15 лютого: це цікаво знати

Posted by

У дохристиянські часи наші предки 15 лютого молилися до Сонця та виконували пісні-замовляння на тепло. Вважалося, якщо на Стрітення переможе весна, то у кінці морозного дня має бути відлига, якщо ж зима, то на ніч підморозить.

Взагалі-то, у давнину за прикметами на Стрітення визначали не лише прихід весни, але й майбутній врожай. Так, наприклад, якщо цей день ясний і тихий – на хороший врожай та рійбу бджіл. Однак, якщо на Стрітення капає зі стріхи – не буде з літа потіхи.

У народі 15-те лютого вважалося особливим. Адже за народним уявленням 15-того лютого зима зустрічається з весною. І свято це називається Стрітенням, Громницею, або ж Зимобором.

За церковним календарем 15 лютого відзначають Стрітення Господа Нашого Ісуса Христа. Відзначають його в пам’ять про те, як свята Діва Марія принесла до Єрусалимського Храму Ісуса Христа на 40-й день після Його народження (згідно з Законом Божим, з часу визволення євреїв із єгипетського полону, кожне перше немовля чоловічої статі належало Богові, і його треба було приносити до храму на 40-й день після народження).

Коли Діва Марія разом з Йосифом принесла Ісуса до храму, їх зустрів там сивий старий Симеон, який чекав зустрічі з Господом вже багато років. Згідно з Євангелієм від Луки, Симеон був праведником, але він таки не повірив у можливість народження Спасителя від Діви Марії. І тоді Дух Святий напророчив йому, що він зможе вмерти лише тоді, як побачить народження Господа. Те й здійснилося – Симеон міг одержати тепер вічний спокій. Перед смертю старець Симеон сповістив, що Немовля, яке йому нарешті судилося побачити, вийде «на служіння спасіння людей». Звершивши все згідно з законом Господнім, Марія і Йосиф повернулися до Віфлеєму.

Стрітення відзначають на 40-й день після дня народження Ісуса Христа. Урочисто відзначати його почали з кінця V століття.

Іменинники 15 лютого:
Гаврило.

15 лютого народились:

1914 – Микола Базилєв – український живописець і графік. Працював у жанрах плаката, портрета і пейзажу. Кращі роботи: «Біля прямого дроту», «Пархоменко», «Шевченко в Москві», «На каток».
1933 – Володимир Савченко – український письменник-фантаст.
1940 – Катерина Крупенникова – українська кіноакторка.
1952 – Олександр Муратов – український кінорежисер.
1953 – Анатолій Хостікоєв – народний артист України, актор Національного академічного драмтеатру ім. І.Франка.
1954 – Віталій Бабак – ректор Національного авіаційного університету.

15 лютого відзначають:

  • Всесвітній день онкохворої дитини.
  • День вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

Події 15 лютого:

399 до н. е. – Сократа засудили до смертної кари.
1054 – початок будівництва Софійського собору в Новгороді.
1574 – у Львові Іван Федоров видав першу друковану книжку на сучасних українських землях — «Апостол».
1686 – у Парижі відбулася прем’єра опери Жана Батіста Люллі «Арміда».
1913 – у Нью-Йорку відкрилася перша виставка авангардного мистецтва.
1919 – Українська Національна Рада ухвалила закон про вживання української мови у державних установах.
1922 – Гульєльмо Марконі розпочав регулярну трансляцію радіопередач  з  Ессекса (Англія).
1926 – виголошено найдовшу в історії парламентську промову (депутат Мартінсон в Державній думі Естонії, 11 годин).
1931 – вийшов перший фільм про Дракулу.
1939 – в обласному ефірі новоствореної Запорізької області вперше прозвучали позивні «Радіо Запоріжжя».
1946 – офіційно оголошено про створення ENIAC — першого електронного комп’ютера в світі.
1947 – спеціальною постановою уряду СРСР в Радянському Союзі заборонено шлюби між радянськими громадянами та іноземцями.
1949 – доповідна воєнного прокурора військ МВС Українського округу Г. Кошарського 1-му секретарю ЦК КП(б)У М. Хрущову про «грубе порушення законності» т. зв. спецгруп МДБ з наведенням конкретних прикладів побиття, зґвалтувань, грабунків селян.
1969 – Роберт Едвардс із Фізіологічної лабораторії Кембриджського  університету вперше здійснив штучне запліднення людської яйцеклітини.
1989 – завершено виведення «обмеженого контингенту радянських військ» з території Афганістану (розпочато 15 травня 1988).
1989 – у Києві утворили «Ініціативний комітет відновлення Української Автокефальної Православної Церкви в Україні».

