4 жовтня: це цікаво знати

Posted by

«Як не з дощем, то з снігом», так лаконічно характеризували другий місяць осені наші пращури. Адже у жовтні дерева починають швидко скидати свої жовто-багряні шати. У лісах замовкає пташине багатоголосся, а левади та видолинки все частіше вкриваються сизою памороззю. Осінь запросила до господи свого другого брата, якого наші предки ще називали «грязень», «хмурень», «листопадник» та «зазимник».

У дохристиянські часи існувала ще одна назва другого місяця осені, що, можливо, найточніше передавала глибинну суть цієї найшанованішої нашими предками пори – «весільник». Адже за українською обрядовістю саме з Покрови, 14 жовтня, вже дозволялося справляти весілля. Чому саме з Покрови? Тому, що все життя давніх українців підлягало чіткій регламентації. Турбота про врожай, що починалася навесні: «Квітневої роботи на май не відкладай, то їстимеш коровай», продовжувалася влітку: «Червень тому зелениться, хто працювати не ліниться»,   «Хто в липні жари боїться, то взимку не має чим погріться» та «Серпневого дня зимовим тижнем не заміниш» – закінчувалася у вересні. І лише у жовтні, коли врожай вже зібрано, а ниву засіяно озиминою, селянин нарешті міг собі дозволити відпочити та влаштувати особисте життя. «У маю розумний жениться, а дурна заміж йде, а у жовтні розумна заміж іде, а дурний жениться».

У народі 4 жовтня, на Кіндрата, зазвичай читали замови, а також виконували обряди, які дозволяли сподіватися на родючий майбутній рік. Говорили, що в цей день обов’язково потрібно працювати, оскільки саме це обіцяє благополуччя, багато грошей найближчим часом. А про тих, хто доживши до 4 жовтня, ще легковажив із підготовкою до зими говорили: «Пустий господар по Кіндраті не має ще кожуха в хаті».

На Кіндрата приступали до робіт у стодолах. Ці двоповерхові споруди використовували для того, щоб молоти зерно. 4 жовтня молотники збиралися біля стодол, співали пісень та розмовляли. Роботи починалися опівночі з розведення багаття, жар від якого потім підсушував снопи. Обов’язковими стравами 4 жовтня для селян були: вівсяна каша та пироги.

Також підмічали, якщо цього дня дув різкий північно-західний вітер, очікували холодної та сніжної зими. Існувала ще одна прикмета: погода цього дня мала не змінюватись ще 4 тижні.

За церковним календарем 4 жовтня вшановується пам’ять Кіндрата – одного з 70 апостолів, який проповідував Слово Боже в I столітті на території Афін і носив сан єпископа. Згідно з переказами, багатьох людей він навернув до християнства, і це викликало ненависть з боку язичників. Тому, одного разу вони напали на Кіндрата і збиралися побити його камінням, але Кіндрат залишився живий, хоча й опинився у в’язниці, де помер від голоду. У переказі говориться, що смерть Кіндрата настільки вразила імператора Адріана, що він згодом видав указ, який забороняв судити людину без доказів. Крім цього в церкві відбуваються молебні на честь пресвітера Андрія і єпископа Іпатія.

Іменинники 4 жовтня:
Андрій, Агнія, Овсій, Мелетій, Кіндрат, Дмитро.

4 жовтня народились:

1891 – Юрій Клен (Освальд Бургардт) – український поет, перекладач, літературний критик. Автор збірки «Каравели», епопеї «Попіл імперій», есе «Спогади про неокласиків», перекладів з англійської, німецької, французької та інших мов.
1895 – Дмитро Андрусенко – український диригент, бандурист, педагог; організатор і диригент капел бандуристів. Майстер з виготовлення українських народних музичних інструментів (бандур, цимбал, сопілок).

4 жовтня відзначають:

  • Всесвітній День архітектора.
  • Всесвітній день тварин.
  • Міжнародний день лікаря.
  • Всесвітній тиждень космосу.

