Чому Україні потрібен закон для захисту викривачів?

Posted by

Викривач — людина, що зіштовхнувшись з фактами корупції чи порушенням прав людини, не змовчала. Донесла цю інформацію до суспільства. Спробувала зупинити злочин.

Викривачі стоять на варті суспільних інтересів. І від їхньої сміливості залежить не лише наше знання про те, хто збагачується за бюджетні кошти, намагається заволодіти державним майном чи завдати шкоди довкіллю, а й можливість цим злочинам запобігти та привести винуватців до відповідальності.

На жаль, зараз в Україні вони перебувають в небезпеці.

Ось кілька причин, чому потрібно прийняти закон про захист викривачів:

? Викривачі не мають можливості безпечно доносити інформацію в компетентні органи. Працювати з викривачами покликане Національне агентство з питань запобігання корупції. Але як показав моніторинг від Transparency International Ukraine, не існує безпечних каналів для повідомлення про корупцію, особливо на місцях. І людина, яка відважилася розповісти про злочин, може потрапити не на гарячу, а на “холодну” лінію.

? За таких умов викривачі не можуть розраховувати на збереження своєї анонімності. Деякі з них, попри всі ризики, зважуються передати інформацію у ЗМІ та напряму донести її до суспільства. За словами Yevheniia Motorevska зі Слідство.Інфо, третина журналістських розслідувань ґрунтується на показах викривачів. Однак, з їхнього боку — це самопожертва, оскільки зазвичай їм доводиться попрощатися з кар’єрою у відомстві, про яке вони зробили викриття. Як, скажімо, Ганна Соломатіна, яка викрила корупцію в самому ж НАЗК. Зараз викривачі не можуть розраховувати на повноцінний захист своїх трудових прав, а їхнє керівництво нерідко робить усе можливе, аби вони пошкодували про свій вчинок.

? Викривачі корупції регулярно отримують погрози, зазнають тиску та стають жертвами насилля. Промовистою ж історія судді з Полтави Лариса Гольник, яка відмовилася прийняти рішення на користь мера Полтави й повідомила про спробу її підкупити. Майже рік тому на неї скоїли напад, який досі не був розслідуваний. Особливо небезпечно викривати корупцію в регіонах, де часто існує кругова порука між місцевою владою та правоохоронцями. 55 безкарних нападів на громадських активістів за 2018 рік — сумне тому підтвердження.

?Викривачам доводиться самостійно забезпечувати свій юридичний захист. А це відбирає в них чимало часу та фінансових ресурсів. Так само нерідко вони потребують і психологічної підтримки.

Як захистити права викривачів? Верховна Рада має проголосувати в першому читанні за законопроект 4038А. Він передбачає створення захищених каналів передачі інформації для викривача, надання захисту від звільнення та інших методів тиску, а також, якщо завдяки викриттю вдалося повернути в бюджет певні кошти — фінансову винагороду для викривача у розмірі 10% від цієї суми.