Чи знаєте ви, що:

У цей день, 15 лютого

1564 р. – народився Галілео Галілей, видатний італійський мислитель епохи Відродження, засновник класичної механіки, фізик, астроном, математик, поет і літературний критик. Встановив закони інерції, вільного падіння, сконструював телескоп з 32-разовим збільшенням, відкрив гори на Місяці, плями на Сонці та чотири супутники Юпітера. Винайшов термоскоп, що є прообразом термометра. Висунув ідею застосування маятника в годиннику.

  • У вченого було п’ять братів і сестер.
  • Галілео Галілей походив зі збіднілого дворянського роду. Сім’я його, попри своє походження, за рівнем фінансового достатку відповідала селянам.
  • Подібно всім видатним діячам епохи Відродження Галілей був людиною дуже різнобічним. У коло його інтересів входили математика, астрономія, фізика, опір матеріалів і філософія.
  • Відучившись в школі, Галілео Галілей мав намір присвятити своє життя церкві. Батько заборонив йому ставати священнослужителем. Бачачи гострий розум сина, він бажав, щоб той зайнявся наукою.
  • Сам Галілей вважав себе вірним сином католицької церкви та не мав наміру вступати з нею в конфлікт.
  • Навчання в Пізанському інституті, де Галілей вивчав медицину і математику, йому закінчити так і не вдалося: сімейство не знайшло грошей на чергову плату.
  • Приводом для обвинувачення Галілея в єресі стала публікація ним книги «Діалог про дві найбільших системах світу, Птолемеевой і Коперникову», де він доводив істинність геліоцентризму і сперечався з перипатетичною (тобто, аристотелівською фізикою), а також з Птолемеевой системою, згідно з якою в центрі світу знаходиться нерухома Земля.
  • Галілею погрожували тортурами під час процесу 1633 року у разі, якщо він не відречеться від свого «єретичного» думки, що Земля рухається навколо Сонця. Але, судячи з усього, все-таки не катували.
  • Крім наукової діяльності, Галілей захоплювався поезією. Правда, прославився він все-таки як вченого, а не поета, але він написав чимало віршів.
  • Те, що Галілей нібито сказав знамениту фразу «А все-таки вона крутиться!» відразу після свого зречення — всього лише красива легенда, створена італійським поетом, публіцистом і літературним критиком Джузеппе Баретти в середині 18 століття.
  • Галілей першим з учених виклав теорію механіки, систематизував астрономічні спостереження, висунув ідею використання маятників, придумав гідростатичні ваги.
  • У Галілея було троє дітей від однієї й тієї ж жінки, на якій, проте, він так і не одружився.
  • Вже в університеті Галілей виявив себе завзятим сперечальником. Для нього не існувало авторитетів, а зав’язати дискусію він міг навіть з тих питань, в яких розбирався не дуже добре.
  • Протягом 18 років Галілей працював професором в Падуанському університеті. Його лекції були дуже популярні, а після перших відкриттів вчений став відомий по всій Європі.
  • Саме Галілей першим застосував телескоп (зорову трубу) для спостережень за небом.
  • Два найбільших відкриття Галілея, перевернули тодішню механіку — інерція і прискорення вільного падіння.
  • Останні дев’ять років життя Галілей провів під наглядом інквізиції, яка обмежувала його у наукових контактах і пересуванні.
  • З-за важких умов утримання під домашнім арештом Галілей осліп і останні 4 роки свого життя міг тільки диктувати свої роботи.
  • Похорон Галілея пройшли непомітно, без церемоніальних обрядів. Над його могилою навіть не був встановлений пам’ятник. Пізніше прах був перепохований у флорентійській базиліці.
  • А через 350 років після суду над Галілеєм Папа Римський Іоанн Павло II визнав помилковість дій інквізиції щодо великого вченого.