29 квітня: це цікаво знати

Posted by

29 квітня  вшановують пам’ять трьох мучениць Солунських — сестер Агапії, Хіонії та Аріни (Ірини).

Ірина, Агапія і Хіонія були рідними сестрами. Жили вони в кінці III століття в місті Аквілі, розташованому в північній Італії. Дівчата в юному віці осиротіли. Вони вели благочестивий спосіб життя і вирішили не виходити заміж.

За часів імператора Діоклетіана (час правління 284-305) сестер схопили та піддали різним катуванням. Дівчата мужньо витримали всі тортури. Під час їх мук відбулося кілька чудес, але мучителів це не зупинило. Ірину прокололи стрілами, а Хіонії і Агапію спалили на багатті. Тіла святих мучениць поховала свята Анастасія Узорішительниця.

Народні прикмети та повір’я на 29 квітня

Помічали, що на Ірину водою берега підмиває, тому у мельників з’являлася турбота, щоб не рознесло запруду. Підняття води відбувалося через те, що до цього часу починав танути лід біля берегів. Через це і прозвали Ірину «розрий берега».

Селянки в цей день готували на розсаду насіння, в ящики висаджували огірки і капусту: «Ірина розсадниця, час сіяти капусту на розсадниках».

  • зацвіла вільха – можна сіяти гречку
  • ліщина «запалала» – прикмета до того, що пора саджати ліс
  • яри «грають», а потім підмерзають – перешкод врожаю буде багато
  • якщо день сонячний, то розсаду капусти можна висаджувати в землю.
  • гучний грім – до багатого врожаю хліба.
  • якщо розвелося багато хрущів (жуків з пластичними вусиками), то буде засуха

Іменинники 29 квітня:
Галина, Леонід, Ірина, Ярина, Василина, Ніка.

29 квітня народились:

1872 – Теофіл Ріхтер – український та радянський музикант, викладач, композитор. Батько Святослава Ріхтера.

1909 – Леонід Верещагін – український і російський фізик, доктор фізико-математичних наук без захисту дисертації, академік. Автор розробки апаратури високого тиску для проведення наукових досліджень і технологічних праць. Під його керівництвом в СРСР вперше отримано синтетичні алмази.

1919 – Григорій Денисенко – учений, професор, доктор технічних наук, член-кореспондент АН УРСР. За його ініціативи вперше в СРСР було побудовано випробувальний полігон «Десна» з комплексного використання відновлювальних джерел енергії.

29 квітня відзначають:

    • День пам’яті всіх жертв застосування хімічної зброї.
    • Міжнародний день танцю.
    • Всеукраїнський день футболу.

Події 29 квітня:

998 – за наказом імператора Священної Римської імперії стратили  лідера повстання проти Папи Римського Григорія V патриція Кресчентіуса.

1429 – у ході Столітньої війни французькі війська, очолювані 17-літньою Жанною д’Арк, перемогли англійців у битві за Орлеан.

1624 – Людовик XIII призначив кардинала де Рішельє першим міністром Франції.

1648 – почалася битва під Жовтими водами між військами Речі Посполитої та українськими козацько-селянськими військами Богдана Хмельницького і його татарськими союзниками. Перша переможна битва в ході Національно-визвольної війни 1648–1654 років, що мала величезне політичне і воєнне значення для Богдана Хмельницького та самого ходу війни.

1661 – китайські війська зайняли острів Тайвань.

1676 – поблизу берегів Сицилії в битві з французьким флотом загинув знаменитий нідерландський адмірал Мікіель де Рюйтер.

1707 – окремий шотландський парламент було ліквідовано. Його депутати  влилися до складу англійського парламенту. Завершилося об’єднання  Королівства Англія та Королівства Шотландія в єдину державу — Королівство Великої Британії.

1770 – британський капітан Джеймс Кук уперше висадився в Австралії.

1854 – зіткнувся з американським судном і затонув німецький вітрильник «Фаворит»,  01 особа загинула.

1863 – у Російській імперії скасовані тілесні покарання і клеймування за рішенням суду.

1882 – у Берліні почала діяти перша у світі експериментальна лінія тролейбуса, побудована компанією Siemens & Halske, нині Siemens AG.

1897 – британський фізик Джозеф Джон Томсон повідомив про відкриття  електрона.

1913 – Гідеон Сундбек запатентував застібку-блискавку із зубчиками.

1915 – розпочались бої загонів УСС з російськими військами на горі Маківці в Карпатах.

1918 – на сесії Української Центральної Ради було схвалено Основний Закон Республіки; того ж дня Всеукраїнський з’їзд хліборобів за підтримки німців проголосив П. Скоропадського гетьманом України; того ж дня Чорноморський флот у Севастополі підняв українські прапори.

1931 – у СРСР проведена перша дослідна телетрансляція.

1933 – при ЦК ВКП(б) створена Центральна комісія з чищення партії.

1945 – американські війська звільнили в’язнів концтабору Дахау, стративши при цьому 122 охоронців табору.

1955 – ЦК Компартії України прийняв постанову про увічнення місць, пов’язаних з життям і діяльністю Тараса Шевченка.

1975 – останні американські війська покинули В’єтнам.

1975 – у Донецьку введена в дію найглибша в СРСР шахта імені Скочинського.

1982 – населення Китаю перевищило мільярд людей.

1990 – у Києві прийняте рішення про розпуск Української Гельсінської Спілки та створення на її базі Української республіканської партії.

1992 – національна збірна України з футболу провела свій перший матч в  Ужгороді проти збірної Угорщини в якому поступилася з рахунком 1-3, єдиний у цьому матчі гол господарів забив Іван Гецко, ставши першим бомбардиром збірної України. Цей день відзначається як Всеукраїнський день футболу.

1995 – на референдумі 95 % виборців Казахстану проголосували за продовження повноважень президента Нурсултана Назарбаєва до 2001 року.

2011 – весілля принца Вільяма та Кейт Міддлтон.

Чи знаєте ви, що:

Прародичі сучасних ракет з’явилися в Україні ще 1516 року. Робили їх з грубого паперу і настромлювали на довгі списи. Коли ракети підпалювали, вони страшенно шипіли, залишаючи позад себе шлейфи диму, а коли падали на землю, то підскакували, і кожна з них вибухала по шість разів, бо у гільзу з паперу вкладали шість мішечків з порохом.

Вперше цю зброю застосували козаки у бою з татарами над річкою Донець.