Що таке депутатський фонд і як на ньому можуть заробляти депутати

Проста і максимально зрозуміла стаття про те, що таке “депутатський фонд” депутатів Запорізької облради, звідки в фонді беруться гроші, на що вони витрачаються і як, при бажанні, депутати можуть на них заробляти. 

Чим не є депутатський фонд.

Депутатський фонд – це точно НЕ зарплата депутатам (місцеві депутати зарплату взагалі не отримують), НЕ кошти на оплату бензину для їх машин, НЕ компенсація за житло, та й канцтовари на ці гроші депутати собі теж не купують. Також це НЕ кошти на оплату роботи їх помічників (тому що робота помічників місцевих депутатів не оплачується) і НЕ гроші для агітації.

А ще депутатський фонд – це НЕ пачки готівки, які обранці не носять в своїх валізах і не можуть роздавати людям звичайними купюрами.

Так що ж це таке?

Депутатський фонд – це зарезервована за кожним з депутатів сума в бюджеті. Якщо решта коштів бюджету витрачаються за рішенням сесії і виконкому, то цими 100-200-500 тисячами гривень депутат може мати у своєму розпорядженні, як він особисто вважає за потрібне.

Звичайно, витратити ці гроші на машину для себе улюбленого, або поїздку на Гоа він не може. Цільове призначення коштів депутатського фонду теж строго регулюється законом і безліччю правил (про це далі). Як правило, депутати витрачають свої фонди на забаганки виборців зі свого округу: виділяють матріальну допомогу хворим і потребуючим, міняють вікна в садках або ремонтують дахи у багатоповерхівках. Тобто, виконують свої нехитрі обіцянки, які вони дали, коли балотувалися.

Скільки складають депутатські фонди і хто визначає їх розмір.

Розмір депутатського фонду визначається при формуванні бюджету на наступний рік – грубо кажучи, “скільки не шкода”. У бюджеті на 2017 рік цей фонд становив по 1 млн. грн. на депутата.

На що можна витратити депутатський фонд.

З виділеного мільйона, згідно з прийнятим рішенням Запорізької обласної ради, 300 тис. грн. депутат зможе використовувати на матеріальну допомогу і рішення проблем малозабезпечених, непрацездатних громадян (дітей, пенсіонерів, інвалідів, ветеранів) та інших груп населення, які опинилися в складних життєвих обставинах, та 700 тис. грн. – на поліпшення матеріально-технічної бази і стану приміщень бюджетних установ соціально-культурної сфери області, благоустрій територій соціальних об’єктів області.

Тобто як вже писалось вище, депутат не може виділити гроші на стрижку улюбленої собачки або покупку машини. А ось на що може:

 • фінансова допомога малозабезпеченим, які цього потребують;
 • капітальний ремонт приміщень і споруд;
 • поточний ремонт внутрішньо квартальних доріг;
 • благоустрій внутрішньо квартальної території;
 • встановлення дитячих майданчиків;
 • благоустрій парків, скверів;
 • озеленіння, освітлення вулиць;
 • проведення поточних і капітальних ремонтів шкіл та дитячих садків.

Як отримати грошей від депутата.

Щоб депутат дізнався про вашу проблему, треба йому про неї повідомити. Для цього у кожного з них є особисті прийоми.

Найбільше шансів отримати фінансову допомогу є у тих, хто дуже хворий, або у кого сильно хвора дитина. Або якщо дитину ні за що годувати. Але на велику суму не розраховуйте – прохачів у депутатів багато, а грошей мало, тому на кожну людину виділяють зазвичай не більше 1000 гривень.

Якщо мова йде про ремонт будинку або школи, то з таким проханням краще йти, попередньо зібравши підписи – у мешканців багатоповерхівки, або батьків школярів. Тоді шанси на успіх будуть більше.

Звертатися найкраще до того депутату, який відповідає за ваш округ.

Як виглядає процедура роздачі грошей.

Не думайте, що якщо ви прийдете на прийом до депутата, то вже завтра отримаєте бажані гроші. Все набагато складніше. Вся процедура виглядає так:

 • депутат збирає і записує всі “побажання”;
 • передає цей список в письмовому вигляді в фінансовий департамент;
 • департамент направляє цей документ відповідним розпорядникам коштів (якщо потрібно відремонтувати дах – то в департамент ЖКГ, якщо школу – в департамент освіти і.тд.);
 • фін департаменту, разом з розпорядником коштів, готують зміни до бюджету і відповідну програму;
 • зміни голосуються на сесії;
 • а далі слід довга процедура вибору підрядника (якщо мова йде про ремонт) і власне, виконання робіт.

У випадку з фінансовою допомогою, то депутат звертається в управління соцзахисту, передає туди всі документи заявника і підтвердження, що людині дійсно потрібні гроші, а той вже отримує кошти з бюджету і передає вам.

Чому депутатський фонд – це майже корупція.

В першу чергу, кожен депутат заробляє на цьому політичні бонуси. Грубо кажучи, розподіл депутатського фонду – це піар за бюджетні кошти. Роздаючи малозабезпеченим мешканцям свого округу по 500 гривень з фонду, депутат “купує” їх лояльність на майбутніх виборах.

З установкою вікон і ремонтом дахів – те ж саме. Нерозібраних і наївні жителі району впевнені, що хороший дядько депутат зробив добру справу і мало не зі своєї кишені дістав заповітні кошти. Насправді в більшості випадків максимум, що депутат зробив – витратив 15 хвилин на те, щоб вислухати обурення мешканців, і передав інформацію своєму помічникові. Той оформить документи, бюджет профінансує роботи, а політичні “вершки” збере депутат, який буде виглядати в очах виборця героєм.

Як депутати можуть заробляти на своїх фондах.

Але піар – це ще не найнеприємніше, що може творити депутат зі своїм фондом. Деякі особистості примудряються на цьому непогано заробляти, спонсорувати роботу свого штабу і оплачувати друк своїх агітаційних листівок.

Є ще одна схема, складніше. Якщо гроші виділяються на ремонт даху або дороги, а його роблять за завищеними цінами потрібні фірми, після чого діляться з депутатом. Але для цього потрібно мати “кумів” у відповідних департаментах – це вони вибирають підрядників, якщо сума дотендерна.

Comments

залишити коментар

3 965 Переглядів