11 грудня: це цікаво знати

Posted by

11 грудня вшановується пам’ять трьох мучеників – Василя, Стефана, Григорія. Наші предки за цим днем передвіщали погоду на майбутнє літо: якщо сухо і холодно цього дня – на спекотне літо, а якщо день теплий – на холодне літо. Також звертали увагу на сніг: якщо він випав цієї ночі, то буде лежати, а якщо вдень – не затримається. У минулі часи була традиція 11 грудня слухати воду в криницях: якщо чути плескіт, значить і гроші будуть водитися.

За церковним календарем 11 грудня вшановують пресвятого мученика і сповідника Стефана Нового.

За переказами, преподобний мученик Стефан Новий народився 750 року в Константинополі від благочестивих батьків, за їхніми молитвами. Сама Пресвята Богородиця з’явилася матері його і обіцяла, що у неї буде син, як вона і просила. Зростаючи, юнак показав себе досить ґречним і особливо полюбив читання творів св. Іоанна Златоуста. Батьки віддали його до пустелі на гору Авксентієву, в Віфінії, до старця Іоанна. Стефан прославився подвигами, а біля печери, де він жив, утворилася обитель.

Іменинники 11 грудня:
Василь, Григорій, Федір, Степан, Серафим.

11 грудня народились:

1872 – Андрій Яковлів – український історик права, автор численних праць зі звичаєвого, цивільного, карного, морського права, громадський і політичний діяч.
1883 – Андрій Сапєгін – український ботанік, селекціонер. Один з організаторів Одеської селекційної станції та Одеського сільськогосподарського інституту, один з керівників Інституту генетики АН СРСР, директор Інституту ботаніки АН УРСР. Одержав кілька високопродуктивних сортів озимої пшениці.

11 грудня відзначають:

  • Всесвітній день хворих на бронхіальну астму.
  • Міжнародний день гір.

Події 11 грудня:

