5 жовтня: це цікаво знати

Posted by

У народі 5 жовтня, в день Фоки, підмічали: «Якщо листя до цього часу ще не опало, то сніг мав покрити землю пізно; а якщо дерева вже стояли голі, то наприкінці січня очікувалася тривала відлига. Якщо ж листя починає жовтіти зверху, то це ще й означає ранню весну».

За церковним календарем в цей день вшановує пророка Йону і священномученика Фоку Синопського, єпископа. Інші назви свята: «День Іони», «День Фоки», «Фока-вітроградарь», «Листопадна», «Листодер».

Православні християни 5 жовтня вшановують пам’ять пророка Йона (Іона). Відповідно до Священного Писання, одного разу Господь велів Іону відправитися в місто, щоб проповідувати. Але замість цього він вирішив поїхати в іншу подорож, та сів на інший корабель.

Під час мандрівки почалася буря, і моряки вирішили кинути жереб, щоб зрозуміти, з чиєї вини до них прийшла біда. Жереб упав на Іону, після чого він зізнався, що порушив Божий указ. Тоді він попросив кинути його в воду — і буря вщухне, що моряки й зробили. У море Іону поглинув великий кит, в череві якого проповідник пробув 3 дні та 3 ночі, безперестанку молячись, після чого був викинутий на берег в цілості й неушкодженості.

Також 5 жовтня українці вшановують пам’ять мученика Фоки, який вважається покровителем потопаючих і захисником від пожеж. Він єпископом в зрілі роки та проповідував християнство, йому вдалося навернути до віри безліч язичників. Постраждав під час гонінь, організованих імператором Траяном, який змушував Фоку відректися від своїх переконань.

Іменинники 5 жовтня:
Петро, Феофан, Федір, Макар, Іона.

5 жовтня народились:

1887 – Олекса Синявський – визначний український мовознавець і педагог, провідний діяч у нормуванні української літературної мови (1917–1933), фактичний редактор остаточного тексту «Українського правопису» (1927). Репресований.
1909 – Богдан-Ігор Антонич – український поет, прозаїк, перекладач, літературознавець. Автор збірок поезій «Привітання життя», «Велика гармонія», «Три перстені», «Книга Лева».
1930 – Павло Попович – льотчик-космонавт СРСР №4, перший українець у космосі, двічі Герой Радянського Союзу.
1940 – Володимир Забаштанський – український поет, перекладач. Автор поетичних збірок «Наказ каменярів», «Віра в людину», «Запах далини», «Жага життя» та ін.

5 жовтня відзначають:

  • Всесвітній день вчителя (свято засновано ЮНЕСКО у 1994 році).

Події 5 жовтня:

1143 – за Саморським договором Леонське королівство визнало Португалію королівством.
1594 – почалося антифеодальне народне повстання під проводом Северина Наливайка.
1918 – у Києві почалися переговори про входження Криму до складу України.
1933 – режисер Лесь Курбас звільнений з харківського театру «Березіль» за «націоналізм».
1939 – кінець польсько-німецької війни.
1941 – у Києві утворено Українську національну раду на чолі з Миколою Величківським, до складу увійшли  М. Капустянський, О. Бойдуник, О. Кандиба-Ольжич.
1910 – в Королівстві Португалія встановлена демократична республіка.
1962 – випущений перший сингл групи The Beatles – ”Love Me Do”.
1988 – населення Чилі проголосувало проти продовження президентських повноважень Августо Піночета.
2000 – скинуто режим Слободана Милошевича в Югославії.
2009 – вийшов на екрани України фільм «Las Meninas» (режисер Ігор Подольчак, Україна, 2008).

Чи знаєте ви, що:

Соціальні психологи з Чехії протягом 20 років вивчали міцність і особливості 12 тисяч шлюбів, укладених у тому або іншому місяці року.

За результатами досліджень, шлюб взятий у жовтні, вони назвали шлюбом випробувань. Міцність шлюбу перевіряється різноманітними випробуваннями  – від слави одного з подружжя до втрати дітей. Якщо у родинних стосунках є і кохання, і розрахунок, тоді шлюб довговічний.

Найміцніші шлюби, на думку вчених, грудневі. Їх назвали «шлюбами зростаючого кохання». Зірка кохання загоряється поступово, але горить усе життя. У грудневому шлюбі менше розлучень, ніж у шлюбах, укладених в інших місяцях року.