12 січня: це цікаво знати

Posted by

У народному побуті 12 січня колись варили шлунки свиней і різали гусей, а потім на нутрощах гадали на зиму. І ще вірили, що саме цього вечора нечиста сила влаштовує найстрашніші та найжорстокіші шабаші, а тому намагалися ввечері ніде поодинці не ходити, а у дворі, щойно сідало сонце, з ланцюгів спускали собак.

«Без пса і двір німий», казали колись по селах і не було двора, де б собака не гримів ланцюгом. Про життя пса, його звички та прикмети, пов’язані з ним, існує безліч легенд.

Зокрема, не можна бити пса ногами, бо ноги хворітимуть. Пес виє проти ночі – біду врочить: якщо виє, тримаючи голову вгору – на пожежу, коли схиливши до низу – хтось помре. Щоб запобігти цьому, радили спустити його з прив’язі та прогнати з двору.

Або ж: якщо дівчина на Святвечір, Новий рік або Андрія виносить сміття у двір й у ту мить десь у селі гавкає пес, з того боку варто чекати сватів. І ще – якщо кудись йдеш, а назустріч біжить пес – ознака того, що тобі пощастить.

За церковним календарем 12 січня вшановують пам’ять Анісії Солунської. У цей день прийнято ходити один до одного в гості, а на столі обов’язково повинні бути різноманітні смаколики. Інші назви свята: “Анісся”, “День Анісії Шлуночниці”, “Порізуха”, “Анісія зимова”.

Іменинники 12 січня:
Онисій, Федір, Макар, Ірина, Антон.

12 січня народились:

1873 – Василь Кричевський – видатний український архітектор, графік, творець стилю українського модерну в архітектурі, перший художник українського кіно, автор дизайну національного герба України – «Тризуб». Фундатор мистецької освіти в Україні.
1878 – Василь Пачовський – український поет, мислитель. Автор творів «Сон української ночі», «Світова місія України».
1894 – Василь Еллан-Блакитний (Василь Михайлович Елланський) – український поет, журналіст, політичний і державний діяч, публіцист і письменник.
1909 – Марія Примаченко – українська народна художниця, представниця народного примітивізму («наївного мистецтва»).

Події 12 січня в Україні:

