Сільгоспвиробник назвав ціну корупції в АПК (відео)

Про корупцію, з якою зіткнулися і боролися в 2015-2016 роках група компаній Agrofusion та інші компанії, розповів фінансовий директор ГК Agrofusion Іван Сакаль.

Сайт “Наші гроші” опублікували виступ Сакаля, в якому він наводить приклади корупції.

Компанія Agrofusion вирощує томати на 5 тис. га, переробляє їх на власних трьох заводах (близько 750 тис. т) і виробляє томатну пасту. 75% продажів томатної пасти в ЄС і 100% – Україні.

“Податкове навантаження у нас на один гектар – 9,3 тис. грн. Такий показник в АПК України – 800 грн. Земельний банк у нас 22 тис. га і 5 тис. під томатами, в Україні 32 млн. га. Ми сплатили податків 205 млн. грн., в країні – 25 млрд. грн. Якби всі в аграрному бізнесі платили як ми, то було би не 25 млрд. грн., а 297 млрд. грн. Тобто бюджет недоотримає 272 млрд. грн.”, – зазначив І. Сакаль.

Також він навів конкретний приклад корупції в реальному секторі економіки.

“Ми хотіли взяти дозвіл на зняття ґрунтового покриву для будівництва Східного заводу (2016 рік). Нормативний термін видачі – 30 днів. Подано 4 заяви. Отримано 4 відмови без вказівки причин. Чому відмовляли? Тому що Сільгоспінспекція була в стадії ліквідації. Прострочення 130 днів, дозвіл не видано досі”, – розповів фіндиректор ГК Agrofusion.

Ще один приклад – підприємство подало заявку на покупку валюти в 2015 році, щоб погасити кредит у Світовому банку. Нацбанк відмовив, Agrofusion викреслили з реєстру і підприємство змушене було допустити прострочення кредиту.

“Перевірка податкових органів з питання високої врожайності. Вдумайтеся, не низької врожайності, а високої. І неправомірністю сплати відсотків ЄБРР. Можете собі уявити? Європейський банк дає нам кредит, природно, під відсоток. При цьому, якщо ви побачите, сумніви податкових інспекторів, що у нас не можуть бути томати з урожайністю 90 т/га. В цьому році у нас вже 101 т/га, це друга врожайність в світі після Каліфорнії в США. Вони засумнівалися, тому що за статистикою, середня – 33 т/га.

Потім у податківців виникло питання, як ми платимо Європейському банку відсотки. Хто кредитувався, знає LIBOR +5%. Ось вони сказали, що такого поняття як “LIBOR” в українському законодавстві немає. Відповідно, зрозуміло, що витрати по сплаті відсотків ми не могли відносити як собівартість”, – навів інші приклади експерт.

Також ГК робили зауваження на нечіткий малюнок на шинах автонавантажувача і відсутність фіксатора на дверях теплиць. Через ці порушення був припис службі охорони закрити завод.

“Ствердження податкових інспекторів, що заводи не споживали газ взагалі. Можете собі уявити? В цьому році ми споживаємо газ десь на 100 млн. грн. за 2 місяці. Вони сказали, що ми не спожили жодного кубічного метра газу. Це реально, це акти. Нарахували нам штрафні санкції, порушили, до речі, кримінальну справу.

У 2015 році ми подавали 9 позовів до держави і податковим інспекторам на 14 млн. грн. Ми всі суди виграли, але жоден з чиновників не поніс покарання. Це абсурдність нашої системи”, – підкреслив І. Сакаль.

Повертати 145 млн. грн. компанії допомагали особисто директор ЄБРР Шевки Аджунер, бізнес-омбудсман Альгідрас Шемета, директор ЄБРР по Східній Європі і Кавказу Франсіс Маліж, керівник IFC в Україні Олена Волошина, бізнес-омбудсман Тарас Качка, керівник ЄБА Анна Дерев’янко. В цілому було написано 36 скарг. В результаті – повернули через 13 місяців ПДВ 145 млн., при цьому кожен раз, за ​​словами І. Сакалов, пропонували 35% відкату від цієї суми.

Найсвіжіший приклад пов’язаний з запуском у вересні заводу в Снігурівці Миколаївської області – одного з найбільших в Європі. Інвестиційний проект склав $55 млн. Як тільки його ввели – документальна перевірка податкової, яка вимагала всі правовстановлюючі дозвільні документи введення в експлуатацію. Також затребували дозвіл від санстанції, яка в березні була ліквідована. А ще – інформацію про час входу і виходу з заводу кожної людини (близько 500 будівельників з різних організацій, 120 субпідрядників), їх ПІБ, ідентифікаційний код, документи на кожну машину. Відповідь податківці просили надати 13 жовтня, а направили лист 11-го.

“Хто прийде будувати? Не прийде ніхто. Значить треба цих чиновників бити по руках і не давати їм руку. Нема у нас іншого варіанту, щоб щось почало будуватися. Тому треба посилювати законодавство по боротьбі з корупцією”, – підкреслив І. Сакаль.

 

Comments

залишити коментар

1 011 Переглядів