23 липня: це цікаво знати

Posted by

23 липня за народним календарем – день Антонія Рясочника. До цього часу на водоймах утворювалося багато ряски, яку селяни використовували в якості добрив та корму для тварин. Вважалося, що цього дня краще не наближатися до озер та річок, оскільки в рясці живуть русалки, які здатні затягнути під воду.

Якщо 23 липня гримить і блискає, то десь у полі копи горять. У минулі часи помітили, якщо в цей день буде глухий грім – до тихого дощу, а якщо грім гучний, можна чекати на зливу. З давніх часів до нас дійшло цінне зауваження для рибалок: якщо грім у пісний день (середа і п’ятниця) – у рибалок буде хороший улов риби.

За церковним календарем 23 липня вшановують преподобного Антонія Печерського – (бл. 982 – 1073) – святого Православної церкви, церковного діяча Київської Русі, засновника Києво-Печерського монастиря і будівничого Свято-Успенського собору.

Народився він у набожній родині на Чернігівщині у 982 році, і вже у молодому віці викопав печеру аби там відбувати подвиги. Незабаром пішов до Афону, де прийняв чернецтво, після чого повернувся до України та шукав місце подібне до Афону. Після тривалих пошуків оселився під Києвом у печері. Проводив час у молитвах та постах. Невдовзі до нього стали приходити люди за порадами, а потім і ченці. Так і було засновано Лавру близько 1051 року. Помер преподобний Антоній у 1073 році та похований у тій же печері, в якій і оселився від самого  початку.

Іменинники 23 липня:
Антон, Данило, Леонтій.

23 липня згадують:
Памво Беринду (між 50-70 роками 16 ст., нині смт Єзупіль, Івано-Франківської області, – 1632) – український культурний діяч, лексикограф, видавець. Найвизначніша праця – перший друкований український словник «Лексикон словенороський» (1627), який став цінним посібником при читанні українських, російських і білоруських пам’яток, писаних церковнослов’янською мовою.

Події 23 липня:
971 – Київська Русь і Візантійська імперія уклали мирний договір.
1093 – половці розбили руське військо Святополка в битві на річці Желянь.
1711 – підписано Прутський договір, за яким Московське царство повертало  Османській імперії Азов і брало зобов’язання зруйнувати фортецю Таганріг.
1840 – Велика Британія оголосила, що Канаді буде надано статус самоврядної території.
1840 – під час Кавказької війни поблизу річки Валерік відбулася кровопролитна битва, в результаті якої російські війська зайняли Малу Чечню.
1864 – заснували Новоросійський університет.
1873 – французький художник Гюстав Курбе ( Gustave Courbet) перейшов кордон Швейцарії, назавжди залишивши Батьківщину. У такий спосіб він уник штрафу в 323 тис. франків золотом за демонтаж Вандомської колони в дні Паризької Комуни.
1888 – у Києві відкрили пам’ятник Богдану Хмельницькому.
1900 – відкрили Паризьке метро.
1901 – німецький лікар Роберт Кох висунув теорію, що переносником бубонної чуми є пацюки.
1908 – молодотурецька революція. Відновлення конституції в Османській імперії.
1918 – Омський уряд проголосив незалежність Сибіру, скасування всіх  більшовицьких законів, відновлення поміщицької власності на землю.
1936 – створено Інститут історії України АН УСРР.
1936 – прийнято рішення про створення Інституту історії України АН УСРР.
1944 – радянські війська звільнили в’язнів концтабору Майданек.
1951 – у Франції запрацювала штаб-квартира НАТО.
1952 – відбувся військовий переворот в Єгипті.
1965 – на екрани вийшла комедія Леоніда Гайдая Операція «И» та інші пригоди Шурика.
1966 – запустили першу чергу Кременчуцького нафтопереробного заводу.
1974 – повалено диктатуру «чорних полковників» у Греції.
1975 – Канада закрила свої атлантичні порти для іноземних рибальських кораблів.
1979 – духовний лідер Ірану аятолла Хомейні заборонив трансляцію музики у зв’язку з тим, що це розбещує молодь.
1980 – на космічному кораблі Союз-37 у космос вирушив перший космонавт з Азії – в’єтнамець Фам Туан.
1982 – ухвалене рішення про повну заборону вилову китів у комерційних цілях.
1990 – Леонід Кравчук обраний головою Верховної Ради УРСР.

Чи знаєте ви що:
Дещо про сон

  • рекорд на найдовшу відсутність сну складає 18 днів, 21 годину і 40 хвилин. Внаслідок такого неспання рекордсмен отримав галюцинації, параною, погіршення зору, проблеми з мовою, концентрацією і пам’яттю.
  • якщо вам досить п’яти хвилин, щоб заснути, значить, вам явно не вистачає сну. Ідеальний проміжок – між 10 і 15 хвилинами. Це означає, що ви достатньо сильно втомилися, але вдень ви себе відчували бадьорим.
  • новонароджена дитина – причина браку сну батьків. У перший рік його життя батьки втрачають 400-750 годин сну.
  • деякі учені вважають, що нам сняться сни для закріплення подій в довгостроковій пам’яті, тобто нам сняться речі, які варто запам’ятати. Інші вважають, що нам сняться елементи, які потрібно забути, – усунути спогади, які «засмічують» наш мозок, заважаючи розумовій роботі.
  • фаза швидкого сну допомагає розвинути розумові здібності. У недоношених немовлят 75 відсотків сну складає саме ця фаза сну.
  • розлив нафти з танкера «Принц Уїльям» в 1989 році, катастрофа шатлу «Челленджер» і аварія на Чорнобильській АЕС – всі вони пов’язані з людськими помилками, здійсненими через нестачу сну.
  • підліткам потрібно стільки ж сну, скільки і маленьким дітям – близько 10 годин, тоді як тим, кому за 65, – 6 годин. Для середнього віку – 25–55 років – оптимально  8 годин.