21 липня: це цікаво знати

Posted by

21 липня у народі вшановували Прокопія. Вважалося, що у цей час вже дозрівали зернові. Жінки на Прокопія до схід сонця йшли на городи рвати кріп як засіб для лікування головного болю. Відваром кропу змивали голову, а дітей купали у  ваннах.

У народі Прокопа називали Жнивником, оскільки у цей час починали в’язати снопи. Також у цей день відзначається свято Казанської ікони Божої Матері. У народі говорили: «Хто на Казанську одружиться, щасливий буде», тому в цей час справлялось багато весіль. По цьому дню судили про найближчу зиму: «Що Казанська покаже, те й зима скаже». З 21 липня починається найсильніша спека.

Пасічники до Прокопа збирали бджолині рої, однак після цього дня з них намагалися не створювати нових сімей, бо тоді бджоли не встигали запастися на зиму медом.

Що ж до погоди, то якщо день Прокопа був дощовим, люди боялися, що хліб у копах може прорости, бо дощі 21 липня віщували негожі дні.

За церковним календарем 21 липня відзначається пам’ять Святого Прокопа, який народився в Єрусалимі за часів правління імператора Діоклетіана, який займався переслідуванням прихильників християнської віри. Батько його був християнином, але рано помер, а тому, Прокопія виховувала мати, яка була язичницею.

Іменинники 21 липня:
Прокіп.

21 липня народились:
1906 – Олена Теліга – українська поетеса, літературний критик, громадський діяч.
1907 – Олег Ольжич (Олег Кандиба) – український поет, археолог і політичний діяч (загинув у концтаборі Заксенхаузен).
1909 – Золтан Шолтес – пейзажист, заслужений художник України. Автор картин «Весна», «Зима на Верховині», «Буря над Бескидами». Твори зберігаються в музеях Європи, Японії та США.

Події 21 липня:
356 до н. е. – в ніч з 20 на 21 липня Герострат спалив Храм Артеміди в Ефесі.
365 – землетрусом частково зруйновано одне з семи чудес світу – Александрійський маяк. Остаточно маяк був зруйнований в результаті чергового землетрусу 1375 року.
1542 – для боротьби із протестантизмом Папа Римський Павло III заснував  Конгрегацію доктрини віри, орган, що контролював діяльність інквізиції.
1545 – в акті ревізії Кременецького замку вперше згадуються села Андруга,  Білозірка, Великий Кунинець, Великі Бережці, Гнидава, Грибова,  Дунаїв, Кобилля,  Кокорів, Комарин, Коржківці, Крутнів, Кушлин, Лішня, Людвище, Мала Іловиця, Мала Карначівка, Малі Вікнини,  Млинівці, Рибча, Розтоки, Тилявка, Угорськ,  Шпиколоси, які нині належать до Кременцького району.
1773 – Папа Римський Климент XIV видав буллу про заборону Ордена єзуїтів.
1774 – підписано Кючук-Кайнарджійський мирний договір, за яким було встановлено незалежність Кримського ханства.
1822 – створення Першої Мексиканської імперії.
1831 – коронація Леопольда I, першого короля Бельгії.
1940 – новообрані комуністичні парламенти окупованих у червні Червоною армією Латвії, Литви й Естонії проголосили свої країни, відповідно, Латвійською, Литовською й Естонською РСР і звернулися до Верховної Ради СРСР з проханням прийняти їх до складу СРСР.
1944 – Йосип Сталін підписав декрет про депортацію з Кавказу турків-месхетинців.
1954 – підписано Женевську угоду, що завершила Першу індокитайську війну і визначила долю французьких колоній у цьому регіоні.
1969 – американські астронавти Ніл Армстронг і Базз Олдрін в рамках польоту  «Apollo 11» виходять на поверхню Місяця.
1992 – сторожовий корабель Чорноморського флоту СКР-112 підняв український прапор і вирушив до Одеси, щоб увійти до складу ВМС України.
2013 – вступив на престол король Бельгії Філіп I.

Чи знаєте ви, що:

Олена Теліга росла хоч і в українській, проте російськомовній родині. Батьки запрошували гувернанток навчати дітей іноземних мов, на рідну ж звертали мало уваги. Зрозуміло, що Олена, яка своє дитинство провела у Росії, і почувалася «петербурзькою панночкою» до певного часу.

Приїхавши з сім’єю до Праги, Олена отримала запрошення на бал, який влаштовував осередок російських монархістів. Молода і чарівна, в гарній сукні, дівчина пила вино, танцювала з кавалерами, насолоджувалася прекрасним вечором. Але в ході однієї з розмов її російські друзі почали насміхатися з української мови, а наприкінці та взагалі назвали її: «собачим язиком».

Запальна Олена, яка не переносила хамів і не вміла миритися з несправедливістю, в один момент з ніжної панночки перетворилася у рішучу дівчину. Вона поставила язикатих кавалерів на місце і зареклася спілкуватися з такими хамами.

Відтоді, як писала сама Олена і як згадують її сучасники, вона вивчила українську і говорила лише цією мовою.

Ще цікавий факт. Теліга мала дивовижну здатність зачаровувати чоловіків – навіть не тим, що спокушала, а лиш самим фактом своєї появи. Перед війною емігрантський журнал у Польщі подав шарж на неї, з підписом: «А за мною молодою ходять хлопці чередою!». Вона сердилась не за «череду хлопців», а за те, що їй намалювали кривого капелюшка, бо вона носила капелюшок прямо, як  справжня варшав’янка!