“Половину своїх доходів ти віддаєш державі”: експерти навчають українців фінансової грамотності

У цьому році мешканці Запорізької області сплатять 43,6 млрд. грн. податків, а це приблизно 7,4 грн. за годину з кожного працюючого мешканця області. “Безкоштовна” освіта обійдеться пересічному запорожця в 6,9 тис. грн. в рік, а за чиновницький апарат країни він заплатить 2,6 тис. грн.

Стежити за маршрутом своїх податків може кожен. В інтернеті є спеціальний ресурс – cost.ua – на якому можна розрахувати, куди і для чого пішли ваші гроші.

Центр соціально-економічних досліджень – CASE Україна» провів експертне дослідження, що дає відповідь на питання “Яка ціна держави для громадян?”. Соціологічне дослідження показує, що в Південному регіоні, до якого входить Запорізька область, найменша кількість громадян вважають, що держава надає їм певні послуги безкоштовно. Однак на питання, скільки саме податків вони платять і на які послуги вони розподіляються, практично всі українці не можуть дати правильної відповіді.

Велика частина українців переконані, що їхні потреби (освіту, медицину, безпеку, пенсії і т.п.) держава забезпечує безкоштовно з певних міфічних “державних коштів”. Однак насправді всі ці напрямки фінансуються податками, які сплачують самі громадяни. Якби не податки громадян, то не було б практично 3/4 бюджетних надходжень.

Перед тим, як виплатити зарплату, роботодавець платить за працівника прибутковий податок і єдиний соціальний внесок, але ці гроші йдуть з того, що заробив громадянин. Потім пересічний українець платить податки в магазині за придбані товари, а це податок на додану вартість, акцизи та імпортні мита. Сукупно ці всі податки і формують 73% центрального і місцевих бюджетів, якими розпоряджаються чиновники і перерозподіляють їх на послуги з освіти, медицини, пенсійного забезпечення тощо, – говорить експерт “CASE Україна” Микола Малуха.

Згідно з експертними дослідженнями, середньостатистичний працюючий мешканець Запорізької області має середню “чисту” зарплату 7110 грн. в місяць, що становить 85,3 тис. грн. на рік. Перш ніж отримати цю суму на руки, він платить ЄСВ (єдиний соціальний внесок), ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) та військовий збір. Потім у вартості придбаних товарів та послуг вже зі своєю “чистою” зарплати платить ПДВ (податок на додану вартість), митні збори і акцизи. Тобто середньостатистичний мешканець Запорізької області за 2018 рік заплатить 64,7 тис. грн. податків, а отримає чистий дохід в розмірі 64,6 тис. грн.

З метою зробити тему податків простою і цікавою для громадян, дати можливість кожному досконало розібратися, куди йдуть його податки, експертами ЦСЕІ “CASE Україна” був створений сайт “Ціна держави”. Ввівши розмір своєї заробітної плати, кожен може побачити, скільки податків він заплатить державі за рік і яким чином ці гроші будуть перерозподілені по різних витрат. Ресурс дає можливість озброїти людей аргументами і знаннями для боротьби з казнокрадами та корупціонерами.

Гроші в бюджет сплачуються за послуги, які постійно має надавати держава. Основною статтею витрат українського платника податків довгий час залишається утримання пенсіонерів. У 2018 році середньостатистичному мешканцю Запоріжжя утримання пенсіонерів обійдеться в 28,1 тис. грн., або 43% від сплачених податків. “Безкоштовна” освіта обійдеться в 6,9 тис. грн. в рік, а “безкоштовна” медицина – в 3,7 тис. грн., що трохи менше, ніж витрати на відсотки, сплачені по державних запозиченнях (4,2 тис. грн.).

Не всі розуміють, що за ці послуги від держави громадяни вже заплатили своїми податками, 27% українців вважають, що держава надає певні послуги безкоштовно. Близько половини населення вважають, що основна частина податків йде на покриття відсотків за запозиченнями і на оборону (27% і 20% відповідно). Хоча на ці витрати йде всього 11% від сплачених податків.

У той же час це соціологічне дослідження, проведене компанією GfK на замовлення Pact, показало, що лише 20% мешканців Південного регіону, в який входить Запорізька область, вважають, що держава надає їм певні послуги безкоштовно. Це кращий показник по Україні. Наприклад, в Північному регіоні так вважають 22% мешканців, в Східному – 25%, у Центральному – трохи менше 28%, а найгірший результат має Західний регіон з показником в 30%. Цікаво, що столиця поставила антирекорд. Майже 40% киян вважають, що держава надає їм певні послуги безкоштовно.

Крім того, що громадяни повинні усвідомлювати відсутність безкоштовних державних послуг, вони повинні розуміти, що корупціонери, які крадуть гроші з бюджету, залазять в гаманці українців. Немає якоїсь купи грошей, яка називається бюджетом, є гроші громадян, які вони платять через податки. І чим більше грошей корупція “з’їдає”, тим гірше стають державні послуги. – розповідає голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Comments

854 Переглядів