220 – Цао Пі примусив імператора Сянь Хань зректися престолу династії Хань. Утворилася імперія Цао Вей. Починається період Трьох царств.
361 – Флавій Клавдій Юліан вступив у Константинополь як єдиний імператор Римської імперії.
969 – імператор Никифор II Фока вбитий своєю дружиною Феофанією і її коханцем, який невдовзі став імператором Іоанном I Цимісхієм.
1098 – хрестоносці Боемунда Тарентського і Раймунда Сен-Жильського штурмом заволодіти сирійською фортецею Мааррет-ен-Нууман.
1474 – Ізабелла I Кастильська коронована королевою Кастилії та Леону.
1282 – битва при мості Оревінд: Ллівелін III ап Гріфід, останній принц Уельський, вбитий в Cilmeri, недалеко від Builth Wells, Уельс.
1602 – несподівана атака об’єднаних загонів Карла Еммануїла I, герцога Савойського і Філіпа III Іспанського, відбита мешканцями Женеви. У пам’ять про цю подію засноване щорічне свято «де l’Escalade».
1618 – в селі Деуліно, поблизу Троїцько-Сергіївського монастиря (тепер місто Сергіїв Посад Московської області) після спроби польського королевича Владислава захопити Москву, укладене перемир’я між Московським царством і Річчю Посполитою на 14,5 років у війні за українські та білоруські землі.
1648 – вночі повстанці захопили київський замок. Початок козацького повстання на Київщині.
1688 – Славна революція: Джеймс II Англійський, намагаючись втекти до Франції, нібито кидає велику державну печатку в Темзу.
1694 – Франциск I став князем Парми.
1708 – війна за іспанську спадщину: капітулювала фортеця Ліль.
1769 – у Великій Британії запатентували жалюзі.
1785 – імператор священної римської імперії Йосиф II видав патент про легалізацію масонських лож, та їх права.
1789 – засновано університет Північної Кароліни.
1792 – Французька революція: короля Людовик XVI притягнуто до суду за державну зраду Національній Конвенції.
1813 – VI антифранцузька коаліція: Наполеон Бонапарт уклав сепаратне перемир’я з Іспанією.
1815 – сенат США створює спеціальний комітет з фінансів і єдину національну валюту — долар США.
1816 – Індіана проголошена 19 штатом США.
1829 – в головному соборі Мадрида укладено шлюб короля Іспанії Фердинанда VII з герцогинею сицилійською Марією-Христиною.
1844 – в Бостоні дантист Горас Веллс вперше використав закис азоту, як анестетик у стоматології.
1848 – революція в Угорщині: ескадрон 2-го уланського полку на чолі з підполковником Владиславом Тхужніцьким, за підтримки батальйону гонведу затримав і успішно відбив атаку австрійського корпусу фельдмаршала Франца фон Шліка після поразки угорців у битві під Кошицями.
1852 – у Парижі відкрили найстаршу з нині чинних циркових споруд.
1852 – папа римський Пій IX дозволив заснувати загребську римо-католицьку метрополію.
1862 – громадянська війна в США: розпочалась перша битва під Фредеріксбургом.
1866 – стартувала перша трансатлантична вітрильна регата.
1865 – Венізелос Руфос утретє став прем’єр-міністром Греції.
1868 – парагвайська війна: бразильські війська перемогли парагвайську армію в битві при Авей.
1868 – у Санкт-Петербурзі представники 19 країн Європи підписали декларацію «про заборону застосування вибухових та запалювальних куль».
1871 – у Петербурзі відкрилася перша виставка художників-передвижників.
1873 – засновано Наукове товариство ім. Т.Г.Шевченка (НТШ).
1888 – крах французької акціонерної компанії «PANAMA», створеної для спорудження Панамського каналу.
1894 – у Парижі відкрили першу у світі автовиставку, у якій брало участь 9 фірм.
1899 – англо-бурська війна: У битві при Магерфонтейном бури на чолі з генералом Пітом Кроньє завдати поразки британцям під командуванням лорда Метуена, що намагалися зняти облогу з Кімберлі.
1907 – будівлю парламенту Нової Зеландії майже повністю знищено пожежею.
1914 – у Києві за зв’язки з австрійським урядом російська поліція заарештувала українського історика Михайла Грушевського.
1915 – перший президент Китайської республіки Юань Шикай проголосив себе імператором.
1917 – Перша світова війна: британські війська на чолі з генералом Алленбі входять до Єрусалиму без бою. В місті оголошено воєнний стан.
1917 – вночі сили УНР придушили сплановане на цей день повстання більшовиків у Києві, викривши та заарештувавши червоних ватажків. Збільшовичені військові частини вислані ешелонами за межі України.
1918 – в Одесу вступили війська української Директорії.
1919 – створено Всеукраїнський революційний комітет (ревком) на чолі з Григорієм Петровським.
1920 – ірландська війна за незалежність: В помсту за засідки ІРА, британські війська спалили та пограбували багато приватних будинків у місті Корк.
1921 – в селі Гребінки Білоцерківського повіту Київської губернії ЧК  заарештовано отамана Перепилицю.
1924 – у Харкові відкрилася Всеукраїнська партійна нарада виробничих осередків.
1936 – король Великої Британії Едвард VIII зрікся престолу, оскільки парламент і церква не схвалили його наміру одружитися з двічі розлученою американкою Волліс Ворфілд-Сімпсон.
1936 – Італію виключили з числа членів Ліги Націй.
1937 – Сталін у Великому театрі (Москва) вимовив крилату фразу: «Депутат — слуга народу».
1941 – Третій Рейх та Італія оголосили війну США.
1944 – відділ УПА атакував радянські держустанови та казарми НКВС в Яремчі на Станіславщині.
1946 – американський мільярдер і філантроп Джон Рокфеллер подарував 18 акрів землі у Нью-Йорку для будівництва штаб-квартири ООН.
1946 – створено Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).
1946 – у Великій Британії запатентували перший програмувальний комп’ютер.
1957 – музикант Джері Лі Льюїс одружився з 14-літньою кузиною. Довідавшись про це, американська публіка бойкотувала його записи.
1961 – американський авіаносець доправив у Сайгон бойові гелікоптери — почались перші прямі постачання зброї уряду Південного В’єтнаму у боротьбі з червоними партизанами.
1963 – Френк Сінатра заплатив викуп у $240 тисяч за свого сина.
1972 – Юджин Сернан і Гаррісон Шмітт (астронавти космічного корабля «Аполлон-17») востаннє (станом на 2012) вийшли на поверхню Місяця, провівши у долині Таурус-Літтров 75 годин. Це була 6-а в історії висадка людей на Місяць.
1979 – біля будинку дипломатичного представництва СРСР при ООН у Нью-Йорку підірвано саморобну бомбу. Ніхто не постраждав.
1981 – лондонський Біг Бен зупинився від холоду (о 12:27).
1988 – поблизу Ленінакана, під час заходу на посадку розбився «Іл-76» із командою рятувальників, які летіли на допомогу жертвам землетрусу у Вірменії. Всі 78 пасажирів та екіпаж загинули.
1991 – Україна оголосила про встановлення дипломатичних стосунків з колишніми республіками СРСР.
1991– незалежність України визнала Республіка Словенія.
1993 – тріумф репера Снупа Дога (його дебютний альбом Doggy Style очолив чарт США).
1993 – вітальну телеграму Хрущова Гагаріну (12 квітня 1961) на аукціоні у Нью-Йорку продали за $ 68 500 (світовий рекорд вартості телеграм).
1994 – російські війська вторглися в Чечню.
1997 – ухвалили Кіотський протокол — міжнародну угоду про обмеження викидів в атмосферу парникових газів.
1998 – аеробус A310-200 «Тайських авіаліній» зазнав катастрофи біля аеропорту  «Сурат Тані» (Таїланд), загинула 101 людина.
2000 – музикант Річард Ешкрофт одержав виробничу травму, упавши зі сцени в Бірмінгемі та зламавши два ребра.
2000 – в Австралії почався судовий процес проти 9 авіакомпаній, які не попередили пасажирів про можливість виникнення тромбозу під час польоту.
2003 – в Україні почав роботу перший кінодистриб’ютор артхаусного кіно  — «Артхаус Трафік».
2003 – в Європі спамерів оголосили злочинцями.
2013 – невдала спроба розгону Євромайдану у Києві силами Беркуту та спецпідрозділів міліції.

