Інфляція у січні прискорилася до 14% – Нацбанк

Національний банк пояснює прискорення зростання споживчої інфляції в січні 2018 року до 14,1% у річному вимірі з 13,7% у грудні 2017 року, у зв’язку зі швидшими, ніж очікувалося, темпами зростання цін на сирі продукти та паливо.

Про це повідомляє прес-служба НБУ.

Так центробанк коментує дані оприлюднені Державною службою статистики.

«Фактична інфляція була дещо вищою за траєкторію прогнозу, опублікованого в «Інфляційному звіті» за січень 2018 року, у зв’язку із швидшими, ніж очікувалося, темпами зростання цін на сирі продукти та паливо», – йдеться у повідомленні.

Так, базова інфляція у січні прискорилася до 9,8% р/р (становила 0,7% у місячному вимірі) та в цілому відповідала прогнозу. Це відбулося внаслідок більш суттєвого зростання цін на послуги, що враховуються в цьому показнику. Їх темпи зростання збільшилися до 15,2% р/р.

Зокрема, у НБУ зазначають, що суттєво підвищилися тарифи на утримання будинків та прибудинкових територій, кабельного телебачення та інтернету, а також вартість послуг охорони здоров’я.

«Це стало результатом дії низки факторів. По-перше, подальшого відображення зростання заробітних плат (у т.ч. через чергове збільшення мінімальної заробітної плати з початку 2018 року на 16.3%). По-друге, послаблення гривні в попередні кілька місяців. По-третє, значних темпів зростання споживчого попиту, про що свідчило стрімке збільшення роздрібного товарообороту в грудні 2017 року (на 16.1% р/р). По-четверте, початку нового бюджетного року, що часто супроводжується переглядом цінової політики», – йдеться у повідомленні.

Водночас, як і прогнозувалося, зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки уповільнилося внаслідок зниження темпів зростання цін на відповідні сирі продукти. Зокрема, у січні повільніше зростали ціни на молочні продукти завдяки зниженню закупівельних цін на молоко, а також на тлі низхідної динаміки світових цін на молоко та молочну продукцію.

Зростання цін на одяг та взуття, а також інші непродовольчі товари очікувано прискорилося, у тому числі внаслідок послаблення гривні у листопаді-січні.

«Ціни на сирі продукти харчування в січні зросли на 23.6% р/р. Такі темпи зростання були вищими, ніж очікувалося. Зокрема, прискорилося зростання цін на більшість овочів борщового набору, а також вищими за очікування були темпи зростання цін на тепличні овочі, значна частина яких представлена імпортованою продукцією. Також тривало подальше зростання цін на м’ясо», – повідомляється на сайті регулятора та додається, – «Також прискорилося зростання цін на яйця та фрукти».

Так, регулятор пояснює, що попри зниження світових цін на м’ясо протягом останніх кількох місяців переважав вплив внутрішніх факторів – скорочувалась пропозиція окремих видів м’яса після закінчення свят та зберігалися значні обсяги експорту.

Водночас, темпи зростання адміністративно регульованих цін становили 16.2% р/р та в цілому відповідали прогнозу.

«Драйвером їх зростання були послуги поштового зв’язку, а також місцевого телефонного зв’язку. Крім того, прискорилося зростання вартості перевезень у міському маршрутному транспорті на тлі підвищення цін на паливо. Натомість, зростання цін на алкогольні напої та тютюнові вироби уповільнилося», – пояснили у НБУ.

Крім того, ціни на паливо підвищилися на 21.8% р/р через суттєвіше подорожчання нафти на світових ринках та послаблення гривні.

«Поточна динаміка споживчої інфляції та її складових свідчить про збереження значного інфляційного тиску, про що Національний банк попереджав в «Інфляційному звіті» (січень 2018 року). Національний банк очікує, що більш жорстка монетарна політика сприятиме поступовому зниженню споживчої інфляції та її поверненню в цільовий діапазон у середині 2019 року», – йдеться у повідомленні.

За даними «Інфляційного звіту», Національний банк очікує тривалішого уповільнення споживчої інфляції до цільового рівня, ніж раніше прогнозувалося, і попри посилення регулятором жорсткості монетарної політики інфляція у 2018 році залишатиметься високою – на рівні 8,9% з очікуваних 7,3% та базової інфляції на рівні 8,2% на кінець року.

Однак НБУ зазначає, що інфляція поступово знижуватиметься та врешті-решт повернеться до цільового діапазону в середині 2019 року і становитиме 5,8% на кінець 2019 року. Водночас у 2020 році інфляція, за прогнозами НБУ, уповільниться до п’яти відсотків

Comments

199 Переглядів