1793 – Росія і Пруссія домовилися про другий поділ Польщі.
1848 – початок революції проти Фердинанда II, короля Двох Сицилій.
1879 – почалася війна між британськими колоністами в Південній Африці та місцевими племенами зулусів.
1920 – у Варшаві (Польща) відбулося засідання членів уряду УНР за участю голови Директорії С. Петлюри, на якому заслухано доповідь міністра праці О. Безпалка про діяльність уряду в Україні, становище в Україні, рішення уряду скликати передпарламент та про затвердження Брацлавської краєвої управи; обмірковано справу повернення в Україну міністерських апаратів, урядовців і громадян, що перебували на території Польщі. Після обмірковування питання про відносини України з Польщею визнано, що «просовування польських військ на Україну є небажаним і шкодливим», а тому дипломатична місія УНР мала докласти зусиль для того, щоб «застерегти поляків від офензиви на Україну».
1923 – у Кривому Розі ДПУ «викрило» велику українську повстанську організацію. Заарештовано понад 200 осіб.
1923 – у Харкові РНК УСРР прийняла постанову «Про вшанування сорокарічної сценічної діяльності М. Заньковецької». Їй було надано звання народної артистки УСРР, призначено підвищену довічну пенсію та перейменовано на її честь колишній Троїцький народний будинок на Театр ім. Заньковецької.
1924 – ЦК КП(б)У надіслав місцевим партійним організаціям закритий лист № 1, в якому повідомлялося про виникнення так званого «червоного бандитизму» – збройних формувань селян-незаможників і безробітних, які грабували заможних громадян, переважно селян або знищували їх господарства під гаслом «Геть НЕП, прямо до соціалізму!». Причинами виникнення «червоного бандитизму», на думку ЦК КП(б)У, стали майнове розшарування мешканців України, безробіття у містах і зловживання представників місцевої влади. Крім членів КНС і безробітних, до складу бандитських формувань входили колишні члени КП(б)У, незгодні з курсом НЕПу, й члени УКП. Найпоширенішою формою селянського «червоного бандитизму» було конокрадство, а бандитизму безробітних – пограбування потягів.
1928 – у Москві ОДПУ видало розпорядження своїм місцевим органам, у тому числі ДПУ УСРР, про реалізацію вилученого у приватників хліба.
1938 – німецький археолог Вільгельм Кеніг при розкопках під Багдадом виявив предмет, який виявився найдавнішою батареєю з гальванічних елементів.
1939 – в Хусті відбулися установчі збори «Товариства греко-католицьких священиків». Ця організація духовенства поклала своїм завданням працювати над «поглибленням українського національного духу, займатися освітньою і господарською працею серед карпато-українського народу». Окремою резолюцією молоді священики засудили «мад’ярофільство старої генерації». Головою товариства обрано о. Ю. Станинця, відомого під письменницьким псевдонімом «Зореслав».
1939 – у місті Полтава почали курсувати перші шість таксі.
1942 – рейхскомісар України видав постанову про застосування суворих заходів покарання щодо гірників, що ухиляються від реєстрації на біржі праці та тим самим саботують наказ окупаційної влади про обов’язкову трудову повинність.
1942 – рейхскомісар України Е. Кох видав директиву всім генералам і гебітскомісарам про умови відкриття початкових шкіл. Навчанням охоплювалися діти віком до 11 років. Але школу дозволялося відкрити при дотриманні певних умов, зокрема: наявність палива, відсутність небезпеки поширення інфекційних захворювань, наявність достатньої кількості благонадійних учительських сил, відсутність потреби використання шкільних будинків для інших необхідних цілей. Запроваджувалася українська мова навчання. Заборонялося використовувати радянські підручники, посібники, плани, програми.
1944 – опубліковано звернення президії Верховної Ради УРСР і ЦК КП(б)У до населення окупованих областей України. У ньому виголошено заклики до боротьби з окупантами та українськими націоналістами.
1950 – в СРСР знову запроваджена смертна кара за зраду, шпигунство і саботаж.
1954 – в австрійській провінції (землі) Форарльберг внаслідок сходження лавини загинули 200 людей. Через 9 годин друга лавина поховала під собою ще 115 осіб.
1954 – опубліковані «Тези про 300-річчя возз’єднання України з Росією», схвалені ЦК КПРС. Тези були написані на замовлення голови агітпрому спеціально організованою з цією метою в 1952 р. групою провідних московських і київських  істориків.
1955 – у Дніпропетровську відкрито регулярний рух поїздів новим залізничним мостом через Дніпро, довжина мосту — 1,5 км.
1964 – Римський Папа Павло VI призначив митрополита Йосипа Сліпого членом конгрегації для Східної церкви.
1965 – мер міста Торонто (Канада) підписав прокламацію про проголошення 22 січня «Днем української незалежності».
1967 – вперше кріоновано людину Джеймса Бедфорда.
1972 – КДБ здійснило в Україні серію арештів молодої інтелігенції (операція «Блок»), спрямовану проти українського національного руху. Були заарештовані В. Чорновіл, В. Стус, І. Світличний, Є. Сверстюк, Д. Шумук, М. Плахотнюк, Л. Плющ, О. Сергієнко, І. Коваленко, І. Гель, І. Калинець, М. Осадчий, С. Шабатура.
1974 – В’ячеслав Чорновіл звернувся з заявою до голови президії Верховної Ради УРСР. У ній повідомлялось, що, починаючи з 12 січня 1972-го року (дня його арешту і початку широких репресій проти течії шістдесятників в українському літературно-громадському житті), він щорічно, як в ув’язненні, так і після, відзначатиме одноденною голодівкою аж до справедливого перегляду його та інших аналогічних справ.
1981 – відбулася прем’єра серіалу «Династія» на телеканалі Ай-Бі-Сі.
1990 – Румунія стала першою з країн Східної Європи та колишніх членів Організації Варшавського договору, яка заборонила комуністичну партію.
1998 – 19 країн-членів Євросоюзу підписали протокол про заборону клонування людини.
2004 – найбільше (на той час) у світі круїзне судно «Queen Mary 2» вирушило у своє перше плавання через Атлантичний океан.
2007 – Китай збив власний метеорологічний супутник, здійснивши, таким чином, перше застосування зброї у космосі за останні двадцять років.
2010 – близько 17-00 за місцевим часом, в центральній частині Гаїті з незначним інтервалом відбулись два землетруси магнітудою 7,0 і 5,9 відповідно. Паралізований телефонний зв’язок і лінії електропередач, зруйновано і пошкоджено багато будівель, зокрема президентський палац і будинок штаб-квартири миротворчої місії ООН. Загинуло щонайменше 250 тисяч осіб. Збитки від природного катаклізму сягнули 9 млрд доларів.

Це цікаво знати:

  • Кістки людини на 50% складаються з води.
  • У тілі дорослої людини близько 75 кілометрів нервів.
  • Люди із блакитними очима більш чутливі до болю, ніж всі інші.
  • Майже половина всіх кісток людини знаходиться у зап’ястях і ступнях.
  • Нервові імпульси в людському тілі переміщаються зі швидкістю приблизно 90 метрів у секунду.
  • При народженні в тілі дитини близько 300 кісток, у дорослому віці їх залишається всього 206.
  • Найдужчий м’яз у людському організмі – язик.
  • Жінки моргають приблизно у 2 рази частіше, ніж чоловіки.
  • Чхнути з відкритими очима неможливо.
  • Людське око здатне розрізняти 10 000 000 колірних відтінків.
  • Доросла людина робить приблизно 23 000 вдихів (і видихів) за день.
  • Права легеня людини вміщає в собі більше повітря, ніж ліва.
  • Площа поверхні людських легенів приблизно дорівнює площі тенісного корту.