13 жовтня: це цікаво знати

Posted by

У народі 13 жовтня вшановували Григорія і підмічали: якщо день холодний, то зима до нас не поспішатиме. Цього дня оновлювали свою постіль: спалювали стару солому з сінників та матраців і набивали їх свіжою. Також купали дітей на порозі хати на здоров’я та від усілякого лиха. Для купелі воду набирали з трьох джерел так, щоб ніхто не бачив, і ні з ким не розмовляючи. Перед тим, як набрати її у відро, двічі зливали та лише третю несли додому, потім змішували зі звичайною, підігрівали, ставили дитину на порозі та через решето тричі поливали їй голову.

Народні прикмети на 13 жовтня

  • сніг випав 13 жовтня – зима прийде ще нескоро, а в найближчі дні настане потепління;
  • на липі й березі не залишилося листя до цього часу – рік буде легким, і навпаки, якщо листя ще видно, то зима буде достатньо суворою;
  • відлетіли журавлі – зима буде холодною і настане рано;
  • білка змінила шубку – прикмета, що зима буде м’якою і не морозної;
  • сухий сніг – літо буде хорошим, і можна буде зібрати багатий урожай;
  • місяць туманна, каламутна або бліда – чекай негоди;
  • багато горіхів, а грибів, навпаки, немає – прикмета, що зима буде суворою і сніжною;
  • за народними віруваннями у цей день напередодні Покрови у лісах бродять лісовики. Вони виривають з корінням кущі, ламають дерева, лякають тварин і людей. Тож не радять сьогодні блукати лісами;
  • на Григор’єв день, щоб не захворіти, заведено палити в стодолі стару солому з матраців, а потім набивати їх новою. У сучасному світі актуально зробити у цей день генеральне прибирання;
  • а також сьогодні не варто багато перебувати на вулиці, якщо погана погода. Це загрожує не лише захворюваннями, але й зайвими матеріальними витратами.

За церковним календарем 13 жовтня вшановують пам’ять священномученика Григорія, просвітителя Вірменії, який походив з роду грузинських царів. Був святий родом з Парфії – держави, що знаходиться між річкою Тигр і Перською затокою. Будучи єпископом, він проповідував Євангеліє і багатьох звернув до християнської віри. За це вірменський цар Тірідат наказав його скинути в глибокий рів. За легендою, святий Григорій провів в цьому рові 15 років. Коли його звільнили з ув’язнення, він продовжив свою велику місію, залучивши багатьох до віри в Христа. Священномученик мирно помер близько 335 року.

Ще в цей день вшановують пам’ять преподобного Григорія – засновника Пельшемского монастиря, який знаходився на річці Пельшеме в околицях міста Кадникова. Святий з’явився на світ у місті Галич (Костромська обл.) в 1315 році. Походив з роду бояр Лопотових. Коли йому виповнилося 15 років, батьки хотіли його одружити, але померли і не встигли зробити задумане.

Григорій залишив маєток, який йому дістався у спадок, і в Богородице-Різдвяному монастирі прийняв постриг. Пізніше тут він став ігуменом. Його глибоко поважали жителі міста і князь Юрій Дмитрович. Однак слава обтяжувала Григорія, він покинув монастир і відправився в Ростов, щоб поклонитися місцевим святиням. Там він оселився в Авраамиэвом монастирі, а пізніше став архімандритом Спаського монастиря. Два роки преподобний керував монастирем, а потім вночі потай від усіх покинув місто і попрямував до Діонісію Глушицького, щоб стати його учнем.

Коли Григорію виповнилося 104 роки, він покинув Діонісія і на березі річки Пельшми зробив собі келію. Незабаром до нього приєдналися інші подвижники, і з благословення єпископа Єфрема він побудував церкву в честь Собору Пресвятої Богородиці.

Помер святий у віці 127 років. Вмираючи, він просив своїх учнів кинути своє тіло в болото, але вони поховали його поруч з монастирем.

Іменинники 13 жовтня:
Григорій, Михайло.

