11 вересня: це цікаво знати

Posted by

Тому, хто вважає, що лише весна є порою кохання, заперечуватимуть дослідження соціологів, за твердженнями яких, люди найчастіше знайомляться якраз у пору «бабиного літа». Щобільше, саме ці знайомства є не просто довготривалими, а, як кажуть, на все життя. Недаремно ж наші пращури влаштовували весільний період саме восени.

У дохристиянські часи 11 вересня вшановували Бога-Рода, який вважався покровителем родинного благополуччя. Обряд вшановування проводився біля води, де навколо старої жінки, що тримала хліб, водилися хороводи з величальними піснями. По закінченні обряду хліб ділився і роздавався для  лікування хворих.

У християнські часи приблизно з 5 сторіччя 11 вересня у народі почали відзначати Головосіка. Цього дня намагаються не працювати, особливо не різати всілякі овочі, що нагадують голову, зокрема, капусту, буряки та картоплю. Хліб ламають і взагалі дотримуються суворого посту. Щодо погоди, то колись підмічали, якщо цього дня чути грім, на довгу і теплу осінь.

За церковним календарем 11 вересня вшановують день Усікновення глави пророка, Предтечі та Хрестителя Господнього Іоана.

Іоанн Предтеча неодноразово звинувачував правителя Галилеї Ірода в гріховних відносинах з дружиною брата Іродіадою при живій дружині. Імператор прощав його промови із-за остраху Божого гніву.

З нагоди Дня народження правителя було влаштовано бенкет, на якому для іменинника станцювала донька коханки — Соломія. Ірод був настільки зачарований нею, що пообіцяв привселюдно виконати будь-яке її бажання. Після поради з матір’ю дівчина попросила голову Іоанна Предтечі. Ірод виконав прохання дочки. Він наказав відрубати голову Хрестителю Ісуса Христа.

У ту ж зиму Соломія провалилася під лід. Вона намагалася вибратися. Її рухи нагадували танець, який закінчився в той момент, коли гострий лід відсік їй голову. Іродіада і Ірод також були покарані. Їх поглинув землетрус в Іспанії.

В пам’ять про насильницьку смерть Івана Предтечі було встановлене християнське свято.

Що не можна робити на Головосік

  • їсти м’ясо, молоко, рибу й страви з них.
  • їсти круглі фрукти та овочі червоного кольору.
  • ставити на стіл щось кругле (блюда, тарілки тощо).
  • користуватися ножами та іншими гострими предметами.
  • співати й танцювати.
  • працювати вдома і на городі.
  • у день тижня, на який довелося Усікновення, цілий рік не починали ніяких важливих справ.
  • жінки побоювалися в цей день братися за рукоділля; також намагалися не розчісувати волосся, щоб “не сіклося”.
  • на Предтечу не рубають капусту, не зрізають мак, не копають картоплю, не рвуть яблука, не беруть до рук косаря, сокири, заступу.

Іменинники 11 вересня:
Іван, Олеся

11 вересня народились:

1864 – Павло Грабовський – український поет-лірик, публіцист, перекладач, громадський діяч. Створив привабливий образ ліричного героя – борця за утвердження справедливого суспільно-політичного ладу. Автор перекладів світової поезії.
1912 – Дмитро Ткач – український письменник, журналіст, видавець, автор численних оповідань, повістей, романів. Найвідоміші книжки: «Плем’я дужих», «Арена», «Крута хвиля», «Шторм і штиль». Писав також для дітей («Гриць хоче стати моряком», «Небезпечна зона», «Я – шестикласник», «Маленькі мрійники» та ін.).

11 вересня відзначають:

  • Тиждень освіти для дорослих.
  • День українського кіно.
  • День фізичної культури і спорту України.

