Незаконна вирубка дерев досягла загрозливих масштабів

Posted by

“Незаконна порубка дерев і чагарників у лісах, захисних та інших лісових насаджень, що заподіяло істотну шкоду … карається штрафом від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією незаконно добутого..” (стаття 246 Кримінального кодексу України).

Іноді, в гонитві за миттєвою вигодою, люди завдають природі величезної шкоди. У кращому випадку, його можна компенсувати за десятиліття і століття, а в гіршому – взагалі неможливо. Саме такий процес, що загрожує благополуччю сіл і селищ Розівського району,  відбувається і зараз.

Причини загострення проблеми незаконної вирубки, в принципі, зрозумілі. В умовах стрімкого подорожчання газу, електрики, та й вугілля, дрова є відносно дешевою альтернативою для обігріву приватного будинку. Але місцеві жителі, яким дрова потрібні саме для обігріву власних осель, часто обмежуються збором сухих повалених гілок і дерев.

Головну шкоду лісонасадженням завдає саме організована незаконна вирубка, яка ведеться в комерційних цілях. Попит є, залишилося тільки забезпечити пропозицію. Адже, здавалося б, дерев навколо поки багато – в лісах, посадках, на рекультивованих землях. А для успішного ведення «бізнесу» потрібні тільки машина і бензопила. Тож не дивно, що кількість ділків, що прагнуть нажитися на «дармовому» паливі, зростає з кожним днем.

На жаль, сумний досвід нам підказує, що ні одна масштабна незаконна діяльність – будь то видобуток бурштину, шахти-копанки, або, як у нашому випадку, незаконна вирубка дерев, – часто не може вестися без мовчазної згоди, а то і прямої участі органів влади.

Але найстрашніше навіть не це. Адже в гонитві за прибутком незаконні лісоруби можуть завдати непоправної шкоди екології. Дерева, які зараз масово йдуть на паливо, були тут посаджені не тільки і не стільки для краси. По-перше, вони стали домом для безлічі живих істот. По-друге, вони служать природним фільтром, пом’якшують клімат і є джерелом такого необхідного для життя кисню. На полях, де є лісосмуги, швидкість вітру зменшується на 24-40%, випаровування вологи з поверхні – на 17-21%, врожайність підвищується на 5-7 центнерів з гектара. Взимку вони зберігають сніг, уповільнюють його танення, в результаті сніг не змивається, а вся волога переходить в грунт.

Знищення зелених насаджень веде за собою ерозію грунтів, зсуви, забруднення водойм, зміна рівня грунтових вод і інші не дуже приємні речі. А в разі населених пунктів, що стоїть посеред голого степу, чия екосистема створена практично з нуля, кожне дерево тим більш цінне.

Мислення типу «після нас хоч потоп» досить широко поширене в нашому суспільстві, а багато хто вважає, що наступні покоління зі своїми проблемами повинні самі розбиратися. Але в тому то й справа, що це НЕ проблема майбутніх поколінь.

Наскільки відомо, масштабних наукових досліджень про вплив масової вирубки лісів на екологію в нашому регіоні не проводилося. Але логіка і приклади з інших областей показують, що екосистеми під впливом людини руйнуються набагато швидше, ніж створюються.

Стаття 246 КК передбачає відповідальність за незаконну порубку дерев і чагарників. Розмір шкоди, заподіяної незаконною рубкою лісу, визначається з урахуванням групи лісу, де була рубка дерев, діаметра стовбура дерева, породи дерева і інших показників.

Якщо раніше ст. 246 КК за цей вид злочину передбачала покарання у вигляді “штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років, або позбавленням волі на той самий строк”, то тепер з 31 серпня 2017 року термін можливого позбавлення волі збільшено до 5 років.

Дії посадових осіб, які сприяли незаконній порубці лісу з використанням своїх посадових повноважень, кваліфікуються за сукупністю статей 246 і 364 КК України.

Бережіть дерева. Адже це не тільки питання культури чи цінностей. Ні, це в буквальному сенсі питання виживання. А тим, хто купує дрова, радимо хоча б цікавитися у постачальників, звідки вони їх взяли. Так і совість буде чистіше, і ризик стати співучасником злочину менше.