30 січня: це цікаво знати

Posted by

«Біда України в тому, що нею керують ті, кому вона не потрібна»
Михайло Грушевський

У дохристиянські часи наші пращури вважали, що 30 січня Сонце викликає з вирію усіх тих птахів, які прилітають до нас навесні. А тому залишали зерно та крихти хліба у місцях, де селяться пернаті, прилітаючи додому з теплих країн.

У народі цей день називали Антон Перезимний – саме 30 січня вважалось серединою зими. Тривалість світлового дня збільшується вже майже на годину.

У цей день часто бували відлиги, а слідом за ними наступали сильні морози. Звідси й прикмета, що зимовому теплу вірити не можна: «Перезимник дасть надію, тепло, а потім обдурить – все морозом скрутить». Якщо на Антонія небо заволочувалось хмарами – очікували заметіль.

За церковним календарем 30 січня день пам’яті Антонія Димського (Великого). Саме його вважають основоположником чернецтва та відлюдництва духовенства.

Народився преподобний Антоній у Єгипті. Його родина була дуже багатою та сповідувала християнство. Саме тому хлопчика виховували згідно з християнськими канонами. Коли померли батьки Антоній пожертвував всю свою спадщину нужденним та біднякам, а сам пішов жити у печеру. Там він практикував духовний розвиток, щоденно молився.

Потім знайшов притулок у руїнах фортеці. Там Антоній прожив цілих 20 років. Преподобний заснував монастир, але сам бував там дуже рідко. Приходив тільки для того, щоб розповісти настанови своїм учням та вірянам.

Також він був знайомий з Павлом Фівейським. Павло був одним з тих, хто поховав Антонія, коли той помер у віці 105 років у своїй печері.

Іменинники 30 січня:
Антон, Антоній.

30 січня народились:

1765 – Василь Кукольник – український науковий і культурно-освітній діяч, учений-енциклопедист. Доктор вільних мистецтв, філософії та права. Батько Нестора, Платона та Павла Кукольників.
1834 – Володимир Антонович – видатний український історик, археолог, етнограф. Створив київську школу істориків-українознавців в особі своїх учнів (Д. Багалій, М. Грушевський та ін.). «Сподіваюсь на те, що працею і любов’ю заслужу коли-небудь, що українці визнають мене сином свого народу, оскільки я все готовий розділити з ними». (Володимир Антонович)
1869 – Оскар Каміонський – український оперний і камерний співак.
1895 – Петро Дяченко – командир полку Чорних Запорожців, командир 2-ї дивізії Української Національної Армії, генерал-хорунжий УНА в екзилі.
1899 – Володимир Горбовий – діяч УВО та ОУН, адвокат у Галичині, оборонець у політичних процесах.
1904 – Іван Алексенко – український радянський інженер-конструктор танкобудівник, засновник і перший керівник спеціального конструкторського бюро машинобудування (СКБМ) Харківського паротягобудівного заводу, творець перших радянських середніх танків Т-12 і Т-24.
1905 – Оксана Мешко – український біолог, правозахисник. Член-засновник Української Гельсінської групи.
1923 – Леонід Гайдай – радянський кінорежисер українського походження.
1930 – Всеволод Нестайко – класик сучасної української дитячої літератури. 1979 р. трилогію «Тореадори з Васюківки» внесено до Особливого почесного списку Г.Х. Андерсена як один із найвидатніших творів сучасної дитячої літератури.

30 січня відзначають:

  • День спеціаліста військово-соціального управління Збройних Сил України.

Події 30 січня в Україні:

