєння, депресії та навіть шизофренії. Дослідження показали, що проживання у великих містах в дитинстві у 2–3 рази збільшує ризик розвитку шизофренії та навіть після досягнення повноліття збільшує ризик появи тривожних розладів на 21%, розладів настрою – на 39% у порівнянні з проживаючими у сільській місцевості.

«Якщо всі люди народжувалися б у сільській місцевості, далеко від великих міст, було б на 30 відсотків менше людей, які страждають на шизофренію, а це значні цифри, – говорить автор досліджень Андріас Мейєр-Лінденберг з Університету Хейдельберг в Маннхаймі, Німеччина. – Хоча якби всі народжувалися в селі, то села б перетворилися на великі міста».