10 липня: це цікаво знати

Posted by

10 липня вшановують пам’ять Самсона странноприїмця – сина благочестивих і заможних римлян. Самсон у свій час отримав хорошу освіту і, зокрема, вивчав лікарське мистецтво. Завдяки доброму серцю, він безоплатно допомагав хворим людям. Коли батьки Самсона померли, то він звільнив всіх рабів, а стан роздав бідним і убогим. Бог побачив благі справи Самсона і нагородив його даром чудотворення. У той час країною керував імператор Юстиніан, який тяжко захворів і покликав цілителя Самсона, звернувшись до нього за допомогою.

Самсону варто було тільки доторкнутися до хворого місця – і Юстиніан став здоровим. Імператор вирішив щедро нагородити Самсона, але він від подяки відмовився і попросив просто побудувати лікарню і притулок для знедолених. Після цього сам Самсон став керувати лікарнею і притулком, до кінця життя допомагаючи оточуючим.

Іменинники 10 липня:
Самсон, Юрій, Іванна, Мартин, Никифор.

10 липня народились:

1775 – Петро Прокопович – видатний український бджоляр, основоположник раціонального бджільництва, першим у світі сконструював рамковий вулик, що забезпечив збереження бджолосімей при відборі. Інститут бджільництва названо його іменем.
1900 – Петро Погребняк – український вчений-лісівник та ґрунтознавець. Засновник еколого-лісового напрямку в лісівництві, теорії порівняльної екології рослин, створив українську типологічну наукову школу у лісівництві.

Події 10 липня:

1547 – у Королівстві Франція пройшла остання офіційно дозволена королем дуель.
1609 – німецькі католицькі князі створили Католицьку лігу для боротьби з  Реформацією.
1651 – під Берестечком закінчилася битва між армією Речі Посполитої і союзним  козацько-татарським військом.
1878 – в Англії футбольний арбітр вперше використав на полі свисток (до цього судді кричали).
1925 – було створено Телеграфне агентство СРСР – ТАРС.
1934 – постановою ЦВК і РНК СРСР разом з НКВС була створена система таборів ГУЛАГ.
1938 – американець Едвард Хьюз облетів на літаку навколо Землі за 91 годину.
1940 – засуджено Сергія Корольова на 8 років ВТТ.
1941 – відбувся погром у Єдвабному, під час якого кілька сотень місцевих євреїв були вбиті своїми польськими сусідами, більшість спалена у стодолі.
1943 – війська Великої Британії та США висадилися на острові Сицилія.
1949 – внаслідок землетрусу загинуло таджицьке місто Хаїт населенням понад 20 000 осіб, а також декілька кишлаків біля нього.
1960 – футбольна збірна СРСР завоювала Кубок Європи.
1989 – в Мєждурєченську почався страйк шахтарів, що згодом охопив і Донбас.
1984 – радянський режисер Андрій Тарковський під час прес-конференції в Мілані заявив про те, що покидає СРСР.
1985 – французькі спецслужби затопили корабель Rainbow Warrior, що належав організації «Грінпіс».
1985 – поблизу міста Учкудук сталася наймасовіша авіакатастрофа в Радянському Союзі, в якій загинуло близько 200 осіб.
1991 – вночі цього дня невідомі підірвали два пам’ятники — Степанові Бандері у селі Старий Угринів (Івано-Франківська обл.) та Євгену Коновальцю у селі Зашків (Львівська обл.). Обидва пам’ятники були встановлені на батьківщині лідерів ОУН.
1994 – Леоніда Кучму обрано Президентом України, а Олександра Лукашенка  – президентом Білорусі.

Чи знаєте ви, що:

Про розумові можливості бджіл

Вченими вже доведено, що бджоли можуть розрізняти обличчя людей і володіють пам’яттю. Дослідження, проведені британськими науковцями, показали, що бджоли також здатні справлятися з найскладнішими завданнями, вирішення яких займає достатньо багато часу у сучасних суперкомп’ютерів.

Зокрема, комах змусили розв’язувати типову задачу «мандрівного продавця», що полягає у розрахунку найкоротшого маршруту між містами за умови, що продавець може побувати в кожному місті лише один раз. І бджоли успішно пройшли цей тест, проклавши ідеальний маршрут.

Дослідники припускають, що мозок бджіл спеціально оптимізовано для розв’язання цієї задачі. Адже вони витрачають на своє пересування дуже велику кількість енергії, тому вибір оптимального маршруту для них є життєво  важливим завданням.

Цілком ймовірно, що ці дослідження стануть основою для створення комп’ютерів, що будуть вирішувати найскладніші завдання (на зразок розподілу транспортних потоків, управління енергетичними мережами та розрахунків, пов’язаних з епідеміологічною небезпекою), витрачаючи мінімум енергії.