9 до н. е. – урочисте освячення на Марсовому полі в Римі «Вівтаря Миру» з білого мармуру на честь тріумфу імператора Августа.
1018 – в замку Ортенбург у Будишині польський князь Болеслав Хоробрий уклав з імператором священної римської імперії Генріхом II мирну угоду.
1607 – внаслідок катастрофічної повені затоплено близько 200 миль вздовж берегів Бристольського каналу та Севернського естуарію. Загинуло близько 2000 осіб.
1644 – відбулася Охматівська битва.
1648 – Нідерландська революція: укладено Мюнстерський мирний договір, що припинив війну між Нідерландами та Іспанією.
1649 – королю Англії Карлу I відрубали голову.
1703 – згідно з переказами, в Едо відбулась помста сорока семи самураїв – колишніх васалів клану Ако – за свого пана.
1790 – у Великій Британії відбулися випробування першого спеціально сконструйованого рятувального судна, яке прослужило потім 40 років і допомогло врятувати життя сотень людей у штормовому морі.
1801 – опубліковано маніфест російського імператора Павла I про анексію Росією Грузинського царства (Картлі-Кахеті).
1835 – Річард Лоуренс скоїв замах на президента США Ендрю Джексона.
1836 – на квартирі Василя Жуковського у присутності Олександра Пушкіна Микола Гоголь уперше читав уголос свого «Ревізора».
1847 – місто Єрба Буена у Каліфорнії перейменоване у Сан-Франциско.
1853 – в соборі Паризької Богоматері 45-річний імператор Франції Наполеон III повінчався з іспанською графинею Євгенією Монтіхо.
1868 – у Києві відкрилася музична школа (тепер – Київське музичне училище імені Рейнгольда Глієра).
1894 – Чарльз Кінг із Детройта, штат Мічиган, запатентував пневматичний молоток.
1901 – інтронізація Шептицького на Галицького митрополита.
1902 – Велика Британія та Японія підписали угоду про захист взаємних інтересів у Китаї та Японії.
1911 – внаслідок виверження вулкана Таал на Філіппінах загинули понад півтори тисячі осіб. За 10 хвилин на відстані 10 км було знищене все живе.
1915 – атакуючи французький порт Гавр, німецький флот вперше використовує підводні човни.
1923 – відкрився Державний музей театрального музичного та кіномистецтва.
1930 – здійснений запуск першого у світі радіозонда для дослідження атмосфери.
1931 – у Лос-Анджелесі відбулась прем’єра німого кінофільму Чарлі Чапліна «Вогні великого міста».
1932 – у Фінляндії запроваджено в дію «сухий закон».
1933 – канцлером Німеччини став Адольф Гітлер.
1934 – у Мордовії стратостат «Осоавіахім-1» вперше у світі досяг висоти 20600 м. При спуску зазнав катастрофи і всі три члени екіпажу загинули.
1937 – ухвалено нову Конституцію УРСР.
1941 – британська 8-ма армія перемогла сили Італії та зайняла місто Дерна в Єгипті.
1972 – у північноірландському Деррі британські солдати розстріляли демонстрацію ірландських католиків, вбивши 14 людей; ці події названі «Кривавою неділею».
1992 – Україна стала членом Наради з безпеки і співробітництва в Європі (тепер – Організація з безпеки і співробітництва у Європі).
1992 – Ісландія визнала незалежність України.
1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Королівством Іспанія.
1992 – перша канадська жінка-астронавт українського походження Роберта Лінн Бондар закінчила восьмиденну місію на човнику НАСА «Діскавері».
1998 – створено Комітет керівників органів по роботі з особовим складом міністерств оборони країн-учасниць СНД.
2004 – Користувачем Юрій Коваль створено першу статтю Вікіпедії українською мовою – Атом.
2007 – вийшла в продаж операційна система Windows Vista.
2015 – пожежа у Фундаментальній бібліотеці ІНІОН.

Чи знаєте ви, що:

«Ревізор» – комедія у п’ятьох діях Миколи Гоголя, написана упродовж 1835–1836 років.

Вважається, що сюжет комедії підказав авторові Олександр Пушкін. Зокрема, у спогадах Володимира Сологуба описується, що «Пушкін познайомився з Гоголем і розповів йому про випадок, що трапився у місті Устюжні Новгородської губернії – про якогось проїзного пана, що видав себе за чиновника міністерства й обібрав усіх міських жителів».

Відомо також, що Гоголь неодноразово писав Пушкіну про наміри закинути роботу над п’єсою, проте Пушкін наполегливо радив Гоголю не припиняти роботу.

У січні 1836 Гоголь вперше прочитав свою п’єсу на вечорі у Василя Жуковського у присутності великої групи літераторів. Високо оцінили комедію Пушкін, Тургенєв та Жуковський, хоча ряд літературних критиків ще довго звинувачували п’єсу в «натуралізмі».

Сам автор так писав про «Ревізора»: «В «Ревізорі» я зважився зібрати в одну купу все дурне в Росії, що я тоді знав, всі несправедливості, які робляться в тих місцях й у тих випадках, де найбільше потрібно від людини справедливості, і за одним разом посміятися над усім».

П’єса вперше була поставлена у Петербурзі 19 квітня 1836 після того, як Жуковський зміг особисто переконати імператора, що «у комедії немає нічого неблагонадійного, що це тільки веселе глузування над поганими провінційними чиновниками». 1842 року Гоголь написав другу редакцію п’єси.