16 грудня: це цікаво знати

Posted by

У народі 16 грудня колись передбачали погоду на 12 місяців наступного року. Адже, за астрономічним календарем, починається зимове Сонцестояння і продовжуватиметься воно до 28 числа цього місяця, тобто, 12 днів.

Також 16 грудня, вшановуючи Івана Мовчальника, вірили: якщо цього дня мало говорити, то весь рік будеш красномовним.

За церковним календарем 16 грудня вшановують пам’ять єпископа Іоанна Мовчальника. Прізвисько «Мовчальник» святий отримав за безмовність, яку зберігав понад 40 років. Сьогодні дуже вдалий час для приказки «Мовчання – золото». Згідно з давніми переказами, тому, хто буде небагатослівним у цей день – незабаром посміхнеться удача.

Іменинники 16 грудня:
Сава, Серафим, Федір та Іван.

16 грудня народились:

1849 – Андрій Стечинський – український актор, режисер і драматург. Автор драм «Міщанка», «Чорний Матвій», комедії «Псотниця». Ролі: Макогоненко («Наталка Полтавка»), Стецько («Сватання на Гончарівці»).

День пам’яті Івана Федорова (? 1510 – 1583) – засновника книгодрукування в Україні. У Львові в 1574 році надрукував нове видання «Апостола» та перший східнослов’янський «Буквар» з власними післямовами, в Острозі – першу повну слов’янську Біблію (Острозька Біблія) (1581 р.).

Події 16 грудня:

1497 – Васко да Гама обігнув Мис Доброї Надії, першим із європейців пройшовши в Індійський океан.
1637 – бій повстанців під проводом Павла Бута (Павлюка) під Кумейками з польською армією.
1653 – Англія оприлюднила конституцію («Знаряддя управління»), згідно з якою Олівер Кромвель призначався лорд-протектором з повноваженнями, рівними королівським.
1689 – Англійський парламент схвалив Білль про права, що законодавчо обмежував права короля й встановлював ряд важливих демократичних свобод, зокрема свободу совісті.
1773 – «Бостонське чаювання»: мешканці Бостона захопили та викинули у море велику кількість чаю, на знак протесту проти митної політики Великої Британії у її колоніях. Дії, що Велика Британія вжила у відповідь, стали одним із чинників американської війни за незалежність.
1809 – Наполеон розлучився з імператрицею Жозефіною, оскільки вона не народила йому дітей.
1899 – в Італії засновано футбольний клуб «Мілан», один з найтитулованіших клубів за всю історію світового футболу.
1913 – на студії «Кістоун Філм» молодий британський актор Чарлі Чаплін почав зніматися у своєму першому фільмі «Боротьба за життя», в якому зіграв маленького вусатого шахрая з моноклем.
1944 – німецьке командування силами трьох армій почало контрнаступ в Арденнах (Бельгія). Це була остання і безуспішна спроба прорвати союзний американо-англійський фронт і змінити хід Другої світової війни на Західному фронті.
1970 – ухвалена Конвенція про боротьбу з незаконним захопленням повітряних суден (Гаазька конвенція 1970 р.)
1976 – стала до ладу друга лінія київського метрополітену.
1979 – вперше людина, рухаючись по поверхні Землі, подолала звуковий бар’єр: американський автогонщик Стен Барретт на автомобілі «Budweiser Rocket» розвинув швидкість 739.666 миль/год, рухаючись поверхнею висушеного озера Роджерса в штаті Каліфорнія.
1989 – у Соціалістичній Республіці Румунії розпочались антикомуністичні протести, які призвели до повалення диктатури Ніколае Чаушеску.
1991 – Верховна Рада Казахстану ухвалила закон про незалежність Республіки Казахстан.
1991 – Туреччина визнала незалежність України.
2014 – Росія розірвала двосторонню угоду з США від 1991 по співпраці у сфері контролю за ядерними відходами. Згідно з цією угодою, яка весь час лишалася секретною, США допомагали Росії у забезпеченні безпеки зберігання збройових урану і плутонію, щоб запобігти їх розкрадання і потрапляння на чорний ринок ядерних матеріалів. США інвестували у відповідну російську інфраструктуру більше ніж 2 млрд доларів.

Чи знаєте ви, що:

Книгодрукування було винайдене двічі: спочатку в Китаї, а вже потім у середні віки у Європі.

У Китаї широкого поширення набула техніка друку з дерев’яної форми: майстри вирізували текст ножем на дерев’яних дощечках.

Хто ж є винахідником книгодрукування, однозначної думки немає. Одна з найпопулярніших версій свідчить, що ним є Іоганн Гутенберг. У кінці XV століття він винайшов перший друкарський верстат. Принцип його роботи полягав у використанні рухомих літер (металевих брусків із зображенням друкарського знаку).

Верстат поєднав в собі принцип штемпелювання з ксилографією. Цей винахід дуже швидко став популярним і книгодрукування розповсюдилося містами Італії. Саме у Венеції був розроблений новий шрифт, що отримав назву «антікви» або  «венеціанського шрифту».

Проте, розвиток друкарської справи не поклав кінець переписуванню книг. На додаток, переписувачі (переважно, в Італії) розробили для своїх клієнтів нові красиві стилі письма.

Згодом ці стилі в Європі почали вивчати у вищих навчальних закладах, а манеру написання листів назвали каліграфічним почерком.

У наш час більшість текстів виходять з-під друкарського верстата. Проте, багато людей знову почали цікавитися мистецтвом каліграфії – і це, безумовно, позитивна тенденція.