12 аргументів «За» розвиток сонячної енергетики в Україні

Posted by

Сонячна енергетика – найбільш активно прогресуючий сегмент українського енергоринку. І хоча в Україні обсяги генерації «сонячного» електрики поки досить незначні в порівнянні із загальним виробництвом (в цьому показнику нам поки далеко до Німеччини, Китаю і США), наведені нижче аргументи говорять про гарні перспективи сонячної енергетики.

1. Невичерпність ресурсу.

Сонячної енергії вистачить людству ще на дуже довго. При цьому її дуже і дуже багато – потужність сонячного випромінювання, що потрапляє на поверхню Землі, у багато разів перевершує кількість, яке можна обробити.

2. Безкоштовне паливо.

Сонячна енергія не тільки нескінченна, але і абсолютно безкоштовна. Для отримання електрики власнику сонячної електростанції годі й говорити піклуватися про покупку і підвезення палива, його зберіганні і подачі – воно саме «приходить» на сонячні батареї.

3. Широка область застосування.

Україна оптимально підходить для розвитку сонячної енергетики. Рівень інсоляції (тобто кількість сонячної енергії, яке припадає на 1 квадратний метр площі) в Україні значно перевершує показники, наприклад, Німеччини – безумовного європейського лідера в сфері сонячної енергетики. Що важливо – це помірність температур, адже при дуже високій температурі ефективність генерації електрики сонячними панелями починає значно падати.

4. Довговічність.

Виробники обладнання особливо підкреслюють те факт, що середній термін служби сонячної батареї становить близько 25 років. Правда, до складу сонячної електростанції (СЕС) входять і інші елементи, чий термін служби значно менше, наприклад, інвертор, який може пропрацювати близько 10 років. Втім, навіть 10 років – це дуже і дуже істотний термін, покажіть систему / машину, яка може без поломок і відмов пропрацювати 10 років?

5. Мінімальні витрати на обслуговування.

Сонячні установки відрізняються високим ступенем автономності. Фактично, після монтажу обладнання та його налаштування, сонячна станція практично не вимагає втручання людини. Всі процеси автоматизовані, при цьому більшість проектів, які зараз представлені на ринку, передбачають можливість віддаленого управління роботою станції, коригування налаштувань і т.д.

Для нормального ефективного функціонування сонячної електростанції потрібно мінімальний рівень технічного обслуговування. На практиці – це перевірка стану комутаційних елементів, які можуть окислюватися або з’єднання може ослабнути – це призводить до додаткових втрат електрики через зростання опору при його передачі від місця генерації (сонячної батареї) до перетворювача (инвертору) і далі – до споживача.

6. Екологічність.

Навіть у порівнянні з іншими альтернативними джерелами енергії, перетворення сонячного випромінювання в електрику – найбільш екологічно чистий процес, який повністю безпечний для живих організмів і навколишнього середовища, надаючи практично нульове вплив / вплив на природу.

Окреме зауваження: спірним питанням є екологічна безпека самих панелей, адже вони містять такі небезпечні речовини як миш’як, галій, кадмій і свинець. Так що в доступному для огляду майбутньому виникне проблема з утилізацією б / у сонячних батарей. І тут можна повчитися у Німеччині, де цією проблемою вже займаються впритул.

7. Простота в експлуатації.

Конструкція сонячної електростанції не має рухомих (динамічних) частин і з’єднань, які найбільшою мірою схильні до зносу і тому вимагають систематичного технічного обслуговування і заміни. Крім того, на території України випадає значна кількість опадів, тим самим вирішується одна з головних проблем в експлуатації СЕС – запиленість поверхні сонячних панелей / батарей. Пил змивається випадають опадами.

8. Безшумність.

Робота СЕС абсолютно безшумна, вона не створює ніяких «дратівливих» чинників для оточуючих, і сусіди не будуть скаржитися на шум, як це буває, наприклад, з вітрогенераторами.

9. Ліквідність.

Устаткування СЕС легко демонтувати і змонтувати заново в новому місці – це не зажадає значних витрат. Крім того, таке обладнання можна досить просто реалізувати для подальшого використання, якщо при переїзді немає можливості заново змонтувати СЕС. Для прикладу, в Німеччині значно розвинений ринок продажу б / у сонячних панелей.

10. Автономність.

Установка еноргонакопичувачів (акумуляторів) дозволить повністю (або майже повністю) відмовитися від споживання електроенергії з централізованої енергосистеми. Енергія накопичується днем, а ввечері споживається. Крім того, сонячні електростанції затребувані там, де неможливо (тимчасово або постійно) підключитися до централізованої енергосистеми. Тому мобільні сонячні електростанції можна встановлювати при «нульових» циклах будівництва, щоб забезпечити побутові потреби в електриці.

11. Прибутковість.

Можливість реалізовувати надлишки «сонячної» електроенергії в загальну енергосистему по «зеленому» тарифу, який на сьогоднішній день в Україні – найвищий в Європі. Крім того, стимулювання сонячної енергетики розрахована до 2030 року, так що установка сонячної електростанції встигне себе окупити повністю. За підрахунками фахівців, витрати на СЕС окупаються за 5-7 років роботи (залежить від потужності, місця установки і т.д.). Додатковий плюс – «зелений» тариф законодавчо прив’язаний до курсу євро.

12. Вигідна інвестиція.

За рівнем отриманого прибутку, інвестування в сонячну енергетику – будівництво СЕС різної потужності з подальшим продажем електрики державі значно вигідніше, ніж традиційні способи вкладення – банківський вклад (депозит), покупка нерухомості, золото. До того ж – рівень ризиків такого бізнесу значно нижче ніж в інших галузях через низьку конкуренції.

Leave a Reply