Події 4 жовтня:

1535 – надруковано першу англомовну Біблію («Біблія короля Якова»).
1582 – Папа Римський Григорій XIII оголосив про проведення реформи  календаря, яка мала за мету ліквідувати помилку в обчисленні дат: з моменту введення  юліанського календаря до XVI століття «набігла» різниця в 10 днів у порівнянні з астрономічною датою. Згідно з нововведенням Папи, після 4 жовтня 1582 року одразу ж наступало 15 жовтня. Новий календар отримав назву «григоріанського».
1675 – нідерландський фізик Хрістіан Гюйґенс запатентував кишеньковий  годинник.
1762 – у Відні відбулась прем’єра опери німецького композитора Крістофа Ґлюка  (1714–1787) «Орфей і Еврідіка».
1772 – під час церемонії у Львові Антон фон Перґен від імені імператорів Марії Терези та Йозефа II офіційно проголосив про повернення Королівства Галичини та Володимирії під владу монарха Королівства Угорщина, який мав право претендувати на Галицько-Волинське князівство — Руське королівство — з часів Середньовіччя.
1780 – після загибелі свого керівника члени експедиції британського  мореплавця Джеймса Кука повернулися на батьківщину.
1800 – у Луганську стала до ладу перша доменна піч в Україні.
1812 (21 вересня за ст. ст.) – в Криму заклали Нікітський ботанічний сад.
1830 – у результаті повстання в Брюсселі проти нідерландського короля  Вільгельма I Оранського було проголошено незалежність Бельгії.
1853 – розпочалася Кримська війна, Російською Імперією і союзницькими військами Османської імперії, Великої Британії, Французької імперії та Сардинського Королівства.
1875 – декретом австро-угорського цісаря Франца-Йосифа I засновано  університет  у Чернівцях (тепер Чернівецький національний університет імені  Юрія Федьковича).
1883 – вперше вирушив у рейс «Східний експрес», що з’єднав Османську імперію  з Західною Європою.
1890 – у Львові створено Русько-Українську Радикальну Партію — першу українську політичну партію.
1900 – розпочала роботу Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької Львівська опера.
1904 – у Швеції створено футбольний клуб «Ґетеборґ».
1910 – у Португалії скинуто королівську владу, країну проголошено  демократичною республікою.
1911 – у Лондоні введено в дію перший у світі ескалатор.
1916 – заснований Романов-на-Мурмані.
1927 – у Брюсселі за ініціативою Міжнародної організації праці засновано Міжнародну асоціацію соціального забезпечення.
1937 – у газеті «Правда» з’явилася критична стаття, згідно з якою українську мову потрібно більше наблизити до російської (див. Харківський правопис).
1941 – в ході Другої Світової війни німецькі війська зайняли місто Запоріжжя.
1947 – ЦК КП(б)У ухвалив рішення про створення 7 спеціальних груп НКВС для ліквідації борців за незалежність України, членів Центрального та крайових проводів ОУН.
1948 – Рада Міністрів СРСР прийняла ухвалу про виселення сімей «бандитських і націоналістичних елементів».
1957 – з космодрому Тюратам в Казахській РСР запущено перший у світі штучний супутник Землі під назвою «Супутник-1». ООН проголосив цей день Днем початку космічної ери людства.
1958 – із Лондона до Нью-Йорку розпочалися перші регулярні трансатлантичні  рейси реактивних літаків.
1965 – Папа Римський Павло VI видав буллу, якою зняв з євреїв звинувачення у смерті Ісуса Христа.
1968 – відбувся перший політ пасажирського літака Ту-154.
1989 – у Києво-Печерській лаврі відкрито духовну семінарію Руської Православної церкви.
1991 – лідери всіх республік СРСР, крім балтійських, підписали договір про економічне співробітництво.
1992 – Конфедерація народів Кавказу зажадала від Росії та Грузії визнання незалежності Чеченської республіки Ічкерія, Республіки Абхазія та Південної Осетії.
1993 – після 10-годинної атаки урядові війська взяли штурмом будівлю Верховної Ради РФ. Були заарештовані лідери антиєльцинської опозиції.
1994 – У Швейцарії спалили себе 48 членів секти «Орден Храму Сонця».
2001 – британські вчені розшифрували генетичний матеріал бактерії, що викликає чуму.
2001 – катастрофа пасажирського літака Ту-154 авіакомпанії «Сибір» над Чорним морем під час навчальних стрільб ПС ЗС України.

