2 січня: це цікаво знати

Posted by

У народі 2 січня вшановується пам’ять святого Ігнатія Богоносця. Погода цього дня вказує, яким буде серпень. Наші пращури помітили: наскільки сильний мороз, настільки буде спекотно влітку. А якщо є іній на деревах, то погода найближчими днями буде ясною. У минулі часи був звичай на Ігнатія навколо дому обносити ікони, захищаючи таким чином дім від зла. У цей день садівники трясуть плодові дерева на хороший урожай.

За церковним календарем 2 січня відзначають Передсвято Різдва Христового та вшановують священомученика Ігнатія Богоносця.

Він прийняв смерть за Ісуса Христа і врятував тим самим інших християн від страти.

Легенда розповідає, що в дитинстві Ігнатій побачив Спасителя. Після цієї зустрічі маленький хлопчик почав нестанно молитися, прославляти його ім’я в усіх своїх промовах. Через деякий час він став учнем Івана Богослова, а вже в зрілому віці зайняв місце єпископа Антіохійського. Під час кожної своєї проповіді він укріплював душі вірян закликами не боятися смерті від язичників.

Після того, як імператор Траян отримав перемогу над скіфами, він приказав принести язичницьким богам жертви. Ігнатій відмовився цей наказ виконувати, за що його направили до Риму, щоб там, на арені цирку, стратити.

Тіло святого роздерли на арені цирку дикі звірі, проте його серце залишилося недоторканим. Очевидці стверджували, що на його внутрішній стороні був напис “Ісус Христос”.

Іменинники 2 грудня:
Данило, Іван, Ігнатій, Філогоній.

2 січня народились:

1841 – Кость Михальчук – український мовознавець та етнограф, заклав основи української діалектології. Він зумів виокремити три основні групи говорів української мови.
1841 – Тадей Рильський – етнограф, економіст, педагог, член Старої Громади. Автор праць про Коліївщину, побут і звичаї українського народу.
1882 – Ярослав Пастернак – видатний український археолог, автор «Археології України».
1890 – Михайло Голинський – український оперний співак.
1892 – Всеволод Задерацький – український композитор і піаніст, педагог.
1892 – Ярослав Пастернак – видатний учений, один із засновників української археології. Знайшов поховання князя Ярослава Осмомисла. Основна праця – «Археологія України».
1901 – Григорій Козаченко – український актор, народний артист України.
1917 – Богдан Лончина – український громадсько-релігійний діяч, голова  Українського Патріархального світового об’єднання, професор.
1926 – Віра Вовк – українська поетеса, прозаїк, літературознавець, перекладач у Бразилії.
1928 – Галина Яблонська – українська акторка, народна артистка УРСР.
1931 – Микола Давидов – український баяніст і педагог, заслужений діяч мистецтв України.
1932 – Любомир Винар – відомий український історик, голова Українського історичного товариства, дійсний член НТШ, Української Вільної Академії наук, Американської історичної асоціації, головний редактор журналу «Український історик», автор наукового напрямку «грушевськознавство».
1936 – Володимир Когут – український хореограф, заслужений діяч мистецтв України.
1936 – Андрій Крижанівський – український письменник.
1938 – Анатолій Самойленко – український математик, академік НАН України.
1941 – Володимир Ганулич – український письменник-прозаїк.
1941 – Олександр Мокровольський – український поет, перекладач.
1950 – Надія Гуменюк – українська поетеса, прозаїк, публіцист.
1953 – Михайло Демцю  – український художник-постімпресіоніст, народний художник України.
1975 – Владислав Ващук – український футболіст, захисник.
1975 – Олександр Шовковський – український футболіст, воротар.

