1 серпня: це цікаво знати

Posted by

У народі 1 серпня називалося на честь Мокрини. За цим днем прогнозували, якою буде осінь. Якщо на Мокрину зранку йтиме дощ, то початок осені буде дощовий; задощить опівдні – дощовою буде середина осені; якщо ж дощ упаде надвечір, то з дощами буде кінець осені.

Для наших предків було важливо, щоб в цей день йшов дощ, адже це означало, що в наступному році виросте відмінне жито, а урожай буде багатим. Якщо день був сухим і сонячним, проводили спеціальний обряд, щоб викликати опади.

За церковним календарем, 1 серпня вшановують пам’ять преподобної Макрини Каппадокійської, яка жила у IV столітті н.е. Вона дала обітницю безшлюбності, а за кілька років разом із матір’ю прийняла чернечий постриг і оселилася на березі річки Ірис. Пізніше до них стали приходити жінки, які хотіли присвятити своє життя служінню.
Народна легенда розповідає, коли дівчина захворіла, вона не допустила до себе лікаря, довіривши своє життя Всевишньому. І коли багато жінок уже зневірилися, Макрина одужала і була винагороджена за силу віри даром творити дива, зокрема і викликати дощ.

Іменинники 1 серпня:
Мокрина, Степан, Серафим, Роман.

1 серпня згадують: 

Івана Сірка – легендарного кошового отамана Запорозької Січі й усього Війська Запорозького Низового. Здобув перемогу в 65 битвах. Герой багатьох українських пісень і казок. Після своєї смерті вважався характерником.

1 серпня народились:

1900 – Олександр Копиленко – український письменник, педагог, критик. Автор книжок «Кара-Круча», «Буйний хміль», «Іменем українського народу», «Дуже добре», «Десятикласники».
1921 – Іван Горовий – український скульптор. Роботи: скульптура «Мир» на станції метро «Дніпро»; обеліск на Савур-могилі; пам’ятник футболістам київського «Динамо» – учасникам «Матчу смерті».

1 серпня відзначають:

    • Всесвітній день підтримки грудного вигодовування.
    • День інкасатора.

Події 1 серпня:

