1 червня: це цікаво знати

Posted by

У народі говорили, що з 1 червня «весна потом умивається, чесному народу в пояс кланяється, на літо з-під білої руки дивиться». Існувало багато прикмет, пов’язаних з цим днем, люди 1 червня аналізували природні явища і намагалися передбачити погоду на найближчі дні та місяці. Наприклад, прохолодна погода – прикмета до того, що ще 40 днів тепла не варто чекати. А якщо в цей день ворони сидять, повернувши дзьоби в одну сторону – прикмета того, що сильний вітер буде найближчим часом.

У цей час спостерігається раннє цвітіння червоної конюшини, пізніх сортів смородини та конвалії. Селяни намагалися 1 червня посіяти цвітну капусту, зимову чорну редьку, квасолю, гарбуз. У ґрунті до цього часу закінчувалися заморозки, однак вважалося, що насадження краще закривати на ніч – ще може бути холодно. Саме з червня масово з’являються перші ягоди і гриби, а на полях починає колоситися жито.

Народні прикмети на 1 червня

  • якщо людина народилася 1 червня, то вона буде любити дім і родину, відрізнятиметься консервативністю.
  • на Івана Довгого потрібно огірки сіяти – тоді вони вродять і дадуть багатий урожай.
  • перші дні червня дощові – літо буде посушливим, без великої кількості опадів. Прохолодна погода – прикмета до того, що ще 40 днів тепла не варто чекати.
  • перші два дні червня йде дощ – весь місяць сухим буде.
  • ворони сидять 1 червня, повернули  дзьоби в один бік – прикмета того, що сильний вітер буде найближчим часом.

За церковним календарем 1 червня день пам’яті святого Іоанна називали ще Оберегом Ниви. У цей час було заведено вимовляти різноманітні замовляння, які повинні були захистити поля від напастей — від негоди, від шкідників, від лихого ока і так далі.

Іменинники 1 червня:
Анастасія, Дмитро, Іван, Сергій.

1 червня народились:

1902 – Зоя Гайдай – українська оперна співачка (сопрано), педагог. Партії: Тетяна («Євгеній Онєгін» П. Чайковського), Чіо-Чіо-сан («Чіо-Чіо-сан» Дж. Пуччіні), Наталка Полтавка («Наталка Полтавка» М. Лисенка), також виконувала народні пісні і камерні твори.

1966 – В’ячеслав Хурсенко – український співак, композитор, автор-виконавець пісень: «Соколята», «На острові чекання», «Сповідь», «Панує ніч», «Я тебе розлюбив», «Віра, Надія, Любов», «Шалений час», «До рідного дому» та ін.

1 червня відзначають:

  • День захисту дітей.
  • Міжнародний день захисту дітей.
  • Всесвітній день батьків.

Події 1 червня:

