6 травня: це цікаво знати

Posted by

6 травня ми відзначаємо одне з найбільших весняних свят на честь Юрія (Георгія) Змієборця – святого мученика і воїна, патрона руських (українських) князів. Святий Георгій є однією з найвідоміших постатей у християнському світі.

У народі Георгія Змієборця вважали насамперед захисником свійських тварин, особливо корів. А тому цього дня майже скрізь в Україні виганяли на пасовиська худобу з різними обрядами. На думку дослідників, Юрій замінив дайбозького Ярила. Це підтверджує і той факт, що хоч святого Георгія вшановують щонайменше два рази на рік, все ж головним святом вважається саме весняне. У різних регіонах України були щодо цього свята свої традиції. Однак, найпоширенішими вважалися такі: перед вигоном господарі годували тварин квітками – юрочками, аби тварини давали багато молока, виганяли корів обов’язково після сходу сонця «щоб зрання відьма не зашкодила» та, звичайно, молилися до святого Георгія, аби він беріг худобу.

За народним повір’ям, Єгорій (Георгій, Юрій) Весняний володіє чарівними ключами, котрими відмикає весняну землю і випускає росу, від чого розпочинається бурхливий ріст трав: «Єгорій землю відмикає». У цей час прилітають ластівки: «Ластівка прилетіла, скоро грім загримить».

Юрій багатий також на прикмети, пов’язані з погодою та врожаєм. Зокрема, підмічали: «Юрій – з теплом, то Микола (22 травня) – з кормом», або ж: «На Юрія мороз, то вродиться овес».

За церковним календарем 6 травня вшановують великомученика Георгія Побідоносця (Юрія Переможця); мученицю царицю Олександру; мучеників Анатолія і Протолеона.

Народні прикмети та повір’я на 6 травня:

  • якщо чути голос птаха – погана прикмета на врожай.
  • редьку треба сіяти на Юрія, щоб була соковитою.
  • якщо на Юрія буде буря, то буде мокре літо.
  • закувала зозуля до Юрія – на поганий врожай.
  • якщо хрущі з’являються у великій кількості, то це ознака доброго врожаю на просо.
  • якщо багато хрущів навесні, то літо буде гарне, не дуже дощове.
  • якщо хрущі з’явилися заскоро, ще у квітні, то травня чекай дощового.
  • по кульбабі можна дізнатися погоду, бо перед похолоданням квіточки в цієї рослини завжди закриваються.
  • сильний дощ іде — багато трави виросте.
  • дощ — до щедрого врожаю злакових культур, але ось гречка не вродить цього року.
  • комарі у зграї збиваються — до потепління.
  • побачити вранці росу — до хорошого врожаю проса.
  • безвітряний ясний ранок — добрий знак. Ранні посіви — вдалі, збір врожаю з них буде великим.
  • якщо з 6 на 7 травня ніч тепла, то хліб дозріє до перших морозів.
  • південний вітер — до багатого врожаю, північний — до ранніх заморозків восени.

Іменинники 6 травня:
Юрій, Єгор, Георгій, Олександра, Анатолій.

6 травня народились:

1899 – Лев Каплан – український художник, графік реалістичного напряму. Автор численних плакатів, ілюстрацій до книжок, карикатур.

Події 6 травня:

1686 – Московія і Польща уклали «Вічний мир», за яким Гетьманщина була поділена між Московським царством і Річчю Посполитою, а частина центральних земель повинна була стати безлюдною. Сусідні держави в черговий раз між собою ділили українські землі. Підписана угода підтверджувала умови Андрусівського перемир’я 1667 р. Він закріпив за Росією Смоленськ з околицями, Лівобережну Україну з Києвом, Запоріжжя і Сіверську землю з Черніговом та Стародубом. «Вічний мир» 1686 р. насправді був початком анексії українських територій.

1742 – у Москві відбулася коронація російської імператриці Єлизавети Петрівни.

1833 – у США зроблено перший сталевий плуг.

1840 – Англія випустила свою першу поштову марку, однопенсову Королеву Вікторію («Чорний пенні»).

1863 – закінчилася битва під Чанселорсвіллом.

1872 – в Англії засновано футбольний Кубок.

1889 – у Парижі завершено будівництво Ейфелевої вежі.

1920 – завершився Перший зимовий похід Армії УНР, за час якого армія пройшла 2500 км, воюючи проти білих і червоних, попри хвороби та холод, вистояла і вдало виконала завдання.

1937 – у штаті Нью-Джерсі (США) при приземленні вибухнув найбільший у світі німецький трансатлантичний цепелін-велетень дирижабль LZ 129 «Гінденбург», через що загинуло 35 людей (13 пасажирів та 22 чоловіка обслуги). Ця подія поклала кінець епосі дирижаблів. Цепелін мав розмір понад 240 метрів завдовжки та важив 242 тони.

1941 – у СРСР прийнято постанову про обов’язкове працевлаштування інвалідів війни.

1944 – британці випустили із в’язниці Магатму Ґанді.

1953 – американський хірург Джон Гібон першим успішно застосував «штучне серце-легені».

1958 – в Уельсі відбулася остання смертна кара

1968 – у зв’язку з вуличними боями у Парижі французька влада закрила університет Сорбонна.

1987 – на літаку Ан-124 встановлено світовий рекорд дальності перельоту по замкнутому маршруту (20150,92 км).

1990 – відкрито державний кордон між Молдовою та Румунією.

1991 – український стрибун із жердиною Сергій Бубка в Японії установив світовий рекорд, стрибнувши на 6 м і 7 см.

1992 – прийнято конституцію республіки Крим.

1994 – урочисто відкрито тунель під Ла-Маншем між Францією й Великою Британією — Євротунель.

Чи знаєте ви, що:

Ім’я Георгій (Юрій, Єгор) має давньогрецьке походження та означає «хлібороб». Найвідоміший носій цього імені – святий Георгій, переможець злісного дракона, був наділений найкращими людськими якостями: мужністю та відвагою, рішучістю і любов’ю до людей.

На щастя, більшість Георгіїв теж мають ці риси характеру. Вони хоробрі, добрі, щедрі, стійкі та наділені тонким почуттям прекрасного. Навіть копаючи картоплю, Георгій залишається стильним і елегантним. Його чарівність полонить з першого погляду. Та й сам Георгій до сивого волосся залишається справжнім романтиком. Його обраниці забезпечені серенадами під місяцем, мільйонами яскраво-червоних троянд і дорогими подарунками. Але його почуття так само швидко зникають, як і з’являються, якщо крім привабливої зовнішності у пані не виявиться інших достоїнств. У шлюбі з ним жити легко і приємно. Він охоче займається господарством, але зовсім не претендує на роль «урядника»: йому навіть простіше, якщо дружина візьме на себе сімейну бухгалтерію і право останнього слова. Єдине, що може гнівати його, – це брехня, навіть найменша.