Події 2 січня:

1610 – у Битчанському замку проходить суд над підручними графині Елізабет Баторі, племінниці короля Стефана Баторія. Обвинувачені катували й убивали сотні сільських дівчат, аби пані купалася в крові з оздоровчою метою.
1649 – козацьке військо Богдана Хмельницького повернулося до Києва після походу в Західну Україну.
1788 – Джорджія стала 4-им штатом Сполучених Штатів Америки.
1796 – у Росії скасована стаття 15 Жалуваної грамоти, що забороняла тілесні покарання для дворян.
1835 – у Габрово відкрилася перша в Болгарії світська школа.
1839 – Луї Дагер зробив першу фотозйомку Місяця.
1843 – у Дрездені, в Дрезденської придворної опері, відбулася перша постановка опери Ріхарда Вагнера «Летючий голландець».
1870 – почалося спорудження Бруклінського мосту.
1874 – іспанські кортеси змусили президента Костелара піти у відставку.
1882 – американський промисловець Джон Девісон Рокфеллер створив трест «Стандарт ойл» – об’єднання 40 нафтодобувних акціонерних товариств, які або вже належали компанії «Стандарт ойл», або були їй підконтрольні.
1936 – науковці Володимир Зворикін та Джордж Мортон продемонстрували електронну трубку, чутливу до ультрафіолетових й інфрачервоних променів та пристрій, що перетворював промені в потік електронів. Досягнення вважають одним з найважливіших кроків у розвитку телебачення.
1944 – перше бойове застосування гелікоптерів: три машини конструктора  Сікорського взяли участь у супроводі британського атлантичного конвою.
1959 – СРСР робить перший запуск ракети Луна-1 до Місяця. Луна-1 не летить за розрахованою траєкторією і губиться в космосі.
1967 – в ході операції «Боло» американські пілоти F-4 збили половину МіГ-21 ВПС Північного В’єтнаму.
1992 – припинилися повноваження народних депутатів СРСР.
1992 – Еквадор, Ефіопія, Лаос, Панама, Греція визнали незалежність України.
1999 – стався потужний сніговий буревій на Середньому Заході США. Зокрема в Чикаго намело снігового покриву на 487 мм при температурі −25 °C. Такий удар стихії призвів до загибелі 68 людей.

Чи знаєте Ви, що:

Про пташок, що зимують в Україні

Синички
Синичка – велика трудівниця. Готуватися до зимового голоду вона починає ще весною або влітку. І до зими ця маленька пташечка може назбирати та приховати до 15 кг насіння та зернят. Проте взимку їй не завжди вдається знайти схованку. Тому доводиться шукати їжу під снігом або харчуватися у годівничках.

Снігурі
Як це не дивно звучить, але чим більші морози, тим спокійнішими виглядають снігурі. Зазвичай вони літають невеликими зграйками до 10 осіб. У люті морози снігурі сидять нерухомо і лише час від часу «оживають», щоб з’їсти яку-небудь ягідку або чи насіння. Особливо полюбляють снігурі ягоди горобини.

Горобці
Хоча горобці невибагливі у виборі їжі, проте взимку ці маленькі пташечки потребують допомоги людини. Харчуються вони зерном, насінням та хлібними крихтами. Тому варто їх підгодовувати.

Дятли
Дятли можуть як відлітати у теплі краї, так і зимувати у рідних лісах. Зимують вони у дуплах, які самі й видовбують. Зазвичай дятли харчуються комахами, ягодами та насінням, але взимку їхній раціон значно звужується. Їх рятує насіння ялинових і соснових шишок. І попри невелику кількість їжі, дятли є дуже щедрими птахами та з легкістю можуть поділитися їжею з іншими пернатими.

Сойки
Ці красиві птахи теж завчасно готуються до зими. Раціон сойки дуже різноманітний: комахи, ягоди, насіння, зерно, горіхи. Але взимку вони харчуються переважно жолудями. Ще восени сойки шукають їх і ховають у дуплах дерев, між корінням, під пеньками. Причому ховають лише відбірні екземпляри, тому нерідко весною вони проростають. Завдяки хорошій пам’яті ці пташки легко знаходять свої схованки.