794 – король Карл Великий відмовився підкоритися рішенням VIII Вселенського собору 787 року, що стосувалися поклоніння іконам — на соборі франкських богословів, що проходив у Франкфурті-на-Майні, він утвердив свою незалежність від Візантії, попри те, що це йшло всупереч волі папи Адріана I.
1494 – у скарбничім звіті Королівства Шотландія зафіксована перша письмова згадка про шотландське віскі. Винокуром був монах Джон Кор.
1533 – короновано Анну Болейн, нову дружину англійського короля Генріха VIII.
1652 – почалася битва під Батогом між союзною армією Війська Запорозького і Кримського Ханства під проводом Богдана Хмельницького проти війська Речі Посполитої під командуванням Мартина Калиновського. Була однією з важливих подій в ході Хмельниччини та завершилася перемогою союзників.
1831 – під час дослідження Арктики англійський мандрівник Джеймс Кларк виявив місцезнаходження Північного магнітного полюса Землі.
1845 – зафіксовано рекордний за дальністю переліт домашнього голуба — він подолав відстань довжиною 11 тисяч кілометрів (Намібія-Лондон) за 55 днів.
1893 – у Берліні відбулась прем’єра опери Дж. Верді «Фальстаф».
1919 – розпочався загальний наступ військ Армії УНР на антибольшевицькому фронті.
1935 – у Великій Британії запроваджено номерні знаки до автомобілів і обов’язкову здачу екзаменів на водійські права.
1938 – у США вийшов 1-е число журналу коміксів «Action Comics», в якому з’явився славнозвісний нині Супермен. Авторами коміксу були Джеррі Сігел і художник Джо Шустер, а за сюжетну основу взято біблійну легенду про Мойсея, батьки якого, щоб врятувати життя сину, були змушені підкинути його чужим людям. Перша новела коміксу розповідала про народження маленького хлопця, на ім’я Кал-Ел на планеті Криптон, якого незадовго до вибуху планети ракетою відправили на Землю. Перші примірники «Action Comics» коштували 10 центів, а 1995 на аукціоні за них давали вже по 75 тисяч доларів.
1943 – над Біскайською затокою німці збили літак, в якому, на їхню думку, з Лісабона до Лондона летів британський прем’єр Вінстон Черчилль. Насправді ж це був звичайний цивільний літак, всі пасажири котрого загинули, включно з британським актором Леслі Говардом, славетним виконавцем ролі Ешлі Вілкіса у фільмі «Звіяні вітром».
1946 – за вироком трибуналу у Бухаресті страчено пронацистського диктатора Королівства Румунія (1940 –1944) генерала Йона Антонеску.
1958 – під час політичної кризи, пов’язаної з повстанням в Алжирі, Шарль де Голль став прем’єр-міністром Франції. Герой 2-ї Світової війни та лідер впливової політичної партії, де Голль вважався єдиною особою, здатною консолідувати французьке суспільство. Він отримав повноваження керувати країною протягом 6 місяців за допомогою виданих ним декретів, ініціював прийняття нової конституції, і в грудні 1958 був обраний президентом П’ятої Республіки. За наступні 10 років де Голь надав незалежність Алжиру, започаткував французьку атомну програму, відновив міжнародну роль Франції як самостійної політичної сили. Але заворушення та страйки 1968 року різко знизили популярність де Голля та у квітні 1969 року 79-річний президент пішов у відставку.
1961 – сингл Елвіса Преслі «Surrender» вийшов на першу сходинку британського хіт-параду.
1964 – гурт The Beatles випустила сингл «Sweet Georgia Brown»/«Take Out Some Insurance On Me Baby.»
1967 – диск The Beatles «Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band» став «золотим» у Великій Британії та США і вийшов на першу позицію в хіт-парадах цих країн (у США він протримався в лідерах 19 тижнів, у Великій Британії — 27). Згодом «Sgt. Pepper’s» отримав чотири нагороди «Ґремі».
1969 – у Канаді на радіо і телебаченні заборонено рекламу тютюнових виробів.
1980 – почав роботу перший цілодобовий інформаційний канал Cable News Network (CNN), який, за словами його власника Теда Тернера, буде в ефірі «до кінця цього світу».
1981 – вийшов альбом Джорджа Гаррісона «Somewhere in England».
1988 – президент США Рональд Рейган і радянський лідер Михайло Горбачов  обмінялися в Москві ратифікаційними документами по договору про скорочення ядерних ракет середнього радіуса дії, підписаного у грудні 1987 року.
1990 – на екрани США вийшов фільм «Згадати все» за участю Арнольда Шварценеггера.
1990 – у Вашингтоні президент США Джордж Буш та радянський лідер Михайло Горбачов підписали договір про припинення виробництва хімічної зброї та скорочення вже існуючих її арсеналів.
1996 – Україна перевезла останні ядерні ракети до Росії, ставши без’ядерною державою.

Чи знаєте ви що:

Міжнародний день дітей (International children’s Day) чи  Міжнародний день захисту дітей відзначають у світі від 1 червня 1925 р., коли рішення про це ухвалила Всесвітня конференція з питань безпеки та благополуччя дітей.

У листопаді 1949 р. в Парижі  Міжнародна демократична федерація жінок офіційно затвердила  День захисту дітей та засвідчила неухильне прагнення  боротися за сталий мир у світі як запоруку  щастя і всебічного розвитку майбутніх поколінь.

Організація Об’єднаних Націй оголосила захист прав, життя і здоров’я дітей одним з пріоритетних напрямів своєї діяльності.

Україна офіційно відзначає День захисту дітей від 1998 р.

Цього дня світова спільнота відзначає свої досягнення у боротьбі за дотримання прав дитини на життя, свободу, освіту, відпочинок та дозвілля; на захист від насильства та експлуатації, а також окреслює напрями подальшої роботи.

У листопаді 2019-го виповниться 20 років Конвенції ООН про права дітей. Її підписало понад 60 держав, закріпивши таким чином права дитини на рівні  міжнародного права.

Близько  20-25% населення у різних країнах становлять діти.

Захист дітей від голоду, смертельних хвороб, військових конфліктів, насильства, неписьменності, інших небезпек — обов’язок урядів, міжнародних інституцій, громадських організацій.

Кожна доросла людина  має зробити все, щоб діти були щасливими, навчалися, займалися улюбленою справою, втілювали свої мрії, реалізували себе в житті.

До Міжнародного дня захисту дітей відбуваються різноманітні заходи: екскурсії, конкурси малюнків на асфальті, фестивалі, концерти.

Для фінансової підтримки благодійних проектів, придбання необхідних приладів для дитячих лікарень, лікування дітей проводяться  доброчинні  акції.

День дитини – це також і свято матусь та батьків, дідусів та бабусь. Кожна і кожен з них прагнуть, аби їхнє дитя почувалося щасливим.