30 липня: це цікаво знати

Posted by

У народі вважали, що 30 липня – час блискавок і блискавиць, які віщували посуху та пожежі. Тому заборонялося дивитися на блискавці або без особливої потреби виходити з дому. Селяни саме в ці дні починали замислюватися про наступаючий холод. А спостереження за погодою віщували наступне: «Якщо гроза 30 липня трапилася – осінь теж буде дощовою», «Жаркий і сухий день 30 липня віщує малосніжну і холодну зиму».

За церковним календарем 30 липня відзначали пам’ять святої Маргарити Антіохійської і Лазаря Галісійського. Досі невідомо, чи жила Маргарита насправді. У переказі йдеться про те, що народилася вона в Антіохії в родині язичницького жерця на ім’я Едессій. Однак Маргарита не захотіла поклонятися ідолам і прийняла християнство, за що батько прогнав її з дому. Після цього Маргарита стає пастушкою, і доля розпоряджається так, що вона зустрічає римського префекта Олімврія. Зачарований красою дівчини, він пропонує їй одружитися з однією умовою – вона повинна відректися від Христа. Однак Маргарита відмовилася це зробити. Розгніваний Олімврій піддав Маргариту тортурам, а потім убив її.

Відомо, що в католицькій церкві Маргариту включають до списку 14 святих помічників – стародавніх святих, які допомагали людям при різних обставинах. У православ’ї Свята Марина відома під ім’ям Марини.

Іменинники 30 липня:
Марина, Магдалина, Леонід, Маргарита.

30 липня народились:
1889 – Олександр Шульгин – український політичний та державний діяч, історик-соціолог, публіцист, член Центральної Ради, перший міністр закордонних справ УНР, Голова уряду УНР в екзилі.

30 липня відзначають:
♦    
Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми.
♦    Міжнародний день дружби.

Події 30 липня:

1419 – Празька дефенестрація, вбивство гуситами членів міської ради Праги. Розпочався Гуситський рух — багаторічна боротьба народу Чехії проти феодальної експлуатації, німецького засилля та католицької церкви.
1502 – Христофор Колумб вперше зустрів представників народу майя.
1793 – у Канаді почалося будівництво Йорка (тепер Торонто).
1840 – Микола I заборонив використання назви «Білорусь», замінивши її на «губернії Північно-Західного краю».
1863 – До Київського цензурного комітету міністр внутрішніх справ Російської імперії Петро Валуєв надіслав таємний циркуляр проти української мови й українських видань, відомий як Валуєвський указ.
1895 – у Львові відкрили музей Наукового Товариства імені Т.Шевченка  (1951 року ввійшов до складу львівського державного Музею етнографії та художнього промислу).
1898 – у Москві урочисто відкрита перша міська каналізація.
1900 – у Британії заборонена дитяча праця в шахтах.
1920 – РНК прийняла постанову «Про ліквідацію мощів у Всеросійському масштабі».
1920 – створено Українську Військову Організацію під проводом Євгена Коновальця.
1941 – уряд СРСР та емігрантський польський уряд підписали угоду про взаємопідтримку у війні проти Німеччини й створення на території СРСР польських військових формувань.
1944 – РНК УРСР й ЦК КП(б)У прийняли ухвалу про заходи боротьби з дитячою безпритульністю й бездоглядністю в Україні.
1956 – на американських доларах з’явилося гасло «In God We Trust».
1974 – Квебек оголосив французьку мову єдиною офіційною.
1984 – на телеканалі NBC почався показ серіалу «Санта-Барбара».
2016 – американський парашутист Люк Айкінс успішно здійснив перший в історії стрибок з висоти 7600 м без парашута.

Чи знаєте ви, що:

1880 року в Одесі вийшла унікальна наукова розвідка польського і російського філолога Михайла Красуського «Древность малороссийского языка», де українська мова розглядається як праматір мов народів Індії та Європи. Маючи колосальні знання з багатьох мов, вчений дійшов висновку, що українська мова старша за грецьку, латинську та старослов’янську мови.

Аргументацію неординарної думки вчений розпочинає з доказів походження чисел, якими користуються арійські народи. Зокрема, число один (1), на думку Красуського, походить від українського «одвін», що з часом перетворилося на  один.

Аналогічно утворено назви чисел в італійській, грецькій, німецькій мовах, у санскриті  та т.ін. Автор порівняв і слова та їх звучання в індоєвропейських мовах. Наприклад, наші слова «багато», «був», «вітання», на санскриті звучать, як «багута», «бгу», «віта».

Один із висновків вченого: «… все, що я виклав, не припускає сумніву в тому, що як малоросійська, так і російська мови розвивалися самостійно». Тож твердження радянських та декотрих пострадянських вчених про старослов’янську мову, як основу мов українців, білорусів та росіян, можна сміливо піддавати сумніву.