Народився Іван Багряний

(1907 – 1963), український поет, прозаїк, публіцист, політичний діяч. Автор романів «Сад Гетсиманський», «Тигролови», поеми «Гуляй-Поле». Лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка (посмертно).

Іван Павлович Лозов’яга (Багряний — літературний псевдонім) наро¬дився 2 жовтня 1906 року в місті Охтирка на Сумщині в сім’ї робітника – муляра. У ранньому віці виявив творчі здібності. Здобувши початкову осві¬ту, закінчив Краснопільську художньо-керамічну школу, невдовзі продовжив навчання в Київському художньому інституті.

Дo літературної творчості І. Багряний звернувся в шкільні раки, писав прозу, поезію. Його захопив загальний літературний рух лоби 20-х років. Най¬більше молодому письменнику імпонували ідеї визначного літературного лі¬дера M Хвильового, який закликав орієнтуватись на «психологічну Європу».

Перші публікації І. Багряного викликали читацьке схвалення й водночас гострий осуд з боку радянської критики. За принципові національні погля¬ди його було заарештовано й відправлено на заслання. Декілька років пись¬менник провів на Далекому Сході. Там він багато спілкувався з жителями Зеленого Клину — місцевості, що була заснована переселенцями з України. На основі одержаних у цей час вражень митець пізніше створив роман «Ти¬гролови».

Вийшовши на волю, І. Багряний приїхав до рідної Охтирки. Не минуло й року, як радянська влада знову кинула непокірного письменника за грати. Витримавши понад два рокіт допитів і тортур, хворий і знесилений, митець дивом опинився на волі. Невдовзі на нього чекало нове випробування — роз¬почалася Друга світова війна. Україну окупувало німецьке військо. На змі¬ну одній жорстокій владі прийшла інша, не менш жорстока. За нових умов 1. Багряний продовжував активно обстоювати патріотичну позицію. За це німецьке окупаційне керівництво засудило ййого до страти. Рятуючись від переслідувань, митець виїхав до Західної України. Там він і написав роман «Тигролови» Незабаром доля привела І. Багряного на територію Німеччи¬ни. Усвідомлюючи смертельну небезпеку свого повернення в Україну, він створив памфлет «Чому я не хочу вертатися до CPCP9*, у якому розкрив антинародну сутність радянської влади. В еміграції письменник займався по¬літичною й журналістською діяльністю. Участь у Мистецькому українсько¬му русі була для нього надзвичайно плідною. Побачили світ нові прозові й поетичні твори митця. Найбільше пощастило роману «Тигролови», його переклали на декілька європейських мов.

Підірване в ув’язненні й на засланні здоров’я письменника з часом по¬гіршувалось. Останні роки свого життя вій провів у лікарнях та санаторіях.

Помер Іван Багряний 25 серпня 1963 року. Похований у місті Новий Ульм (Німеччина).

Comments

залишити коментар

703 Переглядів