Чи знаєте ви, що:

Цікаві факти про собак

  • Собаки здатні розрізняти кольори. Їх світ не є чорно-білим. Однак їх колірна гамма не така широка, як у людини.
  • У собак дуже розвинена здатність до сприйняття запахів. Вони відчувають аромати в тисячі разів краще ніж людина.
  • Собаки — дуже гарячі тварини, середня температура їх тіла — 38,5. На жаль, ця температура комфортна для бліх, у зв’язку з чим важливо час від часу перевіряти вашого вихованця на наявність паразитів.
  • Шум грози часто викликає біль у вухах собаки. Якщо ви бачите, що ваш вихованець злякався грози, насправді це може бути реакція на біль у вухах.
  • Чи знаєте ви, що собаки не пітніють через шкіру? Їх піт виходить назовні через подушечки лап і швидке дихання.
  • Рівень інтелекту собаки такий же, як у дворічної дитини.
  • Собаки здатні запам’ятати понад 250 слів і жестів, вони можуть рахувати до 5 і вирішувати найпростіші математичні завдання.
  • Собаки не люблять, коли їх обіймають і гладять по голові — це вважається ознакою домінування. Якщо хочете приголубити собаку, погладьте йому бік.
  • У США розташована єдина у світі церква для собак. Її побудував в XIX столітті художник Стефан Ханеке в знак подяки своїм п’яти лабрадорам, які допомогли йому перемогти важку хворобу.
  • Собачий сміх таке ж природне і часте явище, як і людський. Собаки сміються також, як люди, тільки замість «ха-ха» вони вимовляють «х-х». Найчастіше наші вихованці сміються під час гри та при зустрічі з господарем.
  • Шоколад є отрутою для собак. У ньому містяться речовини, які викликають ураження їх центральної нервової системи.
  • Собаки можуть розрізняти ультразвуковий свист. Дізнавшись про це, Пол Маккартні вставив цей звук в одну з пісень спеціально для свого собаки.
  • У світі налічується 703 породи собак.
  • Власники собак рухаються на 66% більше, ніж інші люди.
  • В Ірані забороняється тримати собак в якості домашніх тварин, як заведено у нас. Виняток становлять собака-мисливець і собака-охоронець житла.
  • Кожен десятий день ацтеки та індіанці племен майя присвячували собакам.
  • Першими собаками (у звичному для нас розумінні) були приручені вовки.
  • Собаки з довгим тілом та короткими лапами, такси, були виведені для полювання за борсуками.
  • Напевно, всі знають, що цуценята народжуються глухими та сліпими. Тому перше чуття, яке у них розвивається — це дотик. Все тіло чотириногих вихованців покрите нервовими закінченнями, що допомагають їм у цьому.
  • Цілих 18 видів різноманітних м’язів керують вухами собаки.
  • Собака може «впізнати» свої мітки через рік після того, як позначила.
  • Собаки породи Чихуахуа є одними з довгоживучих порід — більшість тварин доживають до 18 років.
  • Породисті собаки схожі на своїх власників. Психологи окремо сфотографували 45 собак та їх власників, а потім попросили, щоб 28 суддів співвіднесли людей з їх псами. Вони відгадали правильний зв’язок в 16 з 25 випадків. Дослідники зробили висновок, що власники мали тенденцію підсвідомо вибирати собак, які в деякому роді мали схожість з ними.
  • Нюх у собак дуже розвинений. Собака постійно обнюхує повітря, землю і прилеглі об’єкти для того, щоб зорієнтуватися у просторі. Нюховий центр головного мозку розташовується на лобі собаки відразу над очима. У різних собак рівень нюху різний. Відомо, що в цілому собака розрізняє приблизно півмільйона запахів, в той час як людина — всього кілька тисяч.
  • Дві собаки пережили крах Титаніка — шпіц і пекінес.
  • Собаки-поводирі не відрізняють червоний сигнал світлофора від зеленого. Тому вони орієнтуються по потоку руху.
  • Коли собаки породи грейхаунд беруть участь у перегонах, то 75% часу вони перебувають в польоті над землею.
  • В Індії створено службу знайомств для собак. Місцеві любителі тварин створили для своїх вихованців службу знайомств. На інтернет-сайті розміщуються фотографії та опис собак, яким поки не вдалося знайти пару. Господар може вибрати партнера, який підходить його улюбленцю, і влаштувати їм зустріч. Ініціатива користується величезною популярністю. За допомогою цієї служби другу половину знайшли сотні тварин.