13 жовтня народились:

1822 – Левко Ценковський – український ботанік польського походження, протозоолог і бактеріолог. Заснував при Харківському ветеринарному інституті ветеринарну бактеріологічну станцію, де виготовлялись вакцини проти сибірки, сприяв організації Пастерівської станції у Харкові. За наукову працю Л. Ценковського назвали «українським Пастером».
1887 – Лев (Левко) Громашевський – видатний український радянський епідеміолог, розробник вчення про механізми передачі інфекції, оригінальної класифікації інфекційних хвороб, організатор системи санітарно-епідеміологічних станцій в СРСР.
1888 – Михайло Калинович – український мовознавець, санскритолог, перекладач і літературознавець. Редактор-упорядник 2-го тому академічного «Російського-українського словника».
1923 – Михайло Сікорський – український історик, етнограф. Ініціатор створення і директор Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» (24 музеї). Автор близько 120 наукових праць і публікацій. Герой України.

Події 13 жовтня:

1307 – за наказом короля Філіпа IV Красивого були одночасно арештовані всі французькі тамплієри. З цієї дати походить забобон про п’ятницю, 13.
1582 – в Італії та інших католицьких країнах юліанський календар (старий стиль) замінено на григоріанський (новий стиль).
1675 – нідерландський фізик Християн Гюйгенс запатентував кишеньковий  годинник.
1792 – у Вашингтоні розпочалося будівництво Білого дому.
1860 – у США зроблена перша фотографія з повітряної кулі.
1871 – у Києві відкрилася Колегія Павла Ґалаґана. Григорій Ґалаґан заснував колегію, як пам’ять про свого померлого сина, відписавши на її утримання великі маєтності в Полтавській і Чернігівській губерніях. Навчальний заклад був розрахований на навчання і проживання в інтернаті 70 вихованців. Учні приймалися з усіх українських земель. По революції більшовики ліквідували Колегію, перетворивши її на «трудову школу». За радянських часів у приміщенні колегії знаходилась спочатку с/ш № 92 імені Івана Франка, а після пожежі й до сьогодні там міститься Національний музей літератури України.
1875 – відкрито Чернівецький університет.
1884 – Гринвіч затверджений як місце проходження нульового меридіана.
1894 – у Пенсильванії засновано Український народний союз.
1900 – вийшла основна книга Зиґмунда Фройда «Тлумачення снів».
1927 – за ініціативою Міжнародної організації праці засновано Міжнародну асоціацію соціального забезпечення.
1943 – Королівство Італія оголосило війну Третьому Рейху.
1947 – ЦК КП(б)У ухвалив рішення про створення семи спеціальних оперативних груп НКВД для ліквідації керівників «бандугруповань» Української РСР, членів Центрального і крайового проводів ОУН.
1948 – Рада міністрів СРСР прийняла постанову про виселення сімей «бандитських і націоналістичних елементів».
1948 – завершене будівництво газопроводу Дашава-Київ.
1957 – в СРСР здійснено запуск першого у світі штучного супутника Землі. В 1967 Міжнародною федерацією астронавтики цю дату проголошено Днем початку космічної ери людства.
1987 – у Перській затоці американський флот вперше у світі використовував  дельфінів у військових цілях.
1992 – на посаді прем’єр-міністра України затверджений Леонід Кучма.
1996 – у Криму створено Південноукраїнський економічний союз.
1998 – НАТО пред’явив Союзній республіці Югославія ультиматум з вимогою вивести війська з Косово.

Чи знаєте ви, що:

Доцент Запорізького національного університету Григорій Чаусовський представив свій новий винахід – вібротактильні шкарпетки «Морфей», що дозволяють позбутися безсоння.

Це звичайні шкарпетки з внутрішніми кишеньками для мініатюрних плоских мікровібраторів, пише газета «Улица Заречная». Ці мікровібратори працюють синхронно з диханням користувача за допомогою спеціального маленького зовнішнього пристрою.

Хоч на уявну простоту «шкарпетки від безсоння» ефективно реалізують цілий комплекс сучасної психотехніки від безсоння. Безперечним плюсом розробки є те, що коли людина засинає, мікровібратори автоматично відключаються, що виключає можливі незручності.

Запропонована психотехнологія характеризується загальнодоступністю і дешевизною – розробка коштує близько п’яти доларів.