30 до н. е. – флот римського полководця Октавіана (майбутній перший  римський імператор Октавіан Август) увійшов до Александрії та узяв Єгипет під контроль  Римської республіки.
30 до н. е. – покінчив життя самогубством римський державний діяч Марк Антоній.
23 – римський воєначальник Юлій Цезар Друз, син імператора Тіберія, отруєний дружиною Лівіллою.
69 – повстання батавів: у римській провінції Нижня Германія германське плем’я батавів розпочало повстання проти римського правління під проводом Юлія Клавдія Цивіліса.
527 – Юстиніан I став одноосібним правителем Візантійської імперії.
607 – Оно но Імоко прибув до китайської держави Суї як посол від японської держави.
902 – фортеця Таорміна, останній оплот Візантійської імперії на острові Сицилія, захоплений армією арабських завойовників Аглабідів.
1192 – армія Річарда Левове Серце висадилася в районі Яффи та завдала поразки військам Саладина.
1291 — три кантони Швіц, Урі і Унтервальден підписали в Рютлі союзний договір «на вічні часи», щоб разом боротися із ворогами — нове державне об’єднання стало прообразам Швейцарської конфедерації.
1492 – перша письмова згадка про Запорозьких козаків: під Тягинею, в низов’ях Дніпра, козаки взяли на абордаж османську галеру, з якої визволили невільників. Не маючи протидії, хан Менґлі I Герая вимушений був вперше жалітися великому князю Литовському Олександру I на дії «черкас» з козацької ескадри.
1498 – мандрівник Христофор Колумб вперше ступив на землю континентальної Америки в районі півострова Парія (сучасна Венесуела). Вважаючи, що це острів, Колумб назвав його Isla Santa (Святий Острів) і проголосив власністю Іспанії.
1578 – розпочалася одна з найбільших арктичних експедицій: англійський мореплавець Мартін Фробішер на 15 кораблях відправився на вивчення арктичної Канади.
1589 – король Франції Генріх III був смертельно поранений монахом Жаком Клеманом. Наступного дня бездітний Генріх III назвав своїм спадкоємцем на французькому престолі короля Наварри (Генріха IV).
1774 – британський вчений Джозеф Прістлі вперше отримав чистий кисень.
1780 – Швеція оголосила про свій постійний нейтралітет.
1793 –  у Французькій республіці введено метричну систему мір і ваг, котра згодом стала основою міжнародної єдиної системи вимірів.
1798 – розпочалася Абукірська битва: британський флот адмірала Гораціо Нельсона здобув перемогу над французьким флотом (віце-адмірала Франсуа Брюеса).
1806 – німецькі держави Баварія, Вюртемберг, Баден, Гессен-Дармштадт,  Нассау  (обидві лінії), Берг, ерцканцлер Дальберг і вісім інших німецьких князівств оголосили про свій вихід із складу Священної Римської імперії.
1822 – російський імператор Олександр I підписав рескрипт «Про заборону таємних товариств і масонських лож». У молодості імператор сам був «вільним каменярем», і метою рескрипту була боротьба не з ложами, а з таємними товариствами (майбутніми декабристами), про діяльність яких стало відомо органам політичного розшуку.
1838 – рабство заборонене у переважній більшості колоній Британської імперії.
1876 – Колорадо стає 38-м штатом Сполучених Штатів Америки.
1914 – через чотири дні після оголошення Австро-Угорською імперією війни  Королівству Сербія, Німецька імперія і Російська імперія оголосили війну одна одній, у Французькій республіці проведено загальну мобілізацію, а перші німецькі загони увійшли до Люксембургу, щоб почати наступ на Французьку республіку. Протягом наступних трьох днів Російська імперія, Французька республіка, Бельгія і Велика Британія утворили коаліцію у війні проти Австро-Угорської імперії та Німецької імперії. Почалась Перша світова війна, котра забрала життя 20 мільйонів людей.
1919 – в Угорщині повалена проголошена в березні радянська республіка.
1920 – у Відні сформовано закордонний (екзильний) уряд Диктатора ЗУНР, головна мета якого – домагатися відновлення незалежності ЗУНР дипломатичними  засобами.
1923 – Раднарком УРСР прийняв рішення про початок українізації.
1924 – у Буенос-Айресі (Аргентина) засновано українське товариство «Просвіта».
1925 – ліквідовано Катеринославську губернію відповідно до постанови ВУЦВК  «Про ліквідацію губерень й про перехід на трьохступневу систему управління».
1936 – чергові Олімпійські ігри відкрив у Берліні Адольф Гітлер.
1941 – на зайнятій німцями території Західної України створено дистрикт «Галичина» з центром у Львові.
1944 – о 17:00 за Варшавським часом почалося повстання у Варшаві (Варшавське повстання 1944 року).
1953 – швейцарський вчений Огюст Пікар разом із сином Жаком закінчив будівництво батискафа «Трієст», на якому в 1960 році Жак спуститься на дно  Маріанської западини на глибину 10 916 м.
1960 – проголошена незалежна Республіка Дагомея (в 1975—1990 — Народна Республіка Бенін), сучасна Республіка Бенін.
1975 – у Гельсінкі керівниками 35 держав підписаний Заключний акт Наради з безпеки та співпраці в Європі, що підтвердив непорушність кордонів у Європі, що містив цілий звід принципів міждержавних відносин в умовах мирного співіснування, включаючи так званий «гуманітарний кошик».
1977 – у Києві відкрито Центральний будинок художника.
1990 – відзначення 500-ліття Запорозького козацтва – масовий історико-просвітницький захід Народного Руху України.
1991 – Президент США Джордж Герберт Вокер Буш у Києві виголосив промову, в якій однозначно висловлювався за збереження СРСР і підтримку М. Горбачова.
1997 – у Військово-Морських Силах Збройних Сил України на підводному човні, який отримав назву «Запоріжжя», піднятий Військово-морський прапор України.
2002 – високошвидкісна залізниця Cologne-Rhine/Main перейшла до регулярних пасажирських перевезень. У ФРН вперше почали курсувати пасажирські електропоїзди зі швидкістю 300 км/год.
2003 – терорист-самогубець підірвав себе у лікарні Моздока (Північна Осетія,  Росія). 50 осіб загинули, понад 75 дістали поранення.
2005 – Абдалах ібн аль-Азіз аль Сууд коронувався на монарха Саудівської Аравії.
2006 – московський арбітражний суд оголосив банкрутство Юкосу.
2007 – вступила в дію реформа правопису німецької мови.
2009 – екс-прем’єр Данії Андерс Фог Расмуссен став генсеком НАТО.
2010 – набрала чинності Конвенція про касетні боєприпаси.
2010 – вперше відкрито підводну ріку у Чорному морі. Це природна течія сильно солоної води, що тече з Мармурового моря через Босфор до Чорного моря. Якби вона текла на поверхні, то була б на шостому місці у списку річок по повноводності.
2014 – внаслідок зіткнення пасажирського і вантажного потягів поблизу вокзалу в місті Мангейм (ФРН). Четверо осіб тяжко поранених і вісімнадцятеро – шпиталізовано з травмами.
2016 – на базі частини ремонтних цехів ПАТ «Запоріжсталь» утворився  Запорізький ливарно-механічний завод (Запоріжжя).

Чи знаєте ви, що:

Молюски-хижаки рапани спустошують Чорне море. Потрапили вони сюди у середині минулого століття на днищах кораблів, що приходили з далекосхідних морів, зокрема, з Японського. За кілька десятиліть рапани настільки розплодилися, що проникли в сусіднє Мармурове море і зустрічаються навіть у Середземному.

Поява чужинців буквально перевернула життя морських мешканців. Першою жертвою хижого молюска, стали чорноморські устриці. Зараз вони – на межі повного зникнення. Покінчивши з устрицями, рапани взялися за інших чорноморських двостулкових – морських гребінців, морських живців («нігті русалок»), донаксів, венерок, сердцевідок і мідій.

Доросла мідія відфільтровує до 70 л води на добу. Тому там, де вони живуть, немає неприємного запаху, характерного для багатьох чорноморських лиманів. Але і мідій рапанам мало. Вони дісталися до крабів. Осідлавши краба, рапан дірявить його панцир і впорскує туди отруйний травний сік. Краб перетравлюється прямо в панцирі, і рапан його висмоктує.

У самих рапанів ворогів у Чорному морі не знайшлося – їх тверда раковина не по зубах морським мешканцям окрім, звичайно, людини.