17 червня: це цікаво знати

Posted by

17 червня у дохристиянські часи відзначали день Світовида та Дажбога, покровителів жнив. Їм молилися про збереження врожаю та успішні жнива, співали зажнивні та жниварські пісні і приносили жертви у вигляді білого півня, пирогів і вина.

У християнські часи цей день почав називатися на честь Митрофана. Вважалося, що до Митрофана ще можна сіяти гречку і льон.

За церковним календарем у цей день вшановується пам’ять святителя Митрофана Константинопольського. На Митрофана наші пращури слідкували за вечірньою зорею: червона зоря – на вітер; світла і жовта – на дощ. У цей час зацвітають пізні сорти горобини, яблунь.

Іменинниками 17 червня є:
Юліан, Митрофан, Северин, Софія.

17 червня народились:

1882Ігор Стравінський – російський композитор та диригент українського походження, автор балетів «Жар-птиця», «Петрушка», «Весіллячко», «Весна священна» та ін. Джерела для своїх творів часто знаходив в українському фольклорі.
1911 – Віктор Некрасов – український письменник. У 1960–70-ті рр. виступав на захист української культури, проти антисемітизму і переслідувань дисидентів Росії та України, підписав відомий лист 139 діячів науки і мистецтв України до керівництва СРСР з приводу арештів і політичних переслідувань інакодумців. Після тривалої конфронтації з режимом 1971 р. був виключений зі Спілки письменників України, 1972 – з КПУ; позбавлений 1974 радянського громадянства, був змушений проти свого бажання назавжди виїхати до Швейцарії, а потім – до Франції.  Пройшов усю війну. У 1944 р. в госпіталі почав писати роман «В окопах Сталінграда», за який 1947 отримав Сталінську премію і всенародне визнання.
1912Валентин Бичко – український поет, перекладач. Автор багатьох книг для дітей, а також лібрето опер «Перекоп» і «Гайдамаки».
1924Володимир Ладижець – український письменник, журналіст, видавець. Автор повістей, оповідань, романів, публіцистики, збірок віршів для дітей «Ластівки з Карпат», «Орлиний дім» та ін.

17 червня відзначають:

♦    Всесвітній день боротьби з опустелюванням і засухою.

Події 16 червня:

1462 – волоський господар Влад III Дракул здійснив невдалу спробу вбити османського султана Мехмеда II, після чого мусив відступати з Волощини.
1621 – на нараді у Сухій Діброві під Білою Церквою Петро Сагайдачний  запропонував гетьману Якову Бородавці об’єднати їхні козацькі війська й виступити на допомогу польсько-литовському війську проти  османського під  Хотин.
1709 – поблизу села Нижні Млини, неподалік від Полтавської фортеці, в битві з московським загоном, був поранений в ногу шведський король Карл XII.
1885 – у нью-йоркську гавань прибула Статуя Свободи — дарунок французького народу Сполученим Штатам Америки.
1917 – у Києві відкрився II Всеукраїнський військовий з’їзд (тривав до 23 червня), під час якого було проголошено автономію України (4 червня за Юліанським календарем).
1940 – червона армія окупувала Латвію та Естонію.
1944 – здобувши незалежність від Данії, Ісландія проголосила себе республікою.
1950 – чиказький лікар Річард Лоулер за 45 хвилин здійснив першу операцію з пересадки нирки людині.
1953 – в Східній Німеччині почалось повстання проти сталінського режиму, яке було жорстоко придушене із застосуванням танків.
1955 – відбувся перший політ радянського пасажирського реактивного літака ТУ-104.
1993 – Україна і Російська Федерація розділили Чорноморський флот.
2008 – організація Mozilla Foundation влаштувала так званий англ. Download Day 2008 (День Завантаження 2008) з метою встановити новий рекорд Гіннесса для програми, що була завантажена найбільшу кількість разів через мережу Інтернет упродовж однієї доби. В ролі програми виступав веб-оглядач Mozilla Firefox 3.

Чи знаєте ви що:

Пустелі займають 30% земної поверхні. Вони здаються неживими, але, як не дивно, це не так. У всіх пустелях завжди було і продовжується життя, попри піщані бурі, висота яких, зокрема, у Сахарі сягає близько милі та незначну кількість води.

У пустелі Гобі рідкісні двогорбі верблюди отримують вологу зі снігу.

А у пустелі Атакама лами гуанакос виживають завдяки тому, що злизують росу з голок кактусів. У США у Долині смерті, найсухішому і найспекотнішому місці на планеті, живе 40 видів ссавців, 44 види плазунів і навіть 13 видів риб та 545 видів рослин.

У місті Тегази (Сахара) зустрічаються будинки зі стінами з кам’яної солі. Оскільки дощів тут не буває, тож будинки не можуть розтанути від води.

Цікаво, що саме у Сахарі протягом року можна побачити близько 160 тисяч міражів. Вони бувають стабільними та бродячими, вертикальними та горизонтальними. Складені навіть карти караванних шляхів з відмітками місць, де з’являються міражі, зокрема, де саме можна побачити криниці, оази, пальми та гори.

Дарма що те, що всі вважають пустелями спекотні місця з сухим кліматом, проте існують і сніжні пустелі в Антарктиді та Арктиці.