Події 11 вересня:

9 – битва в Тевтобурзькому лісі між германцями та римською армією.
813 – імператор франків Карл I Великий коронує свого сина, Людовика I Благочестивого, своїм співправителем і спадкоємцем.
1098 – лист-прохання предводителів Першого походу папі Урбану II про благословіння на Хрестовий похід до Єрусалиму.
1185 – Ісаак II Ангел, коли один з поліцейських агентів Андроніка захотів його заарештувати, вбив агента, врятувався втечею у церкву святої Софії в Константинополі та тут, під час народного повстання, був проголошений  імператором.
1297 – у битві біля Стерлінга (Королівство Шотландія) шотландці під керівництвом Вільяма Воллеса «Хоробре Серце» розбили війська англійського короля Едуарда I.
1390 – лицарі Тевтонського ордену розпочали облогу Вільнюса під час громадянської війни у Великому князівстві Литовському.
1697 – битва під Зентою — цісарська армія під проводом принца Євгена Савойського здобула перемогу над османами. Близько 50 тисяч австрійців  зупинили просування османів на північ, розбивши 80-тисячну османську армію.
1709  – Герцог Мальборський і австрійський принц Євген розбивають французів під командуванням маршала Вілара у битві при Мальплаці.
1714 – французькі й іспанські війська окуповують Барселону в ході війни за іспанську спадщину.
1773  – Бенджамін Франклін записує: Ніколи не було доброї війни або поганого миру.
1777 – американські війська під командуванням Джорджа Вашингтона розбиті Королівством Великої Британії у битві при Брендівайні у ході Революційної війні.
1789 – Александер Гамілтон призначається Першим секретарем Казначейства США.
1795 – Крцаніська битва (поблизу Тбілісі) між військами грузинського царя Іраклія II (5 тис. осіб) з 30-тисячною перською армією шаха Ага-Мохаммед-хана Каджара.
1831 – Чарльз Дарвін зустрічається з капітаном Фітцроєм в Плімуті.
1855 – союзні війська захопили Севастополь після капітуляції Росії у Кримській війні.
1888 – на відкритті промислової виставки в Торонто проведений перший у світі запис людського голосу.
1919 – Армія УНР звільнила Умань та Христинівку від більшовиків.
1927 – землетрус на Південному березі Криму, що призвів до численних руйнувань від Севастополя до Феодосії; саме цей землетрус потрапив до сюжету роману «Дванадцять стільців» Ільфа і Петрова.
1939 – у воркутинському таборі загинув український історик Віктор Юркевич. Від нього вимагали осквернення особистості й діяльності Михайла Грушевського. У відповідь Юркевич заявив, що розбіжності у трактуванні окремих історичних подій не можуть бути приводом, щоб ганьбити свого вчителя, поважну, стару і хвору людину. За це його було заарештовано і засуджено до 10 років концтаборів. Витримав він лише два.
1943 – закінчився героїчний бій біля села Новий Загорів чоти УПА з німцями та власівцями.
1943 – створений державний український хор імені Григорія Верьовки.
1973 – військовий переворот 1973 року в Чилі. Самогубство президента  Сальвадора Альєнде і прихід до влади Піночета. Припинення проекту Сайберсін.
1990 – Президія Верховної ради УРСР ухвалила рішення про заборону проведення мітингів біля Верховної Ради в радіусі 1 км.
1993 – у Києві відкрито пам’ятний знак жертвам Голодомору 1932—1933 рр.
1997 – Європейська конвенція з прав людини набула чинності для України.
2001 – терористичний акт 11 вересня 2001 року.

Чи знаєте ви, що:

Знаючи, що вода добре зберігає та передає інформацію, наші предки надавали великого значення купанню, особливо дітей.

У воду до першої купелі додавали свяченої води, трав’яного відвару та свячену вербу, щоб дитя росло, як це дерево. Під час купання обов’язково примовляли: «Христос купався, води не боявся, і ти не бійся», «Будь здорове, будь красиве, будь ти й розумненьке».

Щоб накликати для дитини добру ласкаву долю, на Черкащині у воду клали ласкавці (місцева назва волошок). Щоб немовля любило купатись, у воду  додавали любистку.

Мами, які бажали для своєї доньки гарної вроди, пильнували першу квіту півонії. Її зривали, сушили. А потім додавали до купелі разом з медом, «щоб хлопці липли».

Воду після купання дитини завжди виливали лише на другий день і туди, де ніхто не ходить, або під плодове дерево, щоб дитина росла, і з неї був толк.