Лаура Ковеші – легенда за життя. Румунське чудо боротьби з казнокрадами

Posted by

Главу антикорупційного департаменту Румунії вважають легендою – вона садила по одному корупціонеру в день – у вихідні та свята. Але зелене світло на розгром чиновницького свавілля і злодійства можновладців в Румунії дав саме президент країни.

Про це у своїй статті пише .

Румунський феномен Боротьба з корупцією в різних країнах світу оголошується пріоритетним напрямком діяльності уряду. Однак лише в декількох країнах вона приймає суттєві масштаби і приносить очікуваний ефект. Нещодавно понад 230 тисяч громадян Румунії вийшли на акції протесту. Причиною демонстрацій стало рішення уряду соціал-демократів на чолі з Соріном Гріндяну внести зміни до Кримінального кодексу.

Відбулася декриміналізація корупціонерів і амністія вже сидять у в’язниці за подібні злочини. За гратами ці корупціонери виявилися зовсім не за помахом чарівної палички. За останні роки Румунія стала прикладом для країн Східної Європи в боротьбі з корупцією. Варто зазначити, що Національний антикорупційний директорат (DNA – the National Anti-Corruption Directorate) був створений в 2003 році ще до вступу Румунії в ЄС. Тоді організація досить слабо зарекомендувала себе, значно поступаючись реформ поліції, завдяки яким рівень побутової корупції значно зменшився.

У компетенції Директорату лежать корупційні справи, які завдали великих збитків державі (понад 200 тисяч євро) і стосуються чиновників найвищих рангів. Претензії до DNA часто виникали у чиновників ЄС, які скаржилися на високий рівень корупції та небажання влади з нею боротися вже після прийняття в ЄС в 2007-му. Рівень підтримки DNA в самій Румунії теж був низьким, а значить вся структура, в кращому випадку, здавалася химерною символом, без конкретного практичного застосування. У гіршому – елементом окозамилювання.

Реальні успіхи в боротьбі з корупцією DNA почав демонструвати після того, як його очолила в травні 2013 року Лаура Ковеші. Свого часу вона стала наймолодшим Генеральним прокурором в історії країни, а після призначення на пост Головного прокурора DNA стала справжнім жахом для чиновників найвищих рівнів. Але це було б неможливо без підтримки президента Румунії Клауса Йоганніса. При цьому лінійного зв’язку між ними немає, оскільки Ковеші була призначена ще колишнім президентом Траяном Бесеску. Але головним програмним тезою Йоганніса була саме боротьба з корупцією, яка передбачала в тому числі і політичну підтримку DNA.

За відносно нетривалий час були порушені тисячі кримінальних справ, де фігурували міністри, більше трьох десятків мерів, сотні суддів, митників і поліцейських. 90% обвинувачених в корупції отримали кримінальне покарання, конфісковано майна на 150 млн. євро. DNA вдалося покласти край повної безкарності, яка довгий час була візиткою румунського політичного класу. У січні 2014 року за отримання 630 тис євро хабарів отримав додатковий термін в чотири роки екс-прем’єр Румунії Адріан Нестасе, при якому і був створений Антикорупційний директорат.

У листопаді 2014 по звинуваченню в корупційних схемах затримали главу Національного управління по боротьбі з економічними злочинами і тероризмом Аліну Бику – в січні 2017 роки її засудили до 3,5 року в’язниці. У червні 2016 року було засуджено до 4 років в’язниці за корупцію Мірча Бесеску – брат екс-президента Румунії Траяна Бесеску, у вересні 2015 року затриманий за звинуваченням у корупції мер Бухареста Сорін Опреску.

Національна легенда В Румунії главу Національного управління по боротьбі з корупцією 44-річну Лауру Ковеші вважають справжньою легендою. У рейтингу національної довіри в 2015 р відомство, очолюване Ковеші, з великим відривом обійшов церкву і посіло перше місце.

Лаура Ковеші отримує оклад 3200 євро, живе в 2-х кімнатній квартирі по іпотеці, зате має беззаперечний авторитет і репутацію в країні.

“Феномен Румунії – в зміні багатьох політичних циклів. У них пройшло дуже багато виборів, і в кінці кінців прийшли політики, для яких боротьба з корупцією стала мати перш за все політичний сенс, щоб показати, що вони можуть, щоб зберегти політичний імідж. В Україні теж таке буде – для цього потрібно ще 2-3 парламентських і президентських виборів.

Реальна боротьба з корупцією можлива тільки при повній підтримці і реальної допомоги з боку президента і уряду. І якщо в Україні цього не спостерігається, значить влади це не потрібно.

Leave a Reply