Чи знаєте ви, що:

Цікаві факти про Карпати

Найвисокогірніше місто – це Рахів. Середній показник висотності становить 820 м над рівнем моря. У цього міста є ще один рекорд – найбільший перепад висоти між вулицями в 600 м: найвища 1000 м, найнижча (400 м).

Найглибше розташована лікарня – у селі Солотвино Закарпатської області. В Солотвино понад 200 років добувають сіль вищої категорії. У 1968 році співробітники Ужгородської філії Одеського НДІ курортології вирішили використати мікроклімат копалень для лікування хворих на бронхіальну астму. І відкрили алергологічну лікарню на 250 місць. Підземні палати розташовані на глибині 206 і 282 м від поверхні землі у товщі соляного пласта.

Палеонтологічна знахідка на території Карпат – це, географічне місце викопної фауни в селищі Старуня, яке стало відомим на весь світ. В 1907 році тут випадково було знайдено рештки тварин кінця льодовикового періоду.

Найдовший залізничний тунель на відрізку Скотарське – Бескид, довжина якого 1747 м, споруджений в 1887 році.

Найвисокогірніша будівля знаходиться на вершині гори Піп Іван. Це кам’яна коробка, що свого часу була метеоролого-астрономічною обсерваторією. Відкриття відбулося влітку 1938 року.

Найбільший кам’яний залізничний міст знаходиться у смт Ворохта, побудований в 1895 році. При довжині 130 м проліт становить 65 м. Це є один з найбільших кам’яних мостів у цілому світі.

Найвисокогірніша спортивна споруда знаходиться неподалік смт Ясиня. На висоті 1450 м розташована спортивно-тренувальна база «Драгобрат».

Духовий музичний інструмент – трембіта, яка становить собою дерев’яну трубу без бокових отворів і сягає 4 м по довжині. Зустрічається здебільшого на Гуцульщині, Буковині та на Бойківщині. Діапазон трембіти – до 2,5 октав, чутність звуку – понад 10 км.

Найбільше гірське озеро – Синевир на Межигірщині на Закарпатті. Площа озера 7 га, глибина майже 24 м. У народі його називають «синім оком» або «карпатською Ріцею». Висота 989 м над рівнем моря.

Біля м. Хуст на Закарпатті є єдине місце в Україні, де в природних умовах ростуть білосніжні нарциси вузьколисті. Це місце називається «Долина нарцисів». Мальовнича долина займає площу 80 га, вкрита суцільним килимом квітів, оперезана пологими гірськими схилами і є пам’яткою природи.

«Кам’яні врата». Поблизу селища Мала Уголька, що в Тячівському р-ні Закарпатської області, в однойменній долині є незвичайна скеля, яка становить собою своєрідний карстовий міст у вапняках юрського часу, завширшки 10 і заввишки 3 м. Ця геологічна пам’ятка природи має не тільки пізнавальне, але й наукове значення як досить оригінальна форма карсту.

Також в Карпатах можна зустріти скелі з «ієрогліфами». Побачити такі «ієрогліфи» можна поблизу с. Середнього Водяного, що на Рахівщині. На східному схилі гори Бужора виходять відкладення міоценового віку, представлені прошарками пісковиків, аргілітів та алевролітів. На поверхні пісковиків збереглися хвилеподібні знаки, які свідчать про хвилювання стародавнього моря, а на вигляд вони нагадують ієрогліфи.

Найдовговічніше дерево в Україні – це тис ягідний. Вік цього релікта може досягати 4 тисяч років. У минулому він зустрічався по всій лісовій зоні Європи, але був знищений через цінну деревину, – адже недарма його називають «королівським» чи «негній-деревом». До рекордсменів-довгожителів також належить кедр європейський – до 3 тисяч років.