28 жовтня: це цікаво знати

Posted by

Для наших предків сад був не лише окрасою садиби, чи місцем для вирощування фруктів. Українці вірили, що сад оберігає оселю від злих духів.

У народі 28 жовтня вшановували Єфимію “болотиху”. Колись цього дня підмічали: “Як почнеться на Єфимку моква, то аж до морозів трива”. Цікаво, що у деяких регіонах України, зокрема на Поліссі, Єфимію ще називають Параскевою. У дохристиянські часи цього дня якраз вшановували попередницю Параскеви–п’ятниці Дану, а потім Мокошу, які охороняли та захищали рід, пологи та немовлят. Також їх вважали покровительками рукоділля. А тому у жертву цього дня їм приносили прядиво і полотно. А наступного дня починали великі роботи (ткання, вишивання, пошиття одягу). У п’ятницю, особливо 28 жовтня, заборонялося працювати голкою, ножицями, веретеном, бо цього дня душі покійних родичів відвідують свій рід, а тому працювати не варто – можна поколотися.

За церковним календарем 28 жовтня вшановують пам’ять преподобного  Евфімія (Юхима), який жив приблизно в IX столітті на території Палестини. При народженні отримав ім’я Микита і з’явився на світ у родині християн. Микита рано одружився, але у віці 18 років вирішив присвятити себе Богу, прийнявши постриг у монастирі на горі Олімп. Через деякий час отримав ім’я Евфімій після постригу, відправився в Афон, де жив там разом з відлюдником Йосипом. Згодом звістка про його сподвижництво стала поширюватися все більше. До Юхима згодом стали приходити паломники. Після того, як помер Йосип, Юхим заснував невелику чернечу громаду біля Салоників.

Іменинники 28 жовтня:
Валеріан, Іван, Лук’ян, Микита та Єфим.

28 жовтня народились:

1895 – Майк (Михайло) Йогансен, український поет. Автор збірок віршів “Д’горі”, “Революція”, “Пролог до комуни”, “Доробок”, «Ясен», та ін.

«Непереможні хмари-гори Ломились, падали, росли В архіпелаги неозорі. і птиці линули в імлі. То вчора думка гасла в морі її навіки завезли Все вище, вище, вище д’горі Сереброкрилі кораблі» (Майк Йогансен)

28 жовтня відзначається:

  • День звільнення України від фашистських загарбників
  • Міжнародний день анімації

Події 28 жовтня:

1913 – відкрито трамвайний рух у Вінниці.
1920 – країни Антанти підписали з Королівством Румунія «Бессарабський протокол», який віддавав Бессарабію Румунії.
1938 – 17 тисяч польських євреїв заарештовано у Третьому Рейху і відіслано до польського кордону. Польський уряд відмовляється їх прийняти. Вислані залишаються між двома країнами у таборі біженців.
1989 – Верховна рада Української РСР ухвалила закон про державний статус  української мови (Закон «Про мову в Українській РСР»).
1993 – Сенат Австралії визнав Голодомор в Українській СРР актом геноциду.
2007 – представлений список «100 геніїв сучасності, які живуть сьогодні» британської газети The Daily Telegraph. До нього увійшов український художник Іван Марчук.

Чи знаєте ви, що:

У долині, яка називається Долиною смерті, живе 15 видів птахів, 40 видів ссавців, 44 види плазунів, 13 видів риб та 545 видів рослин.

В Африці острови та напівострови займають лише 15 частину суші, в Азії – п’яту, а в Європі третину всієї площі.

Земля острова Кимолос, що входить до групи Кікладських островів в Егейському морі, складається з жирної мильної речовини, яку жителі острова з незапам’ятних часів використовують як мило. Вони миються їм і перуть білизну. Коли йде дощ, острів покривається мильною піною.