5 березня: це цікаво знати

Posted by

У церкві 5 березня відзначають день єпископа Лева Катанского, але слов’яни свято перейменували в Лева Катальщика. А все тому, що існувала традиція востаннє кататися з гори на санях, поки сніг весь не розтанув. Хто далі всіх з гірки з’їде на санях – буде щасливим.

У народі 5-го березня примічали: якщо в цей весняний день сніг розтаватиме і курка води біля порога нап’ється – чекай дружньої і теплої весни. За давнім повір’ям, на Левка не дивилися в небо, щоб не побачити падаючої зірки – це була недобра прикмета.

Якщо до цього часу з’являються ранні проталини на полях, говорили: «Як не злись метелиця, все весною повіває». У цей час бувають вітри: «Харитонова дружина під тином йшла, сімсот сорочок знайшла, вітер подув – все сорочки роздув».

Наші предки вірили, що нічого нового цього дня починати не слід – це віщує невдачу. Також не можна давати жодних обіцянок, оскільки, швидше за все, виконати їх не вийде. Вірили, якщо викинути все старе взуття, у домі буде достаток.

За церковним календарем 5 березня відзначає день єпископа Лева Катанського, але слов’яни перейменували на свято  “катиша” або Льва Катальщика. А все тому, що існувала традиція кататися з гори на санях, щоб в останній раз набавитися у сезон перезим’я , як тоді називали березень.

5 березня випікали масляні млинці, влаштовували маскаради, водили хороводи, ходили в гості, просили вибачення у тих, з ким посварилися, ласували м’ясними та солодкими стравами, тому що незабаром наступав Великий піст, під час якого куштувати скоромну їжу було заборонено.

Іменинники 5 березня:
Лев, Ярослав і Агафон.

5 березня народились:

1827 – Леонід Глібов – український поет, прозаїк, байкар, видавець, педагог, громадський діяч. Автор байок «Ведмідь-пасічник», «Вовк та Ягня», «Охрімова свита» та ін., пісні «Журба» («Стоїть гора високая…»), творів для дітей

1870 – Євген Патон – вчений у галузі мостобудування та електрозварювання. У Києві за його проектом збудовано міст через Дніпро, названий згодом його ім’ям.

1903 – Наталя Забіла – українська поетеса, прозаїк. Авторка численних збірок віршів, казок, загадок, п’єс для дітей.

1978 – Сергій Синенко – громадський активіст, волонтер Євромайдану. Був спалений під час Революції гідності у власному автомобілі. Герой України.

Події 5 березня:

1558 – Франциско Фернандес, медик за освітою, був посланий королем Іспанії Филипом II в Мексику для вивчення рослин та харчових продуктів. Ця дата вважається появою тютюну в Європі.

1711 – засновано Сенат – вищий державний орган у Росії (існував до 1917 року).

1792 – революційний уряд Франції закрив університет Сорбонна і всі теологічні факультети в країні.

1836 – Семюель Кольт представляє промисловий зразок револьвера (34-калібр).

1842 – підрозділ мексиканської армії чисельністю близько 500 вояків окуповує Техас, а потім швидко повертається до Ріо Гранде.

1861 – оголошений маніфест Олександра II про скасування кріпацтва в Росії.

1868 – у Великій Британії запатентований степлер.

1877 – у Великому театрі пройшла прем’єра балету Чайковського «Лебедине озеро».

1904 – Нікола Тесла описує процес формування кульової блискавки.

1907 – друга Рада відкривається Санкт-Петербурзі, російські військові розганяють мирну демонстрацію чисельністю близько 40,000 осіб.

1912 – італійська армія вперше використовує авіацію з військовою метою: здійснена повітряна розвідка позицій за Турецькою Лінією.

1918 – Центральна Рада прийняла закон про адміністративний статус Києва як столиці УНР.

1918 – більшовики перенесли столицю з Петрограду до Москви.

1933 – велика Депресія: Президент США Франклін Рузвельт оголошує  «банківський вихідний», що зачинив усі банки США, та заморозив усі фінансові операції.

1933 – у Німеччині націонал-соціалісти виграли парламентські вибори з 44 відсотками голосів.

1939 – Київському університету присвоєно ім’я Тараса Шевченка.

1940 – Політбюро ЦК ВКП(б) офіційно прийняло рішення про застосування найвища міра покарання щодо польських військовополонених, які сиділи у радянських концтаборах після окупації Польщі. Більш як 20 тисяч людей одномоментно засуджені до розстрілу (Катинська трагедія).

1946 – Вінстон Черчилль використав словосполучення «Залізна Завіса» у своїй промові в Фултоні.

1960 – фотограф Альберто Корда зробив найвідомішу фотографію латиноамериканського повстанця Ернесто Че Гевари й не отримав за неї ні цента гонорару.

1970 – вперше виявлено атоми дубнію.

1979 – космічний апарат «Вояджер-1» досягнув Юпітеру.

1982 – Венера 14, радянський супутник прибув на планету Венера.

1995 – запрацював веб-сервіс IRC, який діє й досьогодні.

1998 – NASA заявляє, що супутник Clementine на орбіті Місяця виявив достатні поклади води для забезпечення людської колонії на Місяці.

2000 – британські науковці вперше у світі провели успішну операцію з клонування  свиней.

Чи знаєте ви, що:

5 березня 1901 року у «Церковних відомостях» оголошено про відлучення Льва Толстого від Російської православної церкви. Позиція пізнього Толстого – це позиція пророка, викривача суспільної та державної неправди, що проголошує віровчення вселюдської братської любові й праці. Толстой-публіцист і вчитель життя придбав величезну популярність не лише в Росії, але й у всьому світі. Ясна Поляна стає місцем паломництва: до Толстого за порадою приходять люди з різних верств, з багатьох країн. Синод – найвищий церковний орган в Росії того часу – виніс визначення про відлучення Толстого від церкви, вказавши на антиправославний дух толстовського вчення. Але відлучення не послабило виняткового впливу Толстого на російське суспільство. На півдні Росії його послідовники – толстовці – створили сільськогосподарські комуни, жили, спільно обробляючи землю.